فهرست
یادداشت/ آردا توران، پتکی بر سر بارسلونا و حالا ترکیه
یادداشت/ آردا توران، پتکی بر سر بارسلونا و حالا ترکیه

یادداشت/ آردا توران، پتکی بر سر بارسلونا و حالا ترکیه

بن هیوارد
او نامش را انتقال رویایی اش گذاشت. اما انتقال آردا توران به بارسلونا برای هافبک 29 ساله بیشتر یک کابوس بود تا رویا. حالا اوضاع برای او در تیم ملی ترکیه هم خیلی بهتر از بارسلونا نیست.
وقتی فصل گذشته از آردا توران به خاطر عملکردش در بارسا انتقاد شد، بیشتر ترک ها پشت او بودند و از او حمایت کردند. اما وقتی در بازی ترکیه مقابل کرواسی او عملکرد بدی داشت صدای آن ها درآمد.
مقایسه آمار آردا را مثلا لوکا مودیچ، بازینک رئال مادرید در بازی اول همه را ناامید کرد. حتی فاتح تریم هم بعد از بازی گفت که برخی از بازیکنانش باید بهتر از این باشند. او گفت که از همه انتظار بیشتری دارد.
در مورد توران اما همه انتظار بهتر از این داشتند. قبل از دوستانه های اخیر مقابل انگلیس و مونتنگرو، تریم جمله مهیجی درباره ستاره اش گفته بود و مدعی شده بود که مطبوعات اسپانیا به ناحق از توران انتقاد کرده اند. اما بعد از بازی مقابل کرواسی خود این بازیکن دست هایش را بالا گرفت و اعتراف کرد که بد بوده است. او حتی از هواداران معذرت خواهی هم کرد.
آردا به عنوان جانشین ژاوی به بارسا رفت و لازم نیست دوباره بگویم که چقدر از این انتظار به دور بود. حتی نزدیک به ژاوی هم بازی نکرد. با وجود این که 6 ماه اول بازی ها را را دست داد، در چند بازی اول او چند عملکرد خوب داشت. اما خیلی زود درخشش های او شروع به کمرنگ شدن کردند.
البته برای هماهنگ شدن او در تیم زمان و بازی های بیشتری نیاز است. نیمار و ماسچرانو و ... هم برای هماهنگ شدن نیاز به زمان داشتند. اما از او انتظار می رفت که زودتر هماهنگ شود، مخصوصا که در لالیگا بازی کرده بود و موفق هم بود.
اما در پایان فصل این اتفاق نیفتاد. کار به جایی رسید که برای انریکه بازیکنانی مانند سرخی روبرتو و رافینیا قابل اعتمادتر بودند. حالا خیلی ها خرید 34 میلیون یورویی این بازیکن را یک ناکامی بزرگ برای بارسلونا می دانند. شاید بزرگترین خرید ناکام باشگاه کاتالونیایی.
البته این منصفانه نیست. مخصوصا وقتی هنوز زمان کمی از بازی او در بارسا می گذرد. اما این هم وجود دارد که ریکاوری بعد از 6 ماه بازی نکردن او برای بارسلونا خیلی سخت است و شاید هیچ وقت اتفاق نیفتد. در ترکیه بعضی ها هم این طرزفکر را دارند که شاید آردا بعد از محقق شدن رویایش و پیوستن به بارسلونا کمی افت انگیزه داشته است. شاید بعد از یورو و گذراندن تمرینات پیش فصل او بتواند دوباره خودش را پیدا کند و تا حدودی انتظارات را برآورده کند.
مطمئنا انریکه برای بازی دادن به او توقع بیشتر از این ها از این بازیکن دارد. اما در آستانه بازی امشب ترکیه و اسپانیا، یوردی آلبا از او حمایت کرده و گفته او بازیکن مهمی است که 6 ماه نتوانسته باری تیم بازی کند و حالا هم اسطوره کشورش است.
این درست است، اما اگر عملکردهایی مانند عملکردش در بازی با کرواسی بیشتر از این تکرار شود، شاید اوضاع خراب تر هم بشود. او برای حضور در ترکیب اصلی ترکیه و بارسلونا حالا زمان زیادی ندارد تا خودش را ثابت کند و البته باید این کار را انجام دهد.کد خبر 9404
 
     
آی اسپورت
2016-06-17 08:20:28
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر