فهرست
یادداشت: تغییرِ رویه‌یِ ویلموتس مقابلِ ایرلند
یادداشت: تغییرِ رویه‌یِ ویلموتس مقابلِ ایرلند

یادداشت: تغییرِ رویه‌یِ ویلموتس مقابلِ ایرلند

میگل دیلینی
 
زمزمه‌هایی که از اردویِ بلژیک به گوش می‌رسند خبر از مشاوره‌یِ مارک ویلموتس با بازیکنانش می‌دهد. بعد از شکست مقابلِ ایتالیا، بازی‌ای که به قولِ تیبو کورتوا بلژیک در آن «از نظرِ تاکتیکی یک کلاس پایین‌تر» بود، گویا در چند جلسه‌یِ اخیرِ تمرین، ویلموتس از بازیکنانش نظر خواسته و ازشان پرسیده ترجیح می‌دهند در کدام پست بازی کنند. این تغییرِ رویکرد می‌تواند جانی دوباره به بلژیکی بدهد که بسیار خشک و بدونِ خلاقیت بود، البته اگر ویلموتس به آن‌ها تن بدهد.
از چند هفته قبل از شروعِ یورو 2016 مدام از بازیکنانِ ایرلند درباره‌یِ این بازی سوال می‌شد و از ترسِ قرار گرفتن مقابلِ این همه ستاره سخن به میان می‌آمد. ترس از این بود که با تمامِ تلاشِ تیمی، بازیکنانِ ایرلند کیفیتِ فردی برایِ مقابله با ستاره‌هایِ بلژیک را نداشته باشند. اما حالا که بلژیک از این همه استعداد هیچ استفاده‌یِ درستی نبرده، به نظر می‌رسد تعادل بازی تغییر پیدا کرده باشد.
ایرلندِ یک‌پارچه و جنگنده مقابلِ بلژیکی که هنوز موفق نشده ریتمی روان برایِ بازیش پیدا کند، می‌تواند حریفی بسیار آزاردهنده باشد. البته دیروز وقتی در کنفرانسِ مطبوعاتی از روی کین، کمک مربیِ ایرلند، پرسیدند فکر نمی‌کنی شانسِ ایرلند بیشتر از بلژیک شده جواب داد: «نکنه مستی؟! این بازیِ خطرناکی برایِ ایرلنده، چون بلژیک تیمِ خطرناکیه. بلژیک هنوز حرفِ زیادی توی این تورنمنت داره. اونا تیمِ خوبی هستن و پتانسیل تبدیل شدن به تیمی بزرگ را دارن.»
از پتانسیلِ بلژیک همه خبر دارند. اما مسئله اینجاست که از این پتانسیل استفاده‌یِ درست نمی‌شود. ویلموتس تا اینجا موفق نشده از کیفیاتِ عالیِ بازیکنانش استفاده کند. مثلا بهترین زوجِ دفاعیِ لیگِ برتر، توبی آلدروایرلد و یان ورتونگن که در تیم ملی کنارِ هم قرار نمی‌گیرند. یا موسا دمبله، هافبکِ آماده‌یِ تاتنهام که نیمکت‌نشینِ ماروان فلینی و اکسل ویتسل است. یا مهره‌هایِ هجومی‌ای مثلِ ادن آزارد یا کوین دبروینه که در سیستمِ ویلموتس خلاقیت‌شان کاملا محدود و سرکوب شده است.
نکته‌یِ مثبت برایِ بلژیک حداقل این است که گویا ویلموتس در چند روز اخیر در تمرینات دست به تغییراتی زده که در بازیِ امروز شاهدشان خواهیم بود. مهمترین تغییر بازی کردنِ کریستین بنتکه و یانیک کاراسکو، پدیده‌یِ اتلتیکو مادرید در ترکیبِ اصلی است. روملو لوکاکو بعد از انتقادی که ویلموتس به خاطرِ نمایشش مقابلِ ایتالیا کرد نیمکت‌نشین خواهد بود. تغییرِ دیگر بازیِ توماس مونیه به عنوانِ فول‌بک خواهد بود و آزارد هم احتمالا در پستِ شماره‌یِ 10 به بازی خواهد رفت. به هر حال بلژیک اگر می‌خواهد از گروهش صعود کند باید همین امروز بدل به یک تیم شود، نه صرفا ستاره‌هایی کنارِ هم.
در نقطه‌یِ مقابل، حریفِ امروزِ بلژیک، یعنی ایرلند، یکی از بهترین نمایش‌هایِ دورِ اول را داشت. مردانِ مارتین اونیل همه از وظایفِ خودشان به خوبی آگاهند و یک‌دست و منظم و هماهنگ بازی می‌کنند. جاناتان والترز برایِ بازیِ امروز مصدوم است و جیمز مک‌کلینِ جنگنده جایش را در ترکیبِ اصلی خواهد گرفت. ایرلند در حالی پا به بازیِ امروز می‌گذارد که به راحتی می‌توانست 3 امتیازِ روزِ اول مقابلِ سوئد را از آن خودش کند. اما عقب‌ کشیدنِ زیادِ ایرلندی‌ها بعد از گلِ عالیِ وز هولاهان و گل به خودیِ کیاران کلارک باعث شد تا 2 امتیاز از دست برود. مردانِ اونیل و کین امروز مقابلِ بلژیک به پیروزی‌هایِ همسایه‌هایشان، ولز و ایرلندِ شمالی، مقابلِ اسلاوواکی و اوکراین فکر می‌کنند و باور می‌کنند در تورنمنتی که بسیار نزدیک و فشرده پیش می‌رود شانسِ یک پیروزیِ درخشان مقابلِ بلژیک را خواهند داشت.
واژه‌ای که در آستانه‌یِ این بازی از اردویِ هر دو تیم بیشتر از همه شنیده می‌شود "عطش" است. ایرلندی‌ها فرصتی خوب برایِ نشان دادنِ خودشان در اروپا پیدا کرده‌اند و ستاره‌هایِ بلژیک هم قصد ندارند بیش از این فرصت‌هایِ خودشان را هدر بدهند. حالا وقتِ عمل است.
 
     
آی اسپورت
2016-06-17 21:42:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر