فهرست
گزارش: قوانین و سناریوهایِ صعودِ تیم‌ها به دورِ حذفیِ یورو
گزارش: قوانین و سناریوهایِ صعودِ تیم‌ها به دورِ حذفیِ یورو

گزارش: قوانین و سناریوهایِ صعودِ تیم‌ها به دورِ حذفیِ یورو

آی‌اسپورت – فرانسه، اسپانیا و ایتالیا تنها تیم‌هایی هستند که تا امروز با بردنِ هر دو بازیِ اولشان صعودشان به دورِ حذفیِ یورو 2016 قطعی شده است. کنارِ این 3 تیم 13 تیمِ دیگر هم از دورِ گروهی بالا می‌آیند تا 16 تیمِ مرحله‌یِ یک هشتمِ نهایی را تشکیل دهند. این 16 تیم متشکل از 2 تیمِ اول گروه‌هایِ شش‌گانه، به علاوه‌یِ 4 تیمِ برترِ سوم هستند. با توجه به تغییرِ فرمتِ تورنمنتِ امسال، امکانِ برابریِ امتیازاتِ تیم‌ها برایِ صعود زیاد است. تایبرک (عاملِ تعیین کننده) بینِ 2 یا چند تیم در یک  گروه به ترتیبِ زیر است:
 
1-امتیاز بینِ تیم‌ها در بازی‌هایِ مستقیم
2-تفاضلِ گل بینِ تیم‌ها در بازی‌هایِ مستقیم
3-گلِ زده در بازی‌هایِ مستقیم
4-تفاضلِ گل در کلِ بازی‌هایِ گروه
5-گلِ زده در کلِ بازی‌هایِ گروه
6-اگر دو تیم‌ در تمامِ مواردِ بالا مساوی باشند و در بازیِ آخرِ گروه مقابلِ هم قرار بگیرند، ضرباتِ پنالتی
7-پرونده‌یِ انضباطی (3 امتیازِ منفی برایِ هر کارتِ قرمز و یک امتیازِ منفی برایِ هر کارتِ زرد)
8-قرعه‌کشی
 
برایِ انتخابِ تیم‌هایِ سومِ صعود کننده در گروه‌هایِ مختلف به دورِ بعد هم عواملِ زیر به ترتیب تاثیرگذارند:
 
1-امتیاز
2-تفاضلِ گل
3-گلِ زده
4-پرونده‌یِ انضباطی
5-رنکینگِ یوفا
 
اما وضعیتِ حالِ حاضرِ تیم‌ها در گروه‌هایِ شش‌گانه به چه شکل است؟
 
گروهِ اول: صعودِ فرانسه‌یِ 6 امتیازه قطعی است و برایِ اول شدن در گروه فقط نیاز به یک تساوی مقابلِ سوئیس دارد. سوئیس هم با 4 امتیاز نیاز به یک تساوی در بازیِ فردا دارد تا دوم شدنش قطعی شود. پیروزیِ سوئیس در این بازی به معنایِ سرگروهی است. در ضمن اگر رومانی موفق به شکست دادنِ آلبانی نشود هم سوئیس در هر شرایطی دوم می‌شود. رومانی برایِ صعود نیاز به پیروزی دارد. اگر رومانی آلبانی را با یک گل اختلاف شکست دهد و سوئیس هم با یک اختلاف گل به فرانسه ببازد دو تیم در امتیاز و تفاضل برابر می‌شوند و کار به گلِ زده کشیده می‌شود. اگر تفاضل هم یکی باشد کار به شمارشِ کارت‌ها می‌رسد. در حالِ حاضر رومانی 7 امتیازِ منفی دارد و سوئیس 4 تا. آلبانی هم برایِ صعود هنوز کورسویِ امیدی دارد و می‌تواند با شکست دادنِ رومانی با 3 امتیاز منتظرِ نتایجِ تیم‌هایِ سومِ گروه‌هایِ دیگر باشد.
 
گروهِ دوم: اگر دو بازیِ شبِ آخر با تساوی به پایان برسد انگلیس با 5 امتیاز اول می‌شود و ولز و اسلوواکی هر دو 4 امتیازه خواهند شد که پیروزیِ ولز در بازیِ مستقیم رای به دوم شدنِ آن‌ها می‌دهد. انگلیس با پیروزی مقابلِ اسلوواکی می‌تواند فارق از نتیجه‌یِ بازیِ دیگر سرگروه شود. اما از منظرِ ولز شکست مقابلِ روسیه، و امتیاز گرفتنِ اسلوواکی مقابلِ انگلیس به معنایِ چهارم شدن و حذفشان خواهد بود.
 
گروهِ سوم: آلمان برایِ قطعی شدنِ صعودش نیاز به یک امتیاز مقابلِ ایرلندِ شمالی دارد. امتیازِ آلمان و لهستان در حالِ حاضر رویِ عددِ 4 برابر است، اما آلمان تفاضلِ گلِ 2 دارد، یعنی یکی از لهستان بالاتر. نتایجِ مشابهِ دو تیم در شبِ آخر، کار را به تفاضلِ گل می‌کشد. اگر لهستان موفق شود اختلافش با آلمان در این زمینه را هم جبران کند کار به پرونده‌یِ انضباطی کشیده می‌شود. لهستان در حالِ حاضر 5 امتیاز منفی و آلمان 3 امتیازِ منفی در این زمینه دارد. برایِ ایرلندِ شمالی هم تنها شانسِ قرار گرفتن بینِ دو تیمِ اول شکست دادنِ آلمان است. تساوی مقابلِ آلمان در شرایطی که حتی لهستان به اوکراین ببازد باز هم رای به دومِ شدن لهستان، به دلیلِ پیروزی در بازیِ مستقیم می‌دهد.
 
گروهِ چهارم: اسپانیایِ 6 امتیازه صعودش قطعی است و فقط نیاز به یک امتیاز در شبِ آخر مقابلِ کرواسی دارد تا اول شدنش را هم قطعی کند. برایِ کرواسی هم یک امتیاز در این بازی برایِ دوم شدن و صعود کافی است. اما کرواسی برایِ اول شدن باید اسپانیا را شکست بدهد. اگر کرواسی به اسپانیا ببازد و چک ترکیه را شکست بدهد، با توجه به تساویِ بازیِ مستقیم کار به تفاضلِ گل بینِ این دو تیم برایِ دوم شدن می‌کشد. برایِ ترکیه هم تنها راهِ نجات بردنِ چک و منتظرِ امتیازاتِ تیم‌هایِ سومِ گروه‌هایِ دیگر نشستن است.
 
گروهِ پنجم: ایتالیا با 6 امتیاز صعودش قطعی است و اگر ایرلند امروز موفق به شکست دادنِ بلژیک نشود، اول شدنش هم قطعی می‌شود. پیروزیِ ایرلند در بازیِ امروز سوم شدنش را قطعی می‌کند و اگر سوئد در بازیِ آخر بلژیک را شکست ندهد، صعودش به عنوانِ حداقل تیمِ دوم هم قطعی می‌شود.
 
گروهِ ششم: با توجه به اینکه دورِ دومِ این گروه هنوز برگزار نشده معادلاتِ زیادی برایِ صعودِ تیم‌ها وجود دارد. اما اگر مجارستان امشب ایسلندِ شگفتی‌سازِ دورِ اول را شکست دهد با 6 امتیاز صعودش به عنوانِ حداقل تیمِ دوم قطعی می‌شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-18 00:16:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر