فهرست
یادداشت روز: یورو، پاریس، سایه ترسناک!
یادداشت روز: یورو، پاریس، سایه ترسناک!

یادداشت روز: یورو، پاریس، سایه ترسناک!

آی اسپورت- ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵،‌ این تاریخی است که شاید تا سال‌ها از ذهن هیچ‌یک از ساکنان فرانسه نرود. روزی که چشم تمام جهانیان به پاریس دوخته شده بود. ساعت ۲۱:۱۶ به وقت محلی یک رشته از حملات هماهنگ‌‌شده تروریستی در شهر پاریس، منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد؛ حملاتی که اروپا به این زودی‌ها آن را از یاد نخواهد برد. حالا هشت ماه از آن تاریخ گذشته و شهرهای فرانسه از روز جمعه هفته گذشته شاهد یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی جهان است: جام ملت‌های اروپا.

زمانی که ویکتور کاسای داور مجارستانی سوت آغاز بازی تیم‌های فرانسه و رومانی را به صدا درآورد، دوباره شور و هیجان فوتبال، بخش مهمی از مردم دنیا را دربرگرفت. در طول روزهای گذشته همه نگاه‌ها به شهرهای مختلف فرانسه دوخته شده بود؛ کشوری که برای سومین بار میزبان جام ملت‌های اروپاست و اکنون یورو ۲۰۱۶ به‌عنوان نقطه کانونی اخبار در دنیا شناخته می‌شود. یورو ۲۰۱۶ یکی از بزرگ‌ترین رخدادهای فوتبال در جهان است. اتفاقی مهم که به مدت یک ماه و در حالی که برای اولین بار با ۲۴ تیم برگزار خواهد شد، همه کس را مشتاق فوتبال نگاه خواهد داشت.

اولین هدف حملات روز ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ شهر پاریس یک ورزشگاه فوتبال بود؛ ورزشگاهی که در آن بازی مهم و حساس اما دوستانه آلمان و فرانسه برگزار می‌شد. یک بازی تاریخی که به دلیل اشغال فرانسه توسط آلمان در جنگ جهانی دوم همچنان زخم‌هایی از آن روزها بر پیکر فرانسوی‌ها باقی مانده بود. یک بازی احساسی که همواره تبدیل به خاطره‌انگیزترین مسابقات فوتبال در جهان شده است. با همه این اوصاف اما این بازی قرار بود آغاز اتفاقی بزرگ‌تر باشد. حملاتی که بعدها گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت این بازی را تحت‌الشعاع قرار داد. هر چند که حملات به ورزشگاه استادوفرانس بی‌نتیجه ماند اما در سایر نقاط شهر حوادث وحشتناکی رخ داد. حالا هشت ماه بعد از آن اتفاق، برگزاری یورو ۲۰۱۶ یک حاشیه مهم‌تر از متن دارد: حملات تروریستی.

 
در طول روزهای پیش از آغاز یورو ۲۰۱۶ بخش مهمی از سرویس‌های اطلاعاتی جهان از آماده‌سازی گروه داعش برای حمله تروریستی به این مسابقات خبر داده‌اند. کار به جایی رسید که اکنون تدابیر بی‌سابقه امنیتی در ورزشگاه‌های فوتبال فرانسه برقرار است. در جدیدترین رویداد در این رابطه نیز دولت فرانسه یک اپلیکیشن جدید تلفن همراه را معرفی کرده که به کاربران در مورد حملات تروریستی احتمالی، هشدار می‌‌دهد. گفته می‌شود برای بازی افتتاحیه ۷۷ هزار نیروی امنیتی مسئولیت حفاظت از مسابقه را برعهده داشته‌اند.
 

یورو ۲۰۱۶ با پیروزی ۲ بر ۱ فرانسه میزبان مسابقات مقابل رومانی در بازی افتتاحیه آغاز شد. بازی مهمی که فرانسوی‌ها در آن سعی کردند چهره‌ای از یک قهرمان را به نمایش بگذارند. اما در شب افتتاحیه چیزی که گویا فوتبال را تحت تاثیر خود قرار داد، ترس از اتفاقی بود که همچون هشت ماه پیش کشور فرانسه و کل جهان را تحت تاثیر قرار دهد. اکنون همه دنیا چشم به یورو ۲۰۱۶ دارند و از آن سو داعش گفته که آنها نیز این مسابقات را زیر نظر خواهند داشت. تمام اروپا و تمام عاشقان فوتبال در بازی افتتاحیه ترس را در چشمان میهمانان ورزشگاه و بازیکنان می‌توانستند درک کنند. فوتبال روز ۱۰ ژوئن ۲۰۱۶ (۲۱ خرداد ۱۳۹۵) یکی از روزهای باشکوه خود را گذراند. داعش طی یک‌سال اخیر بسیاری از کشورهایی که تصور می‌کردند امنیت‌شان خدشه‌ناپذیر است را زمینگیر کرده اما اکنون اروپا راهی ندارد جز برگزاری یورو برای قدرت‌نمایی در برابر تهدید داعش. باز هم فوتبال در نقطه کانونی تهدید، زور، افراطی‌گری و تروریسم قرار گرفته است. فرانسه یک ماه آینده را با هیجان فوتبال و ترس داعش سپری خواهد کرد. روزگاری فوتبالی که در سایه ترس سپری خواهد شد.

 
سجاد صداقت / وبسایت نود

کدخبر: 9407
     
آی اسپورت
2016-06-18 09:56:12
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر