فهرست
یادداشت روز: برداشت هایی از لیگ سیزدهم !
یادداشت روز: برداشت هایی از لیگ سیزدهم !

یادداشت روز: برداشت هایی از لیگ سیزدهم !

 آی اسپورت- فولاد با شایستگی عنوان قهرمانی سیزدهمین دوره لیگ برتر را از آن خود کرد. تیمی که برخلاف سایر مدعیان، در خریدهای خود پول میلیاردی به هیچ بازیکنی نداد.

پایان یافتن لیگ برتر و قهرمانی فولاد در آن، درس بزرگی برای فوتبال ایران بود. قهرمانی تیم خوزستانی نشان داد دوره پول های بی حساب و کتاب، خریدهای میلیاردی و هوچی گری گذشته است. آنها با تکیه بر سرمایه های مهد فوتبال ایران یعنی خوزستان و در آرامش کامل، زیر نظر مربی با اخلاق خود فصل جدیدی را در فوتبال کشورمان رقم زدند و آن این بود که برای قهرمان شدن باید تیم بود. تیم بودن همان ویژگی است که فولاد خوزستان 30 هفته داشت و در نهایت نیز به آنچه استحقاقش را داشت رسید.

نایب قهرمانی سرخ پوشان تهرانی هم که با آسیایی شدن آنها همراه شد می تواند بسیار قابل توجه قرار گیرد. تیمی که بیشترین خریدها را کرد، گران ترین رقم ها را پیشنهاد می داد و حواشی فراوانی داشت تنها با دست خود از رسیدن به عنوان قهرمانی باز ماند. روحیات خاص دایی و نوع برخورد و گفتار او که علی رقم حضور در کورس قهرمانی حواشی بسیاری برای این تیم ایجاد نمود به مانند تاثیر منفی عملکر و مصاحبه های فراوان سایر پیشکسوتان و مسئولان این تیم موجب شد تا آرامش تیم پر ستاره گرفته شود و آنها را به روزی بیاندازد که با توجه به هزینه هنگفت در طول فصل، در روز آخر به سهمیه آسیایی راضی شوند. آنها اگر با فکرتر و مصلحت اندیش بودند، به جای پرداختن پول زیاد برای بازیکنان سرشناس، روی پدیده هایی چون عباس زاده بیشتر حساب باز می کردند، برای دوری از حاشیه سکوت اختیار می کردند و خودشان با دست خودشان (که با اعتصاب و تعطیلی تمرین همراه شد) تیم را از قهرمانی دور نمی کردند.

جالب آنکه در تیم گران قیمت پرسپولیس، بازیکنی ستاره بود که بسیار کم ادعا و البته پر انگیزه و مستعد بود. عباس زاده که با آقای گلی در لیگ یک و حضور در تیم نساجی نامی برای خود دست و پا کرد، بدون شک بهترین بازیکن این تیم بود. او تنها در هفته های پایانی فرصت حضور در میدان را یافت اما همین چند بازی کافی بود تا ارزش های خود را به رخ بکشد. مهاجم فرصت طلب سرخ ها اگر در این تیم بماند و به روند خوب خود ادامه دهد می تواند خط حمله سرخ ها را بیمه کند. کمتر مهاجمی در کشور پیدا می شود که مانند عباس زاده علاوه بر قدرت سرزنی، تکنیک و سرعت قابل قبولی نیز داشته باشد. جوان های بی ادعای نفت با یحیی گل محمدی با کسب سهمیه دست به کار بزرگی زدند. رده سوم آنها در حالی رقم خورد که تیم زرد پوش پایتخت تا روز آخر مسابقات مدعی عنوان قهرمانی بود. البته حضور در رقابت های آسیایی، بدون تماشاگر چالشی است که نفتی ها باید در صورت صعود از پلی آف بدان بیاندیشیند و چاره ای برایش بیابند.

سپاهان، تیم چهارم جدول رده بندی در حالی فصل را به پایان رساند که پس از مدت ها، فصل آتی در جام باشگاه ها حضور نخواهد داشت. آنها که در این فصل رقابت های آسیایی نیز حال و روز خوشی ندارند می دانند علت این افت فاحش چیزی جز حواشی میانه فصل نیست. مدیریت با ثبات این تیم و آرامش اردوی زردپوشان اصفهانی عامل موفقیت این تیم سازمان یافته در ادوار مختلف لیگ برتر بود که با وجود رفت و آمدهای مدیریتی و اتفاقات تلخ هیئت فوتبال اصفهان سپاهانی ها را از ادامه روند با ثباتشان دور کرد تا در نهایت جایگاه آنها چهارمی مسابقات باشد.

پنجمی استقلال در پایان رقابت ها برخلاف تصور همگان (با وجود داشتن شانس کسب قهرمانی تا آخرین روز بازی ها) اتفاق عجیب و غیر منتظره ای نبود. آنها در طول فصل آنقدر بازیکن خوب و تأثیرگذار از دست دادند که اگر غیر از این می شد باید تعجب می کرد. در واقع تنها عامل باقی ماندن استقلال در کورس قهرمانی تا پایان رقابت ها، روش مربی گری قلعه نویی و مدل کاری اوست. البته شیوه منسوخ بازی آبی پوشان جای انتقاد دارد، اما رتبه پایانی این تیم حتی شاید یکی دو پله بالاتر از کیفیت این تیم است!

جایی که ملوان و تراکتور سازی در شرایط مطلوب تری بودند. این همان دلیلی است که قلعه نویی را موفق ترین مربی داخلی کرده است، مربیگری به شرط نتیجه گیری. تیم محبوب شهر تبریز که پس از قهرمانی در جام حذفی انگیزه هایش در لیگ را به کلی از دست داد با اضافه کردن تجربه و انضباط تیمی می تواند فصل آینده به کسب قهرمانی لیگ بیاندیشد، همان طور که ملوان با حفظ تیم فعلی و افزایش نفرات با کیفیت برای فصل آینده حرف های بیشتری برای گفتن خواهد داشت.

لیگ سیزدهم تا دو هفته پایانی فاقد حساسیت و همراهی مطلوب تماشاگران بود تا از این حیث همچنان روند صعودی داشته باشد (درست مثل رقم قراردادها)، نکاتی که بسیار نگران کننده است.

     
آی اسپورت
2014-04-12 16:56:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر