فهرست
گزارش: رکوردهایِ گلزنیِ تاریخِ جامِ ملت‌هایِ اروپا
گزارش: رکوردهایِ گلزنیِ تاریخِ جامِ ملت‌هایِ اروپا

گزارش: رکوردهایِ گلزنیِ تاریخِ جامِ ملت‌هایِ اروپا

بیشترین گل (میشل پلاتینی، 9 گل): شماره‌یِ 10 افسانه‌ای فرانسه فقط به یک تورنمنت نیاز داشت تا نامِ خودش را به عنوانِ بهترین گلزنِ تاریخِ یورو به ثبت برساند. مشیل پلاتینی در سالِ 1984 با زدنِ 9 گل، متشکل از 2 هت تریک، فرانسه را به قهرمانی رساند. برایِ شکستنِ این رکورد امسال زلاتان و رونالدویِ 6 گله محتمل‌ترین گزینه‌ها هستند. رونی هم با 5 گل، بعد از زلاتان و رونالدو نزدیک‌ترین بازیکن به رکوردِ پلاتینی است.
 
بیشترین حضور در تورنمنت‌ها با حداقل 2 گل در هر کدام (زلاتان ابراهیمووچ، 3 تورنمنت): زلاتان در 3 دوره‌ای که پیش از امسال در یورو حاضر بوده، در هر دوره 2 گل زده است. از یک منظر رکوردِ زلاتان با آلن شیرر برابری می‌کند، یعنی گل زدن در 6 بازی. زلاتان در 2004 با پنالتی به بلغارستان کارش را شروع کرد و بعد دروازه‌یِ ایتالیا را با ضربه‌ای که برایش لقبِ "ایبرا-کادابرا" را به همراه آورد باز کرد و موجبِ حذفِ آتزوری شد. چهار سال بعد زلاتان دروازه‌یِ مدافعِ عنوانِ قهرمانی، یونان، را باز کرد و در شکست مقابلِ اسپانیا هم گل زد. و چهار سال بعد به اوکراین و فرانسه گل زد. زلاتان امسال هم می‌تواند رکوردِ خودش را بالاتر ببرد و دست‌نیافتنی‌ترش کند.
 
بیشترین گل در یک بازی (داوید ویا، 3 گل): مهاجمِ سابقِ بارسلونا و والنسیا در یورو 2008 که شروعی بود بر سلطه‌یِ لا روخا بر فوتبالِ اروپا با 4 گل کفشِ طلا را برد. 3 تا از این 4 گل در دورِ گروهیِ مقابلِ روسیه بود. دیگر بازیکنانی که در تاریخِ یورو موفق به هت تریک کردن در یک بازی شدن عبارتند از: میشل پلاتینی، دیتر مولر، کلاوس آلوفس، مارکو ون باستن، سرجیو کونسیسائو و پاتریک کلویورت. تصور اینکه بازیکنی در این تورنمنت، حداقل با توجه به نوع بازی‌ها تا امروز و فاصله‌یِ کم تیم‌ها، هت تریک کند خیلی محتمل نیست، چه برسد به 4 گل و شکستنِ رکورد.
 
بیشترین بریسِ متوالی (وین رونی، 2 بازی): وین رونی در 2 بازیِ پیاپیِ یورو 2004 برایِ انگلیس برِیس کرد. رونی 18 ساله اول 2 بار دروازه‌یِ سوئیس را باز کرد و بعد 2 گل به کرواسی زد. تنها بازیکنانِ دیگری که موفق شده‌اند در 2 بازیِ پیاپیِ یورو در هر بازی 2 گل بزنند گرت مولر و میشل پلاتینی هستند.
 
دیرترین گل (سمیت سنتورک، دقیقه‌یِ 121): وقتی بعد از تقریبا دو ساعت بازیِ بدونِ گل بالاخره ایوان کلاسنیچ در دقیقه‌یِ 119 دروازه‌یِ ترکیه را در یک چهارمِ نهاییِ یورو 2008 باز کرد، به نظر می‌رسید کار تمام شده. اما 2 دقیقه بعد در آخرین لحظاتِ بازی سمیت سنتورک گلِ تساوی را زد تا یکی از دراماتیک‌ترین بازی‌هایِ تاریخِ یورو رقم بخورد. ترکیه در نهایت در ضرباتِ پنالتی کرواسی را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. با توجه به اینکه امسال یک دورِ حذفی هم بیشتر از قبل داریم شاید فرصتی برایِ شکسته شدنِ این رکورد و خلق درامی دیگر پیش بیاید.
 
جوان‌ترین گلزن (یوهان ونلانتن، 18 سال و 141 روز): درست 4 روز بعد از اینکه وین رونی در یورو 2004 نامِ خودش را به عنوانِ جوان‌ترین گلزنِ تورنمنت ثبت کرد، وینگرِ سوئیس با گلی که به فرانسه زد، با 3 ماه سنِ کمتر، این رکورد را از ستاره‌یِ انگلیس گرفت. رکوردِ یوهان ونلانتن در این دوره از یورو قابلِ شکستن نیست، چون بازیکنی جوان‌تر از او در یورو 2004 در تورنمنت نیست.
 
بیشترین گل با در نظر گرفتنِ بازی‌هایِ مقدماتی (کریستیانو رونالدو، 26 گل): جدا از 6 گلی که رونالدو در 3 یورویِ قبلی‌اش زده، ستاره‌یِ رئال مادرید و پرتغال تا به حال 20 گل هم در مسابقاتِ مقدماتیِ یورو زده است. از منظر، یعنی مجموعِ گل‌هایِ مقدماتی و دورِ نهایی رونالدو رکورددار است.
 
بیشترین گل در بازی‌هایِ مقدماتی (رابی کین، 23 گل): رابی کین اولین گلِ ملی‌اش را در 18 سالگی برایِ ایرلند زد و با وجودِ درخششِ در بازی‌هایِ مقدماتی تنها شانسِ 2 بار حضور در مرحله‌یِ پایانیِ یورو را به دست آورد. اگر کریستیانو رونالدو در دورِ مقدماتیِ یورو 2018 همچنان برایِ پرتغال بازی کند احتمالا با توجه به 20 گلی که همین حالا دارد می‌تواند رکوردِ 23 گلِ کین را بشکند.
 
بیشترین گل در یک دوره‌یِ بازی‌هایِ مقدماتی (رابرت لواندوفسکی، 13 گل): مهاجمِ بایرن مونیخ امسال به رکوردِ 13 گلِ دیوید هیلی در مقدماتیِ یورو 2008 برایِ ایرلندِ شمالی رسید. در این راه لوا باید تشکری ویژه از جبل‌الطارق کند که اجازه داد در 2 بازی 6 بار دروازه‌اش را باز کند.
 
     
آی اسپورت
2016-06-15 10:17:11
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر