فهرست
یادداشت: مسی و رومرو ستاره‌هایِ آلبیسلسته
یادداشت: مسی و رومرو ستاره‌هایِ آلبیسلسته

یادداشت: مسی و رومرو ستاره‌هایِ آلبیسلسته

تیم ویکری
 
یک ضرب‌المثلِ آمریکایِ جنوبی است که می‌گوید برقرار کردنِ تعادل در یک تیمِ فوتبال مثلِ داشتنِ رواندازی در شبی سرد است؛ اگر گردنت را بپوشانی پاهایت یخ می‌کند و اگر پاهایت را زیرِ روانداز کنی گردنت یخ می‌کند. کاری که رافائل دودامل، مربیِ ونزوئلا، در بازی مقابلِ آرژانتین کرد باعث شد تا دو سمتِ تیمش یخ بزند. تصمیمِ دودامل برایِ بازی دادن به لوئیس مانوئل سیخاس و تشکیلِ یک خطِ میانیِ 3 نفره برایِ مقابلِ با لیونل مسی، نه در بعدِ دفاعی موثر بود، نه در بعدِ هجومی. مسی که به قولِ ماسچرانو هرگز تحتِ کنترلِ شرایطِ بازی قرار نمی‌گیرد و این خودش است که بازی را کنترل می‌کند، با توجه به تغییرِ سیستمِ ونزوئلا خودش را تا جایِ ممکن از مرکزِ زمین دور کرد و با عرض دادنِ زیاد به تیمش و چسبیدن به خطِ کناری عملا موضوعیتِ خطِ میانیِ 3 نفره‌یِ دودامل را از بین برد. از همین منطقه بود که مسی پاسِ گلِ اول را برایِ هیگوایین فرستاد.
اما تصمیمِ لحظه‌یِ آخرِ دودامل تاثیری دیگر هم بر تیمش داشت و آن دور شدنِ ژوزف مارتینز از سالامون راندون در مرکزِ خطِ حمله بود. امیدِ ونزوئلا در این بازی ضربه زدن به خطِ دفاعیِ نه چندان مطمئنِ آرژانتین بود، کاری که از راه نزدیک بازی کردنِ راندون و مارتینز ممکن بود. اما تغییرِ سیستم مارتینز را مجبور کرد به عنوانِ بالِ چپ بازی کند و راندون را مقابلِ اوتامندی و فونس موری تنها گذاشت. بعد از نیم ساعتِ اول بازی که دودامل به خطایِ محاسباتی‌اش پی برد، سیخاس را به چپ برد و مارتینز را سر جایِ سابقش بازگرداند. بعد از این تغییر ونزوئلا شروع به خلقِ موقعیت کرد و یک ضربه‌یِ پنالتی هم به دست آورد، که خودِ سیخاس آن را از دست داد و عملا امکانِ بازگشت به بازی برایِ تیمش را به پایان برد.
لحظه‌ای که سیخاس پشتِ ضربه‌یِ پنالتی قرار گرفت، قهرمانِ دیگرِ آرژانتین در این شب را رقم زد. هیچ دروازه‌بانی در تاریخِ فوتبالِ آرژانتین به اندازه‌یِ سرخیو رومرو بازی ملی ندارد. اما در رده‌یِ باشگاهی رومرو بیشترِ چند فصلِ اخیر را رویِ نیمکت سپری کرده تا درونِ دروازه. رومرو در فینالِ کوپا 2015 مقابلِ پنالتیِ آخرِ الکسیس سانچز قرار گرفت و مغلوبِ ضربه‌یِ پاننکایِ او شد تا شیلی تاریخ‌سازی کند. اما بعد از گذشتِ یک سال، رومرو این بار مغلوبِ یک پاننکایِ دیگر نشد و ضربه‌یِ سیخاس را راحت مهار کرد تا تیمش در ادامه‌یِ بازی با آسودگی پیروزی‌اش را پرگل‌تر کند. شاید هیچکدام از بازیکنانِ آرژانتین به اندازه‌یِ رومرو، و البته هیگوایین با فرصتِ عالی‌ای که در فینالِ گذشته خراب کرد، عطشِ انتقام از شیلی نداشته باشند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-18 22:47:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر