فهرست
آمار: کم گل بودنِ یورو و وعده‌یِ لو
آمار: کم گل بودنِ یورو و وعده‌یِ لو

آمار: کم گل بودنِ یورو و وعده‌یِ لو

آی‌اسپورت – هر کدام از 24 تیمِ یورو 2016 در دو دورِ اول 180 دقیقه، به علاوه‌یِ وقت‌هایِ اضافه فوتبال بازی کرده‌اند (بدونِ در نظرِ گرفتنِ دو بازیِ دیشب) و در مجموعِ 24 بازی تنها 47 گل زده‌اند. این آمار در یورویِ قبل 46 گل در 16 بازی بود. یعنی سقوطِ میانگینِ گل در هر بازی از 2.88 به 1.96. با اینکه جامعه‌یِ آماریمان کوچک است، اما به هر حال عددی قابلِ توجه به دست می‌دهد.
نکته‌یِ بسیار مهم و تاثیرگذار در کم گل بودنِ بازی‌ها، زمانِ به ثمر رسیدنِ گل‌ها بوده است. 16 گل از مجموعِ 47 گل در 15 دقیقه‌یِ پایانیِ بازی‌ها زده شده و تنها 2 گل، درود بر گرت بیل و فابین شر، در 15 دقیقه‌یِ ابتدایی واردِ دروازه‌ها شده است. در تورنمنت‌هایی که سطحِ تیم‌ها نزدیک است و بازی‌ها تا این حد فشرده، همیشه گل‌هایی که در مقاطعِ ابتدایی زده می‌شود جریانِ بازی را بازتر می‌کند و لزومِ حمله‌یِ یک تیم برایِ جبران، فوتبالی جذاب‌تر پدید می‌آورد. اتفاقی که در یورو 2016 خیلی کم دیده‌ایم. در یورو 2012 از 46 گلِ دو دورِ اول 5 گل در 15 دقیقه‌یِ ابتدایی و 6 گل در 15 دقیقه‌یِ پایانی زده شده بود.
دلیلِ دیگر هم البته فرمتِ جدیدِ تورنمنت است، نکته‌ای که پیش از شروعِ بازی‌ها هم مشخص بود رویِ جذابیتش تاثیر می‌گذارد. در فرمتی که تیم‌هایِ سوم هم شانسِ صعود دارند، یک شکست و یک تساوی در دو بازیِ اول به این معناست که پیروزی در شبِ آخر به احتمالِ خیلی زیاد برایِ صعود کافی خواهد بود. ولی برایِ مثالِ در یورور 2012 کرواسی و روسیه با 4 امتیاز در همان دورِ گروهی حذف شدند.
با در نظر گرفتنِ تمامِ این عوامل بود که یوگی لو بعد از تساویِ کسالت‌بارِ آلمان مقابلِ لهستان توضیح داد: «تیم‌ها در این مرحله خیلی دفاعی‌تر از گذشته شده‌اند، چون از حذف شدن می‌ترسند. اما وقتی به دورِ حذفی برسیم، میلِ به پیروزی، جایِ ترس از شکست را می‌گیرد.»
     
آی اسپورت
2016-06-19 23:01:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر