فهرست
یادداشت: مردی که از مرگ می‌ترسید
یادداشت: مردی که از مرگ می‌ترسید

یادداشت: مردی که از مرگ می‌ترسید

جک لنگ
 
حتی 48 ساعت بعد از حذفِ برزیل از کوپا امریکا، دونگا و تیمِ فنی‌اش از برنامه‌هایشان برایِ المپیکِ ریو می‌گفتند. گیلمار رینالدی دستیارِ اولِ دونگا ادعا داشت همه چیز سر جایش است و مشکلی برایِ المپیک وجود نخواهد داشت. این شاهکارِ توهم بود. واقعا شاید دونگا در محفلی زیرزمینی در حالیکه دوستان و همکارانش دور و برش را گرفته بودند باور کرده بود که همچنان مربیِ برزیل خواهد ماند. اما حالا دیگر همه چیز به پایان رسیده و دونگا، بازیکنی که هرگز تکنیکیِ برزیلی نبود اما به خاطرِ تلاش و وقفِ خودش به تیم به عنوانِ بازیکن بدل به قهرمانِ سلسائو در جامِ جهانیِ 94 شده بود، برایِ بارِ دوم اخراج شده است.
سوالِ اصلی اینجاست که فدراسیونِ فوتبالِ برزیل اصلا چرا دونگا را دوباره برگزید؟ دورانِ اولِ دونگا رویِ نیمکت برزیل با حذف از جامِ جهانیِ 2010 مقابلِ هلند با فوتبالی نه چندان چشمگیر به پایان رسید. بعد از جامِ جهانیِ 2014 و آن شکستِ فراموش‌نشدنیِ 7-1 مقابلِ آلمان، دونگا بازگشت و این بار جانشینِ فلیپه اسکولاری شد. این انتخاب که بخشِ زیادی از جامعه‌یِ فوتبالِ برزیل را به شگفتی آورده بود، نشانی از فدراسیونی بود که به جای روبرو شدن با حقیقت ترجیح داد سرش را زیرِ شن کند و عقب‌ماندگی‌اش نسبت به اروپایی‌ها در سال‌هایِ اخیر را نبیند. برزیل در این مقطع نیاز به تغییری ریشه‌ای و رادیکال داشت. اما به جایش به عقب برگشت و سراغِ کسی رفت که پیش از این هم محبوب نبود.
البته تمامِ تقصیرها را نباید گردنِ دونگا انداخت. تقصیرِ او نبود که این نسل از فوتبالِ برزیل فاصله‌ای بسیار زیاد با نسل‌هایِ طلاییِ قبلی داشت. با این وجود دونگا هرگز نشانه‌ای از یاد گرفتن از اشتباهاتِ دورانِ اولش هم نداشت و هیچوقت شبیه مربی‌ای نشد که باور و اعتقادِ از دست رفته‌یِ برزیلی‌ها را زنده کند. انتخابِ بازیکنان یکی از نقاط بحث‌برانگیز و موردِ انتقادِ دونگا بود. تیاگو سیلوا هنوز یکی از بهترین مدافعینِ اروپاست اما بعد از کوپا امریکایِ 2015 از تیم ملی تبعید شد. مارسلو هم به گفته‌یِ خودش قربانیِ یک سوتفاهم در ارتباط با دونگا شد. دونگا در دورانِ دومش مدام بازیکنانِ تیم، به خصوص مهاجمینش را تغییر داد. از تیمی که در جامِ جهانیِ 2014 توسطِ اسکولاری جمع شده بود تنها 3 بازیکن در جمعِ 23 بازیکنِ کوپا امریکایِ 2016 بودند. در همین بازه‌یِ زمانی آلمان 14 بازیکنش را حفظ کرد، اسپانیا و ایتالیا 13 بازیکنشان و فرانسه 12 بازیکنش را. با اینکه قطعا نیاز به خونی تازه در کالبدِ نیمه جانِ برزیل احساس می‌شد، این تغییراتِ بیش از حد هیچ کمکی به احیایِ سلسائو نکرد.
از نظرِ تاکتیکی هم به نظر می‌رسید سیستمِ 1-4-1-4 دونگا طراوتی به تیمش در بعدِ هجومی ببخشد. قرار دادنِ الیاس و رناتو آگوستو در میانه‌یِ زمین، جایی که در تیمِ باشگاهی‌شان، کورینتیانس درخشیده بودند، قرار بود کلیدِ دونگا برایِ ساختنِ تیمِ جدیدش باشد. اما خلاقیتِ بسیار پایینِ برزیل در کوپا امریکایِ 2016 و این حقیقت که به اکوادور و پرو حتی یک گل هم نزد، شکستِ این طرح را آشکار کرد.
خارج از زمین هم شرایط برایِ دونگا چندان خوب پیش نمی‌رفت. شایعاتی مبنی بر نارضایتیِ بازیکنانی که در اروپا بازی می‌کردند از رواش‌هایِ او به گوش می‌رسید و تصمیمش برایِ نبردنِ یک روانشناسِ متخصصِ ورزشی به آمریکا، به خصوص بعد از بلایی که سرِ بزریلِ 2014 در نیمه نهایی آمد، با انتقاداتِ زیادی روبرو شد. رابطه‌یِ او با مطبوعات هم هیچوقت دوستانه نبود. دونگا مردی جاه طلب و یک دنده بود، مردی که در 26 بازی در 2 سال 18 پیروزیی بی معنا با برزیل به دست آورد، بدونِ هیچ افتخاری، مردی که بعد از شکست مقابلِ پرو وقتی ازش پرسیدند از اخراج شدن نمی‌ترسد پاسخ داد: «من فقط از مرگ می‌ترسم.»  
برزیلی‌ها حالا امیدوارند حداقل این ترسِ اگزیستانسیالیستی در فدراسیون‌شان هم جریان داشته باشد. انتخابِ بعدی، در شرایطی که فشار برایِ مدالِ طلایِ ریو بیش از هر وقتی شده، حیاتی است و هیچ جایی دیگر برایِ اشتباه باقی نمانده است. 
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-15 09:24:16
نظر دهید
۱ نظر
4444 برزو 999999999
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۴۴
اخه فوتبال برزیل علیرغم اینکه همیشه از قدیم بازیکنان خوبی داشته ولی سرمربیان بومی خوبی نداشته! دیگه بهترینشون همین اسکولاری بود که تو جام جهانی 2014 معلوم شد به بن بست تاکتیکی رسیده و بدون مهره های زیاد کاری از دستش ساخته نیست./ برعکس ایتالیا با اینکه بازیکنان درجه دویی داره (مخصوصا الان) ولی بهترین سرمربیان رو داره و طی سالیان اخیر نتایج بهتری هم گرفته / به نظر من بهتره برزیلی ها غرور رو بذارن کنار و سنت شکنی کنند و یه مربی اروپایی خوب ترجیحا از ایتالیا واسه تیمشون بیارن.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر