فهرست
خوان اول؛ عیار یحیی مشخص می‌شود؟
خوان اول؛ عیار یحیی مشخص می‌شود؟

خوان اول؛ عیار یحیی مشخص می‌شود؟

آی اسپورت - یحیی و پرسپولیس چه دلشان بخواهد چه نخواهد ضیافت ابتدایی آنها میزبانی از سرخپوشان تبریزی خواهدبود، بازی با تراکتوری که تفاوتی نمی‌کند در تبریز باشد یا تهران، قطعا سوژه‌های بسیاری را چه ازنظر فنی چه حاشیه‌های فوتبال به دنبال خواهد داشت حالا گل‌محمدی باید اولین بازی رسمی تیمش بعد از این همه هیاهو را در مقابل تیمی بازی کند که خود همیشه داعیه قهرمانی را دارا بوده و اگرچه چند سالی را ازسطح اول فوتبال دور بودند اما بعد از صعود به لیگ برتر هیجان و شور بیشتری به واسطه بخصوص هواداران‌شان ایجاد کرده‌اند، یحیی خود نیز عهده‌دار مربیگری این تیم بوده هرچند تعداد بازی‌هایی که بالای سر این تیم بود به بیست نرسید اما همین تجربه کوتاه نیز می‌تواند کمک حال او و تیمش باشد.

آمار وارقام

پرسپولیس و تراکتور در تاریخ لیگ برتر بیست و سه بار به مصاف هم رفته‌اند که سهم هر کدام از تیم‌ها ۹پیروزی و ۴مساوی بوده.

بهترین گلزن

رکورد گلزنی بین بازیکنان دو تیم همچنان در اختیار فرشاد پیوس مهاجم سابق سرخپوشان پایتخت با ۹ گل زده است که درحال حاضر سرمربیگری چوکای تالش در لیگ دو را عهده‌دار است و در بین بازیکنان حال حاضر دو تیم فقط کمال کامیابی‌نیا با سه گل زده نزدیک‌ترین بازیکن به فرشاد پیوس است. البته از علی پروین، علی کریمی و ادموند بزیک هم می‌شود با سه گل زده در بین بهترین گلزنان دوتیم نام برد.

گلزنان مشترک

اما گلزن مشترک این دوتیم را می توان با یک نام شناخت، سیدمهدی سید صالحی مارکوپولوی فوتبالی ایران که با پیراهن تراکتور دو بار و با پیراهن پرسپولیس یک بار دروازه حریف را باز نموده.

موفق ترین مربیان دوتیم

دربین مربیان دوتیم علی پروین با دوازده بازی  و آمار نه برد و سه تساوی و بدون باخت در صدر نشسته و بعد از او برانکو ایوانکوویچ با ۸ بازی و آمار چهار برد و چهار تساوی به چشم می آید. از آنطرف هم تونی اولویرای معروف تراکتورسازان با ۴بازی و آمار سه برد و یک باخت و بدون تساوی در مقام سوم این رده بندی آماری قرار دارد.

اما تراکتور

تراکتورسازان نیم فصل پر فراز و نشیب و عجیبی را پشت سر گذاشتند با مصطفی دنیزلی ترک زبان و نام آشنا شروع کردند. ابتدا رشید مظاهری را از چنگ پرسپولیس درآوردند و رضا شکاری را هم از پرسپولیس هایجک کردند. خط دفاعی را با خانزاده مهدی تیکدری، ایمان سلیمی در وسط بستند و میثم تیموری را در چپ به کار گرفتند و راست میدان خود را به احمد موسوی سپردند کمربند خط میانی را با اکبر ایمانی جوان و دژاگه میدان دیده و همچنین کاپیتان‌های اول و دوم تیم ملی یعنی شجاعی و حاج صفی بستند. به این جمع میمبلای پرویی راهم با آن شوتهای سرکش، سوگیتای ژاپنی و مازولای چپ پا با آن هیبت و فورچونه که این آخری مدعی بازی در لوشامپیونا بود را اضافه کنید و همچنین ساسان انصاری، تلفیقی از اکسیر جوانی و تجربه.

نیم فصل عجیب

اما مصطفی پاشا با این تیم هفت هفته رویایی را سپری کرد. در هفته اول همین تیم پرسپولیس صدر جدولی را یک برهیچ در یادگار امام زمینگیر کرد و هفت کلین شیت را با مظاهری به یادگار گذاشت بعد از همین هفت هفته بود که آسمان برای تراکتورسازی و افندی تپید و چهار باخت که از صنعت نفت شروع شد و با باخت به شاهین ته جدولی کار دنیزلی هم با این تیم تمام شد. بعد از او احد شیخ لاری مرد همیشه جایگزین تبریزی تراکتور، بطور موقت سکان دار تیم شد و حالا ساکت الهامی که ابتدای فصل دنیزلی او رابه عنوان کمک نپذیرفت به ماشین سازی رفت، عهده دار مسئولیت تیم شد و با پیروزی درچهار بازی خود را به تراکتوری ها دیکته کرد و توانست تیم را به سوم جدول برساند. حالا تراکتور با اندیشه های این مربی که اتفاقا سالها به عنوان نفردوم کادرمربیانی همچون فیروز کریمی، خطیبی و همین گل محمدی انجام وظیفه کرده وبا در اختیار گرفتن حمزاوی اوکاچا الجزایری در خط حمله و همچنین میلاد فخرالدینی که از ذوب آهن که به آنها اضافه شده اند رویای صدر جدول را در سر می پروراند.

پرسپولیس گل محمدی

شاید یاداوری شرایط بازگشت یحیی به پرسپولیس و جداییش از شهرخودرو کمی ملال آور شده باشد، هرچه هست خوان اول پرسپولیس گل محمدی از راه رسیده. پرسپولیسی که حالا صدرجدول را دراختیار دارد و برای ادامه این راه اوساگوانا و در لحظات آخر نقل انتقالات، استوکس مهاجم سابق همین تراکتور را در اختیار گرفته و در راستای نقل انتقالات آدام همتی را به پارس جنوبی، احمدزاده را به فولاد و ماهینی راهم به نساجی داده، حالا پرسپولیس یحیی با وجود دو مهاجم تازه وارد و کاربلد و همچنین علی علیپور نباید قاعدتا مشکلی در گلزنی داشته باشد از طرفی ظاهرا لژیونر شدن بیرانوند هم منتفی به نظر می آید تا تمرکز پرسپولیسی ها قبل از بازی همه هفته بهم نریزد.

ترکیب تیم

مسئله ای که شاید کادرفنی پرسپولیس باید هرچه زودتر به آن دست پیدا کنند ترکیب اصلی تیم می باشد. چراکه در نیم فصل اول دائما از خط دروازه تا خط حمله دستخوش تغییرات بوده، پیدا کردن زوج خط دفاعی تیم ازبین سید جلال، شجاع و کنعانی زادگان، انتخاب یک مدافع چپ از بین انصاری و نادری، بازی دادن شیری یا سیامک نعمتی در راست! کاری که کالدرون خودش هم بالاخره نفهمید چه کرد و از جان آنها چه میخواست؟ آرایش خط میانی با نورالهی یا ربیع خواه یا اضافه شدن کمال به جای یکی از این دو؟ استفاده صحیح از ترابی و استعداد کم‌نظیرش، و خط حمله ای که حالا  لزومی ندارد باحضور استوکس و اوساگونا دیگر وحید امیری در کنار علیپور به کار گرفته شود و سرعت و دوندگیش به هرز رود.

مرد بازی بزرگ

از تیمهای گل محمدی دراین چندسال فوتبال دلنشینی را شاهد بودیم. اصل دوندگی و فضاسازی، قدرت هوازی بالا، برتری در جدال های هوایی و شوتزن بودن و تلاش تا آخرین لحظه بازی برای نتیجه گیری درتیمهای او بر کسی پوشیده نیست، بازی نیم فصل اول شهرخودرو و پرسپولیس را به خاطر بیاورید وقت های اضافی و ضربه سر و برتری یک برهیچ شهرخودرو در مشهد، حالا باید دید با ظرفیت های موجود در تیم پرسپولیس آیا گل محمدی و تیمش همان نوع بازی را با همان تنوع تاکتیکی در بازی بزرگ هفته به نمایش خواهند گذاشت یا تئوری های دیگر در مورد او صادق خواهد شد؟ تئوری‌ای مانند این که او مربی بازیهای بزرگ نیست؟

الهامی و گل محمدی

در کنار تمام نکات جالب و قابل توجه این رقابت از قبیل تقابل صدر جدول و رتبه سوم می توان به نکات دیگری هم توجه نمود. شاید از خود الهامی سال پیش می پرسیدید در مخیله اش هم نمی گنجید و حتی به ذهنش خطور نمی کرد و جزو آرزوهای دست نیافتنی او بود که نیم فصل دوم امسال را سرمربی تراکتور مدعی باشد اماحالا دست برقضا ساکت الهامی که سال گذشته کمک مربی گل محمدی در پدیده بود حالا روی نیمکت تراکتور نشسته، کسی که شاید در حال حاضر آشنا ترین فرد به اندیشه های سرمربی حال حاضر پرسپولیس هست. تقابل این دو نفر براساس قرابت و آشنایی که به مسائل فنی یکدیگر دارند در قالب تیمهای اول و سوم جدول دیدنی خواهد بود، ضمن اینکه بازی رفت را در یادگار امام گل محمدی با نتیجه سه بر یک به الهامی واگذار کرده.

۱ ۱  
آی اسپورت
2020-01-26 02:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا
يكشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸، ۱۳:۴۲
نقش اکبریان دراین دیدارراهم توضیح دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر