فهرست
نقطه‌یِ برخوردِ تاکتیک و تلاش
نقطه‌یِ برخوردِ تاکتیک و تلاش

نقطه‌یِ برخوردِ تاکتیک و تلاش

سوالِ مهمی که بالاک از تیمِ یواخیم لو پرسید این بود که آیا بازیکنانی دارد که ذهنیتِ تغییرِ نوعِ بازی و دور کردنش در نقاطِ ضعفشان را دارند یا نه: «آلمانیها همش میخوان فوتبالِ زیبا بازی کنن و با توپ واردِ دروازه حریف بشن. اما اونا باید درک میکردن که بازیِ ترکیبی مقابلِ لهستان جواب نمیده و باید نوع بازی را تغییر میدادن. اونا باید یه جور دیگه فکر میکردن، یه جور دیگه بازی میکردن. این ذهنیتی است که من از بازیکنانِ بزرگ انتظار دارم.» کاپیتانِ سابقِ آلمان اشاره‌یِ مستقیمی به کلمه‌یِ "فورونگ‌اشپیلر" (رهبرِ در زمین) نداشت. اما حرف‌هایش انعکاسی بود از بحثِ اصلیِ قرنِ بیست و یکمِ فوتبالِ آلمان. هر وقت آلمان در سالهایِ اخیر نتیجه نگرفته، اولین انتقاد نداشتنِ رهبری در زمین بوده است.
جالب است که خودِ بالاک در تمامِ سال‌هایِ حضورش در تیم ملی مدام موردِ انتقاد قرار می‌گرفت که شخصیتِ لازم برایِ رهبری را ندارد، نکته‌ای که به این انتقادش وجهی سوال برانگیز می‌دهد. بعد از بالاک، فیلیپ لام و باستین شواین‌اشتایگر هم موردِ چنین انتقادی قرار می‌گرفتند، حتی وقتی قهرمانِ چمپیونز لیگ و جامِ جهانی شدند. اما ایرادی که بالاک به تیمِ لو وارد کرد، در حد نظراتی بود که سرِ تماشایِ یک بازیِ فوتبال به رفقایت می‌گویی. شاید در لحظه درست به نظر برسد، اما خیلی سطحی است. مشکلِ آلمانِ 2016 چیزی فرایِ داشتن یا نداشتنِ رهبرِ در زمین است.
علتِ اصلیِ نمایش‌هایِ پایینِ استانداردِ آلمان در یورو 2016 ارتباطی به کاراکترِ بازیکنان ندارد، بلکه مشکلی سیستماتیک است: تاکتیک‌هایِ قدیمی و اشتباه در ساختنِ بازیکنانِ جوان. خودِ یواخیم لو بعد از شنیدنِ انتقاداتِ همیشگی گفت: «واقعا این قضیه‌یِ رهبرِ در زمین به خندم میندازه. ما دو سال پیش در جامِ جهانی هم همین داستان را داشتیم. حالا تا یه بازی مساوی کردیم دوباره شروع شد.» لو حق داشت از شنیدنِ دوباره و دوباره این انتقاد آزرده شود. سامی خدیرا هم به درستی اشاره کرد که در این تیم بازیکنانی با شخصیت‌هایِ رهبرِ زیادی هست: بواتنگ، نویر، مولر، هوملز، خودِ خدیرا.
خیلی عجیب است به تیمی پر از قهرمانِ جهان و اروپا در رده‌هایِ ملی و باشگاهی برچسبِ نداشتنِ ذهنیتِ برنده را بزنیم. اما نکته اینجاست که انتقاد بالاک تماما هم بی‌ربط و نادرست نبود. کافیست نگاهی به شبکه‌هایِ اجتماعی و مطبوعاتِ آلمان بزنید تا شرایط را درک کنید.
نارضایتی از آلمانِ 2016 به دو دلیل بر می‌گردد که خودشان فرهنگِ فوتبالِ آلمانی را معرفی می‌کنند. دلیلِ اول این است که به خاطرِ موفقیت‌هایِ زیادِ آلمان بعد از جنگِ جهانیِ دوم، 4 قهرمانیِ جهان، 3 قهرمانیِ اروپا، 7 فینال و 3 نیمه نهایی، همیشه درجه‌ای از موفقیت از تیم ملی انتظار می‌رود. شکست تنها وقتی قابلِ قبول است که تیمِ مقابل واقعا بهتر از آلمان باشد. اما باختن به تیم‌هایی که در سطحی پایین‌تر هستند به هیچ وجه پذیرفته نیست و واکنشِ اولیه همیشه انتقاد از تلاش نکردنِ به اندازه‌یِ بازیکنان است. این افسانه‌یِ فوتبالِ آلمان است که همیشه بیش از بقیه تلاش کرده‌اند و راهِ فراری هم ازش نیست. وقتی آلمانی‌ها بازیِ تیمشان را با لهستان تماشا می‌کردند هرگز در این فکر نبودند که تیم‌شان خلاقیتِ هجومی و عرضِ کمی دارد. تنها فکر این بود: چرا به اندازه‌یِ لازم تلاش نکردند؟ داستانِ رهبرِ در زمین هم به نوعی ادامه‌یِ همین بحث است: اگر رهبری باشد بازیکنانِ دیگر را مجبور می‌کند بیشتر تلاش کنند.
اما دلیلِ دوم به پدیده‌ای جدیدتر برمی‌گردد. این جمله‌یِ بالاک که آلمانی‌ها می‌خواستند با توپ واردِ دروازه‌یِ لهستان بشوند، یادآورِ انتقاداتِ بکن‌باوئر از گواردیلا است. مردمِ آلمان کلا به این فلسفه فوتبال با پاس‌هایِ کوتاه بدبین شده‌اند و از خودشان می‌پرسند پس درگیری در باکس چه می‌شود؟ پس شوت کجاست؟ لو برایِ رسیدگیِ به بخشی از این موضوع تمریناتِ جدید و ویژه‌ای رویِ ضرباتِ آزاد برایِ تیمش در نظر گرفته است. اما در جریانِ بازی بر ایده‌هایِ خودش پا برجاست و در جوابِ انتقادات، مثلِ گواردیولا، جواب می‌دهد اگر تیم نتیجه نگیرد نه به خاطرِ مشکل داشتنِ تاکتیک، بلکه به خاطرِ درست اجرا نشدنش در زمین است. لو هرگز حاضر نیست از بازیکنانش بخواهد برایِ بردن دست به زشت بازی کردن بزنند.او می‌خواهد تیمش زیبا بازی کند و بازیکنانش سریع‌تر و باهوش‌تر بدوند و پاس‌هایِ کارسازتری بدهند. اما برایِ اجرایِ چنین فوتبالی نیاز به تلاشِ بسیار زیادی است. و اینجاست که به نقطه‌یِ صفر بازمی‌گردیم.
تا وقتی این تیمِ آلمان خوب بازی نکند انتقادِ اصلی بهش کم تلاش کردن است. تاکتیک و تلاش منطقه‌یِ مشترک و نقطه‌یِ برخوردی دارند، منطقه‌ای که به نظر می‌رسد، فعلا، آلمان پیدایش نمی‌کند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-21 08:09:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر