فهرست
برای جواد خیابانی: شما درست می‌گویید، ما اشتباه می‌شنویم!
برای جواد خیابانی: شما درست می‌گویید، ما اشتباه می‌شنویم!

برای جواد خیابانی: شما درست می‌گویید، ما اشتباه می‌شنویم!

آی اسپورت- شوخیِ ویکی‌پدیایی با علیرضا علیفر و تکیه بیش از حد او به این مرجع اطلاعاتی، در روزهای اخیر تبدیل به یکی از پرتکرارترین سوژه‌های فضای مجازی شده است. سرهنگ علیفر که عادت دارد در جریان هر نود دقیقه مسابقه مغزِ مخاطب‌اش را با اطلاعات عموما نادرست و غالبا غیرمفیدِ ویکی‌پدیایی بجود، این بار در دام یک کاربر کنجکاو فضای مجازی قرار گرفته و ناخواسته نام این فرد را به عنوان طراح یکی از ورزشگاه‌های میزبان دیدارهای یورو در تلویزیون مطرح کرده است. در نگاه اول موضوعِ نام طراح ورزشگاه آنقدر بی‌اهمیت به نظر می‌رسد که شاید تفاوتی بین این نام جعل‌شده در ویکی‌پدیا و نام اصلی برای بیننده‌های تلویزیون به وجود نیاید اما آن‌چه دوباره سرهنگ را به شکلک‌های لبخند می‌دوزد، اصرار عجیب و بی‌اطلاع او برای استفاده از اطلاعات قابلِ ویرایش ویکی ‌پدیاست. حتی تاسیس‌کننده ویکی‌پدیا نیز به اندازه او روی صحت اطلاعات این وبسایت، تاکید ندارد. با این همه، برای گزارشگری که هنوز هم از لبخندهای مردم و کامنت‌های تمسخرآمیز آن‌ها ارتزاق می‌کند، ماجرایی شبیه این هرگز ناراحت‌کننده نخواهد بود. علیفر به این بهانه، دوباره خودش را مطرح می‌کند، دوباره توجه می‌خرد و دوباره دیده می‌شود. هر گزارشگری در دنیا با اشتباهی شبیه این، در معرض از دست دادن شغل‌اش قرار خواهد گرفت اما علیفر راضی و خوشحال، اعلام می‌کند که روی امیردولاب را خواهد بوسید!
 
 


 


سرهنگِ علیفر با ماجرای دستکاری ویکی‌پدیا مشکلی ندارد. با موج جدید تمسخر در فضای مجازی هم. این دقیقا همان چیزی است که آقای گزارشگر می‌خواسته و می‌خواهد. او قبل از دولابیزاسیون، با تحلیل‌های اختصاصی‌اش برای کانال‌های تلگرام نشان داده بود که استراتژی‌اش تبدیل شدن به سوژه توئیت‌ها و هشتگ‌هاست. این جریان اما یک معترضِ جدی دارد. جواد خیابانی امروز با انتشار نامه‌ای، از جو رسانه‌ها درباره علیفر انتقاد کرده و دستکاری ویکی‌پدیا برای گمراه‌کردن گزارشگر تلویزیون را کار اشتباهی دانسته است اما شاه‌بیتِ این نامه، درست در سطر پایانی آن رقم می‌خورد. جایی که خیابانی از مردم خواسته است از فوتبال لذت ببرند و به این مسائل دامن نزنند اما توضیح نداده که چطور می‌شود گزارش پرگاف او و علیفر را بشنویم و از فوتبال لذت ببریم؟
 
 
 مدافعِ حریمِ سرهنگ، چند شب قبل بازی بلژیک و ایتالیا را گزارش کرد و در جریان گزارش، خبر عجیبی درباره دستگیری راجا ناینگولان هافبک تیم ملی بلژیک به عنوان یک داعشی داد. خبری که در ویکی‌پدیای فارسی منتشر شده بود اما نسبتی با حقیقت نداشت. ناینگولان مدتی قبل در کشورش مورد سوظن پلیس قرار گرفت اما نیروهای پلیس بلافاصله او را شناختند و حتی با او عکس یادگاری گرفتند و هیچ صحبتی از داعش نیز به میان نیامد. پس، شاید بهتر باشید خیابانی به جای انتقاد از اتمسفری که از گزارشگر تلویزیون اطلاعات صحیح مطالبه می‌کند، خودش به مخاطب اطلاعات غلط ندهد. اطلاعات درست فوتبالی، عموما نتیجه تعقیب روزمره حاشیه و متن این ورزش هستند. چک کردن منابع اطلاعاتی و پرینت‌گرفتن صفحات ویکی‌پدیا در فاصله 10 دقیقه به شروع بازی، کمک خاصی به گزارشگرهای طوطی‌وار وطنی برای شناخت فوتبال نخواهد کرد. چهره‌های طلبکاری که نه نعره‌های‌شان در لحظه‌های رد و بدل شدن گل را می‌شود باور کرد و نه عجز و لابه نامه‌های اعتراضی‌شان را.  


کدخبر:9405
  ۹  
آی اسپورت
2016-06-15 04:33:19
نظر دهید

۹ نظر
ع ع ب
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۳۶
جواد خیابانیه دیگه شما به بزرگی خودتون ببخشیدش ...فکر نکرده یه چیزی می گه دیگه .... بالاخره باید یه جوری با عادل رقابت کنه ، حالا اگر به شیوه برادر حاتم طایی هم بود عیبی نداره ، بالاخره مطرح که میشه !
من
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۴۶
دمت گرم ای اسپورت حرف دل ما رو زدی اخه نمیدونم اینا به چی خودشون مینازن ثل ماشینهای اسقاطی میمونن دیگه باید بزارنشون کنار
عباس
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۰۷:۴۳
خیابانی اگه میدونس چقد فحش برای ناموسش میخره میذاشت کنار گزارشگری رو
4444 برزو 999999999
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۰۹:۵۵
حکومت میخواد با زوم کردن روی ماجرای "امیر دولاب" روی حقوق ماهیانه ی 240 میلیون تومنی مدیرعامل بانک رفاه کارگران(!) سرپوش بذاره! متاسفانه میبینیم رسانه های غیرحکومتی هم دارن همراهی میکنند این جریان رو! // بدبختی مردم ایران گزارش جواد خیابانی یا علیفر نیست./ بفهم، نفهم!
-
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۰۲
خیابانی که فرق ترزگه و می متئو رو نمی فهمه با چه رویی داره از همکار بیسوادتر از خودش دفاع می کنه ؟
افشین
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۳۹
راستی،علیفر ازچندین تیم لیگ برتری پیشنهاد سرمربی گری داشت!!!پس چه شد؟؟؟ تکلیف نیمکت همه تیمها از سرمربی تا تدارکات مشخص شده،جز تیم سرهنگ ...!!!؟؟؟
بهزاد
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۲۳:۵۰
هیپکدوم از گزارشگرای ایران صدای خیابانیو ندارن ، اما افسوس به جای پرداختن به مسایل روز وقت خودشو با مسایل مسخره میگذرونه و تو گزارش اصرار داره از این مسایل استفاده کنه وگرنه میتونست بهترین گزارشگر ایران باشه
سعید
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵، ۰۰:۵۵
فکر کنم دیگه مخ خیابانی و علیفر بخار شده رفته! اصلا نمیفهمند دارن چی میگن! یک لحظه به خودشون برنمیگردند ببینند شاید اشکال از خودشونه!! آدمی تا کجاها میتونه برسه؟؟ دو تا بیسواد پرادعا که فقط رو اعصاب مردم هستند!
حرف حساب
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵، ۰۰:۵۷
برزو استقلالیه! استقلالی جماعت هم کلا متوهم هستند!! بنده خداها امسال کلا گند زدند به لیگ و دربی و حذفی تقصیرش رو انداختند گردن وزارت درحالیکه هیچ تیمی امسال اندازه این تیم بی شخصیت دسته سومی از داوری سود نبرد!! نباید زیاد حرفهای این آقا رو جدی گرفت!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر