فهرست
سایه‌یِ سنگینِ گذشته بر لا روخا
سایه‌یِ سنگینِ گذشته بر لا روخا

سایه‌یِ سنگینِ گذشته بر لا روخا

لحظه‌یِ جالبی در کنفرانسِ مطبوعاتیِ قبل از بازی مقابلِ چک اتفاق افتاد، وقتی سرخیو راموس گفت: «ما میتونیم بازهم بدرخشیم و در سطحِ سابقِ خودمون بازی کنیم... خب شاید نه در همون سطح، ولی در سطحی بالا.» این چکیده‌ای از وضعیتِ اسپانیایِ 2016 بود. اسکوادِ اسپانیا بیش از هر تیمِ دیگری در این تورنمنت بازیِ ملی و مدال دارد، اما بعد از فرانسه و آلمان، تیم‌هایی که به هر دو در بازی‌هایِ دوستانه باخته است، شانسِ سومِ قهرمانی به حساب می‌آید.
وظیفه‌یِ اسپانیایِ 2016 انگار فقط تلاش برایِ بازسازیِ افتخاراتِ 2008 و 2010 و 2012 و البته فرار از کابوسِ 2014 است تا خلقِ افتخاری جدید. شکست مقابلِ گرجستان در آخرین بازیِ پیش تدارکاتیِ فصل که از نظرِ اختلافِ دو تیم در رنکینگِ فیفا بدترین نتیجه‌یِ تاریخِ فوتبالِ اسپانیا بود را هم به این معادله اضافه کنید تا وضعیت پیچیده‌تر شود. با اینکه آندرس اینیستا بعد از این شکست آن را تنها یک اتفاق خواند، اما خودِ دل بوسکه در آستانه‌یِ بازی با چک اعتراف کرد که تیمش از اطمینانِ کامل برایِ فتحِ جام برخوردار نیست.
اسپانیا دیشب با ضربه‌یِ سرِ دقیقه‌یِ 87 جرارد پیکه بازی‌ای که لیاقتش را داشت را برد. اینیستا بازهم کلیدی‌ترین بازیکنِ لا روخا بود و این پیروزی نشان از کاراکترِ قویِ تیمی داشت که دست از حمله بر نمی‌دارد. این هفتمین پیروزیِ 1-0 اسپانیا در 7 بازیِ رسمیِ اخیر بود، روندی که نشانی از تیمی با تمرکزِ قهرمانی دارد. البته اگر این نتایج تا ماهِ آینده در پاریس به همین شکل ادامه پیدا کند.
اما سوالی که باقی می‌ماند این است: آیا واقعا اسپانیا نیاز به گلِ مدافعش در 3 دقیقه به پایان بازی مانده دارد تا چک را شکست دهد؟ مدافعِ عنوانِ قهرمانی نباید یک گلزنِ درجه یک داشته باشد که بارِ گلزنی را به دوش بگیرد؟ اسپانیا در نیمه‌یِ اول 68 درصد مالیکتِ توپ داشت و با قدرت و تسلط توپ را به جریان می‌انداخت. بهترین فرصت‌هایِ این نیمه به آلوارو موراتا رسید. اما مهاجمِ یوونتوس موفق نشد پتر چک را در جدالِ روبرو شکست دهد. این مشکلِ بزرگِ اسپانیایِ 2016 است.
داوید ویا آقایِ گلِ یورو 2008 شد و فرناندو تورس همین عنوان را 4 سال بعد به دست آورد. پر کردنِ جایِ خالیِ این مهاجمین درگیریِ بزرگِ دل بوسکه از جامِ جهانیِ 2014 بدین سو بوده است. حتی خودِ اینیستا هم غیرِ مستقیم به تفاوتِ سطحِ ویا و تورس با دیگر مهاجمینش اشاره می‌کند و می‌گوید تا جایی که ممکت است باید به موراتا و آدوریز و فابرگاس کمک کنند تا گل‌هایِ حساس بزنند. موراتا تنها 3 گل برایِ تیم ملی زده و آدوریزِ 35 ساله تنها یک گل. اگر به غیبتِ دیگو کاستا فکر می‌کنید فراموش نکنید که مهاجمِ چلسی هم در 10 بازیِ ملی تنها یک گل برایِ لا روخا زده است.
ضربه‌یِ سرِ جرارد پیکه مقابلِ چک باعث شد اسپانیایِ دل بوسکه برایِ اولین بار بازیِ اولش را در یک تورنمنت بزرگ ببرد (برایِ تیمی که قهرمانِ جهان و اروپا شده عجیب به نظر می‌رسد). با این حال همین پیروزی که کابوسِ برزیلِ 2014 را تا حدی به فراموشی می‌سپارد باعثِ بالا رفتنِ تمرکز و اعتماد به نفسِ مدافعِ عنوانِ قهرمانی می‌شود. شاید در ادامه‌یِ جام این کابوس به کلی فراموش شود و راموس باور کند تیمش بازهم می‌تواند مثلِ تیمی که سه تورنمنتِ پیاپی را فتح کرد بازی کند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-14 18:53:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر