فهرست
یادداشت: لهستان در راهِ پدیده شدن
یادداشت: لهستان در راهِ پدیده شدن

یادداشت: لهستان در راهِ پدیده شدن

نیک اِیمز
 
بعد از تساویِ بدونِ گل مقابلِ آلمان، آدام نوالکا، مربیِ لهستان، از اینکه بازیکنانش از نتیجه ناراضی بودند اظهارِ رضایت کرد. این حس نکته‌یِ مهمی درباره‌یِ وضعیت تیمش آشکار می‌کند. اگر دنبالِ پدیده‌ای هستید که شگفتی‌سازِ یورو 2016 شود باید لهستان را جدی‌تر بگیرید. لهستان در دو بازیِ اولش دو چهره‌یِ متفاوت از خودش نشان داد. در بازیِ اول تیمی مقتدر که مقابلِ ایرلندِ شمالی سوار بر بازی بود و جایِ تعجب دارد که فقط یک گل زد، و در بازیِ دوم مقابلِ آلمان، تیمی محافظه‌کار و منظم در خطِ دفاعی، با ضد حمله‌هایی خطرناک. اگر آرداکیوژ میلیک، زننده‌یِ گلِ پیروزی به ایرلند، از دو فرصتِ عالی‌اش مقابلِ آلمان هم استفاده می‌کرد، حالا لهستان 6 امتیازه بود و بردی فوق‌العاده به دست آورده بود.
شاید برایِ قضاوت هنوز زود باشد. اما اگر تیمی مقابلِ رقبایِ ضعیف‌تر بازی را دیکته کند و مقابلِ رقبایِ قوی‌تر با صبر و نظم و حوصله دفاع کند، تمامِ کیفیاتِ لازم برایِ پیش رفتن در هر تورنمنتی را دارد. لهستانِ آدام نوالکا رویِ کاغذ نقطه‌یِ ضعفِ خاصی ندارد. کامیل گلیک و مایکل پازدان در مرکزِ خطِ دفاعی زوجی مطمئن را تشکیل داده‌اند و باعث شدند لهستان یکی از چهار تیمی باشد که هنوز گلی در یورو 2016 دریافت نکرده است (کنارِ آلمان و ایتالیا و اسپانیا). گرژگورژ کریچویاک، هافبکِ سویا هم یکی از عواملِ مهم در تشکیلِ این خطِ دفاعیِ مستحکم است. کریچویاک با قدرت و تکنیکِ چشمگیرش در حالِ حاضر یکی از بهترین هافبک دفاعی‌هایِ اروپاست. در بعدِ هجومی یاکوب بلاژیکوفسکیِ و کامیل گروزیسکیِ با تجربه کنارِ کامیل کاپوستکایِ 19 بال‌هایِ لهستان هستند که تا اینجایِ تورنمنت نمایشی خوب داشتند. و البته در خطِ حمله هم نیازی به یادآوری نیست: میلیک و لواندوفسکی.
یکی از نقاطی که لهستان می‌تواند در ادامه‌یِ بازی‌ها بهبودش ببخشد نوعِ استفاده از مهاجمِ بایرن است. در دو بازیِ اول اغلب شاهد بودیم لواندوفسکی برایِ قرار گرفتن در جریانِ بازی عقب می‌آید و همین باعث می‌شود تا در موقعیت‌هایِ خطرناک کمتر توپ بهش برسد. مثلا در بازی مقابلِ آلمان شاید با تغییرِ جایِ او با میلیک لهستان می‌توانست حداقل به یک گل برسد.
تیمِ دیگری که در یورو 2016 به لهستان شباهت دارد کرواسی است. با این تفاوت که کرواسی در بعدِ هجومی آزادتر و جذاب‌تر است، اما در بعدِ دفاعی پر اشتباه‌تر. همانطور که در از دست دادنِ پیروزیِ 2-0 مقابلِ چک نشان دادند.
لهستان شاید امشب مقابلِ اوکراینی که حذف شده با تعدادِ گلِ زده‌یِ بالا حتی در صدرِ گروهِ سه قرار بگیرد و به عنوانِ تیم اول صعود کند. اما اگر این اتفاق نیفتد، امکانِ روبروییِ لهستان با اسپانیا در مرحله‌یِ یک چهارمِ نهایی زیاد است، جدالی که می‌تواند آن‌ها را در جایگاهِ یک مدعی نشان دهد. این تیمِ لهستان حالا هودارانِ زیادی در جهان هم پیدا کرده است. راسل کرو، بازیگرِ سرشناسِ هالیوود در توئیتی از لهستان تعریف کرد و ازشان به عنوانِ یک تیمِ واقعی نام برد. بعد از تساوی مقابلِ آلمان هم کرو با میلیک چند توئیت دوستانه درباره‌یِ فرصت‌هایی که از دست داد رد و بدل کردند. تمام این وقایع نشان می‌دهد لهستان دیگر تیمی که نیست که به سادگی ازش گذشت.
چهار سال پیش لهستان که میزبانِ مشترکِ یورو 2012 هم بود در همان دورِ گروهی کنار رفت، درست مثلِ چهار سال قبلش که اولین دوره‌یِ حضورشان در جامِ ملت‌هایِ اروپا بود. لهستانِ 2016 اما هنوز حرف‌هایِ زیادی برایِ گفتن دارد و داستانش به این زودی تمام نمی‌شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-20 21:54:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر