فهرست
قانون ۹۰ به ۱۰ در بازی استقلال و تراکتور اجرا می‌شود؟
قانون ۹۰ به ۱۰ در بازی استقلال و تراکتور اجرا می‌شود؟

قانون ۹۰ به ۱۰ در بازی استقلال و تراکتور اجرا می‌شود؟

آی اسپورت - تا به حال بارها این استدلال را از مسئولان در شهرهای مختلف کشور شنیده‌ایم که ورزشگاه خالی بود و نمی‌توانستیم جلوی ورود تماشاگران مهمان را بگیریم. در شهرهایی که سرخابی‌ها هوادار داشته باشند، این قانون اجرا نمی‌شود. حالا که برای این فصل قول اجرای قانون ۹۰ به ۱۰ درصد در دربی را داده‌اند، مسابقه استقلال و تراکتورسازی معیار خوبی است که مشخص شود برای دربی ۸۷ این قانون اجرا می‌شود یا همچنان در حد شعار باقی می‌ماند. با زیرساخت فعلی، برای اجرای این قانون، مشکلات زیادی وجود دارد.

تشخیص از رنگ لباس!

اولین معضل چگونگی شناسایی تماشاگران میزبان و مهمان است. این مسئله تا امروز به روش ابتدایی بررسی لباس و پرچم تماشاگران اجرا شده است! اما تماشاگری که یک فصل منتظر چنین مسابقه‌ای بوده و احتمالا صدها کیلومتر راه هم آمده نمی‌تواند پنهان کردن رنگ لباس تیمش را به جان بخرد و با لباس عادی به سکوهای تیم مقابل برود؟ نتیجه چنین رفتاری چه خواهد بود، اگر تیم خودی گل بزند و او میان تماشاگران رقیب شادی کند، نیروهای امنیتی می‌توانند تبعات این رفتار را کنترل و امنیت جانی او را تضمین کنند؟

بلیت‌ رقیب را بخر!

مسئله بعدی بلیت فروشی است. هیچ ساز و کار تدوین شده‌ای برای بلیت فروشی به هواداران یک تیم خاص تا به حال در کشور ما وجود نداشته است و هر باشگاهی اقدام به بلیت فروشی کرده از خود فرد سوال کرده طرفدار چه تیمی است و طبیعتا پاسخ آن به اقتضای نیاز متغیر است! همین دو فصل قبل بود که بلیت فروشی دربی رفت به صورت الکترونیکی انجام شد و با وجود اینکه اعلام شد همه بلیت‌های مسابقه به فروش رفته است ده‌ها هزار سکوی خالی در جایگاه تماشاگران استقلال دیده شد اما هزاران پرسپولیسی بلیت‌های استقلالی‌ها را خریده و به صورت فشرده سکوها و پله‌های سمت خود را پر کرده بودند!

 صدور کارت هواداری

صدور کارت هواداری و شناسایی و ساماندهی رسمی هواداران یکی از راه‌هایی است که در فوتبال دنیا برای حل بسیاری از مشکلات پیش‌بینی شده است. طرحی که بارها در سنوات گذشته در کشور اجرا شده و هیچ وقت با استقبال قابل توجه هواداران روبرو نشده است.

امنیت ۱۰ درصدی

این یکی شاید کمی بدبینانه باشد اما تامین امنیت اقلیت ۱۰ درصدی حاضر در ورزشگاه هم نکته‌ای است که نباید فراموش شود. در دربی ۸۶ آمار عجیب و قابل توجه ۳۳۵ مصدوم به جا گذاشته شد. جمعیت ۷۰ هزار نفری حامیان میزبان اگر از کوره در بروند فضا را برای حامیان کم‌تعداد رقیب تیره و تار می‌کنند و پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از اتفاقات تلخ باید فراتر از رویه‌های مرسوم باشد.

هیچ کدام از این مسائل نباید مانع اجرای طرح شود و قانون رعایت میزبان و مهمان باید اجرا شود. اما رفتن به سمت اجرای این قانون نباید صرفا شکل رفع تکلیف به خود بگیرد و قبل از این بازی باید تمام جوانب مختلف آن و چالش‌های پیش رو بررسی شده و برای هرکدام چاره مناسب پیش‌بینی شود. جوانبی که در فاصله ۲۴ ساعت مانده به شروع دیدار بزرگ هفته یعنی استقلال و تراکتورسازی، هنوز رعایت نشده و بعید به نظر می‌رسد که در مسابقه فردا فقط ده درصد از تراکتوری‌ها راهی آزادی شوند. اتفاقی که اگر رخ دهد، ادعای رعایت این قانون در دربی چیزی شبیه به طنز و باورنکردنی است.

نود

۱ ۶  
آی اسپورت
2018-08-08 17:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
قیزیل آلما
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۷
وقتی بیش از نصف طهران طرفدار تراکتور هستن چرا باید این قانون مسخره اجرا شه؟ چرا برا بازی های لنگ و کیسه تو شخرهای دیگه این قانون اجرا نمیشه؟
۸
یوسف
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۹
تو همون مسابقه افتتاحیه اجرای این قانون زیر سوال رفت.
۲
وحید
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۱۷
از اینکه تراکتور تنها تیمیه که باعث میشه تمام مسولین و روزنامه نگار و تمام بیمارای شهر تهران و آواره های این کشور در مورد قانون 10 درصد اظهار نظر کنن.حتی میگن, جدیدا در این زمینه یه استقلالی لال مادر زاد در حواشی پایتخت شروع به حرف زدن کرده و در مورد این قانون شدیدا اعتراض کرده که باید قانون رعایت شه.از اینکه طرفدار که نه, عاشق تیم تراختورم به خودم میبالم.یاشاسین آذربایجانین پارلیین اولدوزی تراختور.در ضمن یادتون باشه اون 10 درصد قانون تو شهر ما هم هست شما لیاقت ندارین از تیمتون طرفداری کنین.دوتا تیم پایتخت هماهنگ شین تا ورزشگاه رو پرکنین.
!
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۵۵
هوادارای سرخابی تو تبریز هم هوادار دارن ولی از ترس جونشون نمیتونن برن ورزشگاه ، اگه هم برن باید قبل از پایان بازی از ورزشگاه برن بیرون ولی میان تهران واسشون اهنگ اذری میذارن و بهشون تعارف میکنن!
۶ ۱
عمر آسوده بخواب ، بغداد بونجاح بیدار است
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۱۷
البته تو آبادانم همینطور ، فقط بخاطر رفتارهای خشونت امیز طرفداران این شهرها نمیشه هوادار سرخابی بره تو‌ورزشگاه
۵
عمر آسوده بخواب ، بغداد بونجاح بیدار است
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۰۲
همونجور که اونا این قانون رو تو تبریز اجرا میکنن تو تهرانم باید اجرا بشه ، چه بازی استقلال و چه پرسپولیس با تراکتور .
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر