فهرست
یادداشت: تصمیمِ دشان؛ گریزمن و پوگبا رویِ نیمکت؟
یادداشت: تصمیمِ دشان؛ گریزمن و پوگبا رویِ نیمکت؟

یادداشت: تصمیمِ دشان؛ گریزمن و پوگبا رویِ نیمکت؟

جولین لوران
 
در ادبیاتِ فوتبالی می‌گویند مربی نباید دست به ترکیبِ تیمِ برنده بزند. وقتی بردن به تیم ریتم می‌دهد و وقتی به خصوص ترکیبِ برنده، بهترین و قوی‌ترین ترکیب است چرا باید تغییرش داد؟ درسته نمایشِ فرانسه در بازیِ اول، مقابلِ رومانی، نمایشی کامل و عالی نبود، اما گلِ فوق‌العاده‌یِ دیمیتری پایت شروعی خوب را برایشان رقم زد و حالا در آستانه‌یِ بازیِ دوم، در مارسی مقابلِ آلبانی، دیدیه دشان با تصمیماتی روبروست.
منفی‌ترین نکته‌یِ شبِ اول برایِ فرانسه فرمِ بدِ آنتوان گریزمن بود که بعد از خراب کردنِ دو موقعیتِ خوب باعث شد دشان دقیقه‌یِ 66 تعویضش کند. گریزو در این بازی کاملا خسته به نظر می‌رسید. عجیب هم نیست. ستاره‌یِ اتلتیکو مادرید شصت و چهارمینِ بازیِ فصلش را پشتِ سر می‌گذاشت، یعنی 5032 دقیقه فوتبال، بیش از رابرت لواندوفسکی (4920)، زلاتان ابراهیموویچ (4840)، کریستیانو رونالدو (4736)، توماس مولر (4575) و بیش از هزار دقیقه بیشتر از اولیویه ژیرو (3924). جدا از تعدادِ دقایق، نوعِ بازیِ اتلتیکو مادرید به شکلی است که گریزمن مجبور است مدام حریفان را پرس کند و استارت‌هایِ بلند و سریع بزند. برایِ همین استراحت دادن به او در بازی مقابلِ آلبانی از سویِ دشان فکر بدی به نظر نمی‌رسد.
البته مسئله فقط خستگی هم نیست. گریزمن در سیستمِ 3-3-4 فرانسه در بالِ راست بازی می‌کند و مدام با توجه به ذاتِ فوتبالش به مرکز متمایل می‌شود، کاری که دیمیتری پایت هم می‌کند. به همین دلیل و به خاطرِ اینکه پایت و گریزمن فرصتِ زیادی برایِ بازی کنارِ هم و هماهنگ شدن نداشته‌اند، حضورِ همزمانشان تعادلِ تیم را تا حدی در عرضِ بازی به هم می‌زند. در بازیِ جمعه شب بارها دیدیم پایت و گریزمن در فضایِ بینِ دو خط، منطقه‌ای که هر دو تخصصِ بازی در آن را دارند، جایِ هم را تنگ می‌کردند. با توجه به اینکه پایت در حالِ حاضر مهمترین مهره‌یِ هجومیِ فرانسه و گریزمن خسته است، استفاده از آنتونی مارسیال، یا کینگزلی کومن می‌تواند سرعت و بازیِ مستقیمِ بیشتری به بالِ راستِ فرانسه بدهد.
ستاره‌یِ دیگری که در بازی امشب ممکن است به نیمکتِ فرانسه منتقل شود پل پوگبا است. پوگبا هم این فصل برایِ یوونتوس 4988 دقیقه بازی کرد و در نیمه‌یِ دومِ فصل برایِ بیانکونری فوق‌العاده بود. اما فرمِ پوگبا در چند هفته‌یِ اخیر برایِ فرانسه، با وجود تک‌لحظه‌هایِ نبوغش، پایین‌تر از استانداردِ خودش بوده و باعث شد که او هم در دقیقه‌یِ 77 مقابلِ رومانی تعویض شود. هیچ شک و تردیدی در استعدادِ پوگبا نیست، اما مشکلِ این هافبکِ 23 این است که به جایِ ساده‌ کردنِ بازی، کار را برایِ خودش و تیمش سخت می‌کند.
جدا از عواملِ مذکور، کنار گذاشتنِ پوگبا و گریزمن از نظرِ سیستماتیک هم می‌تواند به سودِ فرانسه باشد. سیستمِ 3-3-4 دشان برایِ بازی این دو ستاره‌اش کاملا مناسب است، اما با نیمکت‌نشین شدنشان فرانسه می‌تواند به طرحِ دومش، یعنی 1-3-2-4 رو بیاورد، جایی که کانته و ماتویدی کنار هم هافبک‌هایِ دفاعی می‌شوند، کومن و مارسیال در دو سمت نقشِ دو بالِ هجومی را بازی می‌کنند، و پایت در بهترین پستِ خودش، یعنی شماره‌یِ 10 قرار می‌گیرد. از منظرِ دشان کاملا منطقه‌ای است که از بهترین بازیکنش در بهترین پستش بازی بگیرد.
در جامِ جهانی هم پوگبا بعد از بازیِ اول نیمکت‌نشین شد و پیروزیِ 5-2 تیمش مقابلِ سوئیس را از رویِ نیمکت تماشا کرد، اما در بازگشت به تیم نقشی موثر در پیروزیِ 2-0 مقابلِ نیجریه داشت. دشان مربیِ پراگماتیکی است، مربی‌ای که برایِ بردن دست به هر کاری می‌کند، حتی نیمکت‌نشین کردنِ پوگبا و گریزمن باهم. اما منطقِ دیگری است که می‌گوید مقابلِ ضعیف‌ترین تیمِ گروه بهترین فرصت برایِ درخششِ گریزمن و پوگبا و بازگشتِ اعتماد به نفس و ریتم گرفتنشان است. از این منظر خیلی‌ها اعتقاد دارند نیمکت‌نشین کردنِ پوگبا و گریزمن امشب اشتباه است، اشتباهی که البته می‌تواند به سودِ فرانسه باشد. این بحثِ دو سویه است که دشان را سرِ دو راهیِ بزرگی در آستانه‌یِ بازیِ دوم قرار می‌دهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-15 01:06:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر