فهرست
یادداشت: رویکردِ تاکتیکیِ لو، فلسفه یا اجبار؟
یادداشت: رویکردِ تاکتیکیِ لو، فلسفه یا اجبار؟

یادداشت: رویکردِ تاکتیکیِ لو، فلسفه یا اجبار؟

گابریله مارکوتی
 
وقتی آلمانِ یوگی لو امشب مقابلِ لهستان به زمین برود، خطِ دفاعی‌اش متشکل خواهد بود از سه دفاعِ میانی (جروم بواتنگ، شکوردان موستافی و بندیکت هوئدس) به علاوه‌یِ یک فول‌بکِ 26 ساله که تازه 2 سال پیش برایِ اولین بار پیراهنِ تیم ملی را به تن کرده و هرگز به نیمه‌یِ بالایِ جدولِ بوندسلیگا نرسیده است. این بازیکن جوناس هکتور است، بازیکنی خوب، اما نه ستاره. در خطِ حمله هم یکی از ماریوها را خواهیم دید. یا ماریو گوتزه که این فصل فقط 11 بار از ابتدا در ترکیبِ بایرن قرار گرفت و عملا بهش اعلام شد که تیم نیازی بهش ندارد، یا ماریو گومز که پیش از احیایِ این فصلش در بشیکتاش طیِ دو فصل در فیورنتینا تنها 7 گل زد.
تفاوتِ بازیکنانِ این دو پست با 9 نفرِ دیگر خیلی زیاد است. قبل از شروعِ تورنمنت و مصدومیت‌ها اگر لو از هافبک‌هایِ میانیِ اصلی‌اش راضی نبود می‌توانست از باستین شواین‌اشتایگر، جولین وایگل، امره جان، ایلکای گوندوگان یا کریستفر کریمر استفاده کند. اگر از هافبک‌هایِ هجومی‌اش راضی نبود می‌توانست به مارکو رویس، آندره شورله یا لیروی سانه رو بیاورد. گزینه‌هایِ دیگر برایِ مرکزِ خطِ دفاعی چطور؟ آنتونیو رودیگر، جاناتان تا و البته متس هوملز. بد نیست نه؟ اما وضعیت در پستِ فول‌بک به قدری خراب است که بندیکت هوئدس، دفاعِ مرکزیِ شالکه، که در جامِ جهانی 2014 دفاعِ چپ بود حالا باید نقشِ دفاعِ راست را بازی کند. خودِ بواتنگ و موستافی هم پیش از این به عنوانِ فول‌بک برایِ آلمان بازی کرده‌اند. در خطِ حمله هم اگر لو نمی‌خواست از ماریوها استفاده کند باید سراغِ بازیکنانی مثلِ استفان کیسلینگ، نیکولای مولر و واگنر لاو می‌رفت. این تفاوتِ زیاد بینِ کیفیتِ بازیکنان در پست‌هایِ مختلف را چطور باید توضیح داد؟
آیا دلیلِ اصلی صرفا اتفاق و خصوصیاتِ هر نسل است؟ مثلا آلمانِ نسلِ پیش در خطِ حمله کارل هاینتز ریلده، رودی فولر، یورگن کلینزمن و اولیور بیرهوف را داشت ولی در پست‌هایِ دیگر اینقدر پر ستاره نبود. آیا دلیلِ اصلی بافتارِ باشگاه‌هاست؟ مثلا اگر دورتموند و بایرن مونیخ از مارکو رویس و توماس مولر به عنوانِ مهاجم استفاده می‌کردند این بازیکنان می‌توانستند در تیم ملی هم در همین پست به شکلِ تخصصی بازی کنند. یا اصلا باید به حرفِ آرسن ونگر برگردیم که گفته بود کشورهایِ اروپایی دیگر مهاجمینِ درجه یک تولید نمی‌کنند؟ پس چرا انگلیس و بلژیک و اسپانیا چنین مشکلی ندارند؟ دلیلش هر چه که باشد به نظر می‌رسد لو با آن کنار آمده و با لیموهایی که در اختیار داشته لیموناد درست کرده است.
پستِ فول‌بک برایِ لو از اهمیتِ کمتری نسبت به بقیه‌یِ پست‌ها برخوردار است. لو در جامِ جهانی فیلیپ لام را به مرکزِ زمین منتقل کرده بود و از دو مدافعِ مرکزی به عنوانِ فول‌بک استفاده می‌کرد. تا اینکه بازی مقابلِ الجزایر بهش ثابت کرد حضورِ لام به عنوانِ فول‌بک و بواتنگ به عنوانِ دفاعِ مرکزی به سودِ تیمش است. بحثِ مهاجم اما بحثِ دیگری است. اگر رویس مصدوم نمی‌شد احتمالش می‌رفت که لو از مولر در خطِ حمله استفاده کند. اما با نبودنِ رویس، لو ترجیح می‌دهد مولر را در خطِ میانی و پشتِ یکی از ماریوها قرار دهد، تا اینکه از شورله یا سانه استفاده کند. اینجاست که از خودمان می‌پرسیم چقدر از این رویکردِ تاکتیکی به فلسفه‌یِ لو برمی‌گردد و چقدرش متاثر از شرایطی است که در آن قرار دارد. اگر لو مربیِ یک تیمِ باشگاهی بود آیا بازیکنانی از جنسِ دیگر می‌خرید؟ از آنجایی که بعید است لو حالا حالاها رو به مربیگریِ باشگاهی بیاورد، فعلا این سوال بدونِ پاسخ می‌ماند.
اما این شرایط استادیِ لو در کارِ خودش را نشان می‌دهد، مربی‌ای که آلمان را به نیمه نهاییِ 4 تورنمنتِ اخیر رسانده (یا 5 تورنمنتِ اخیر، چون همه می‌دانیم مغزِ متفکر پشتِ آلمانِ 2006 چه کسی بود)، بدونِ اینکه بازیکنانش تعادل در پست‌هایِ مختلف داشته باشند. اینکه لو بتواند روندِ عالیِ خودش در یورو 2016 را هم ادامه دهد سوالِ دیگریست. آلمان در دورِ مقدماتی 2 شکست داشت، یعنی به اندازه‌یِ تمامِ شکست‌هایی که در مقدماتیِ 3 تورنمنتِ پیش از آن خورده بود. اگر مولر به خطِ حمله منتقل نشود، بالاخره یک جایی این مهاجم نداشتن به آلمان ضربه خواهد زد، چون در فوتبال در نهایت باید گل زد. و اینکه خطِ دفاعی‌ات متشکل از 3 دفاع میانی و یک فیلیپ لام باشد خیلی فرق می‌کند با وقتی که دفاعِ چهارمت هکتور است.
با تمامِ این اوصاف یوگی لو نیازی به اثباتِ خودش ندارد. لو مربیِ تیمِ قهرمانِ جهان است و به اندازه‌یِ کافی خودش را ثابت کرده است. اما اگر کسی جوابِ این معمایِ مهاجمین و فول‌بک‌هایِ آلمان را می‌داند ما سر تا پا گوش هستیم. لو هم همینطور.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-16 01:52:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر