فهرست
یادداشت: درخششِ پوگبا و ژاکا در جدالی کسالت‌بار
یادداشت: درخششِ پوگبا و ژاکا در جدالی کسالت‌بار

یادداشت: درخششِ پوگبا و ژاکا در جدالی کسالت‌بار

میگل دیلینی
 
دیدیه دشان که طبقِ اعلامِ قبلی‌اش به پایت استراحت داده بود، در نیمه دوم مجبور شد ستاره‌اش را به زمین بفرستد تا تیمش جانی تازه بگیرد. تعویضِ دشان نزدیک بود یک گلِ عالیِ دیگر از هافبکِ وستهم به همراه بیاورد، جایی که پایت ارسالِ بلند و دقیقِ موسا سیسوکو را یک ضرب به تیرِ دروازه‌یِ سوئیس کوباند. پوگبا هم یک بار در نیمه‌یِ اول با شوتِ پایِ چپش تیر دروازه‌یِ حریف را به لرزه درآورد. اما جدا از این چند صحنه، تساویِ بدونِ گلِ سوئیس و فرانسه که منجر به صعودِ هر دو به دورِ حذفی شد، لحظاتِ به یاد ماندنیِ دیگری نداشت.
با این وجود نمایشِ فرانسه در بازیِ دیشب نکاتِ مثبتی هم برایِ دشان داشت. قرار دادنِ یوهان کابای و موسا سیسوکو در مثلثِ خطِ میانی، بازیکنانی که با دوندگیِ زیاد به پوگبا که متمایل به چپ بازی می‌کرد آزادیِ عملِ بیشتری داده بودند، نشان از گزینه‌هایِ متعددِ دشان برایِ بازی‌هایِ آینده داشت. در واقع نیمکت‌نشینیِ بلز ماتوئیدی، در عملِ به سودِ فرانسه شده بود. ماتوئیدی هافبکی است با کیفیاتِ بالا، اما در دو بازیِ اول به هیچ وجه در سمتِ چپِ سیستمِ 3-3-4 و یا کنارِ کانته به عنوانِ هافبکِ دفاعی در سیستمِ 1-3-2-4 جا نیفتاد و باعث خارج از پست بازی کردنِ پوگبا هم شد. چیزی که دشان باید حالا ازش مطمئن باشد لزومِ بازی کردنِ پوگبا به عنوانِ شاتلرِ چپ است. نه اینکه پوگبا مقابلِ سوئیس به سطحی که معمولا برایِ یوونتوس بازی می‌کند رسیده باشد، اما حداقل منطقه‌یِ فعالیتش جایی بود که در آن از پتانسیل‌هایش بهترین استفاده را می‌برد.
 در خطِ حمله همچنین آندره-پیر ژینیاک که جایِ اولیویه ژیرو به زمین رفته بود، شک و تردید درباره‌یِ مهاجمِ اصلیِ فرانسه را بالا برد. در شبی که مهاجمِ سابقِ مارسی تاثیری چندان مثبت‌تر از ژیرو نداشت، آنتوان گریزمن با دو فرارِ عالی پشتِ مدافعینِ سوئیس نشان داد چقدر می‌تواند در پستِ مهاجمِ مرکزی خطرناک باشد و دشان را برایِ بازی بعدی به فکر فرو برد.
از منظرِ سوئیس هم دیشب یک بارِ دیگر شاهدِ درخششِ گرانیت ژاکا بودیم. سوئیس تیمی خوب با بازیکنانی سطحِ بالاست اما تصورش بدونِ ژاکا غیرِ ممکن. هافبکِ جدیدِ آرسنال دقیقا مهره‌ایست که دشان هم در تیمش احتیاج دارد، بازیکنی که ریتم و سرعتِ تیم را در دست دارد و تنظیم می‌کند. در دقایقِ زیادی از بازیِ دیشب می‌دیدیم که وقتی دیگر بازیکنانِ سوئیس بیش از حد محافظه‌کار می‌شدند، این ژاکا بود که تیم را به جلو می‌راند. فرانسه همچین رهبری در تیمش ندارد. کابای به لحاظِ سبکِ بازی شاید نزدیک‌ترین به ژاکا باشد، اما در سطحِ او نیست.
با این حال سوئیس در این سه بازی نشان داد حتی با داشتنِ ژاکا هم خلاقیتِ لازم در بعدِ هجومی را ندارد و حالا که به دورِ یک هشتم نهایی صعود کرده، بعید است بیش از این بالا بیاید.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-19 22:17:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر