فهرست
آمار: چرا رونالدو گل نمی‌زند؟
آمار: چرا رونالدو گل نمی‌زند؟

آمار: چرا رونالدو گل نمی‌زند؟

آی‌اسپورت – کریستیانو رونالدو در 2 بازیِ اولش 22 شوت به سمتِ دروازه‌یِ ایسلند و اتریش زد، بیش از هر بازیکنِ دیگری تا اینجایِ یورو 2016. رونالدو تنها بازیکنِ پرتغال است که مرزِ 10 شوت را رد کرده است. با این حال ستاره‌یِ رئال مادرید هنوز موفق به زدنِ گل و کمک به تیمش برایِ کسبِ یک 3 امتیاز نشده است. بخشی از این ناموفقیت به نوعِ بازیِ مدافعینِ حریف مقابلِ او و تیمش بازمی‌گردد. پرتغال در 2 بازیِ اول به شکلِ میانگین 62 درصد مالیکتِ توپ داشته، یعنی فقط کمتر از اسپانیا و آلمان. بدین ترتیب خطِ دفاعیِ حریف عمقِ زیادی مقابلِ پرتغال می‌گیرد و این عمقِ زیاد باعث بلوکه شدن شوت‌هایِ رونالدو می‌شود. از 22 شوتِ او در 2 بازیِ اول 10 شوت بلوکه شده‌اند (45.5 درصد). بیش از هر بازیکنِ دیگری در تورنمنت.
مشکلِ دیگر دقتِ پاس‌ها و ارسال‌هایِ هافبک‌هایِ پرتغال درونِ باکسِ حریفان است. پرتغالی‌ها در 2 بازیِ اول 101 بار توپ را درونِ باکسِ حریف ریختند، که از این منظر چهارمین تیمِ تورنمنت به حساب می‌آیند. اما از این 101 توپ تنها 30.7 درصدش به پا یا سرِ بازیکنانِ خودی برخورد کرد. از این منظر پرتغال در رده‌یِ دهمِ یورو 2016 قرار می‌گیرد.
دلیلی دیگر برایِ به گل نرسیدنِ رونالدو، نوع و فاصله‌یِ شوت‌هایست که می‌زند. میانگینِ فاصله‌یِ شوت‌هایِ رونالدو از دروازه 25 یارد بوده، آماری که بینِ 41 بازیکنی که 5 یا بیش از 5 شوت زده‌اند او را از نظرِ دوریِ توپ تا دروازه در رده‌یِ نهم قرار می‌دهد. این فاصله باعث شده تا 31.8 درصد از شوت‌هایِ او خارج از چهارچوب باشد و تنها 22.7 درصد از ضرباتش داخلِ چهارچوب قرار بگیرد.
رونالدو با اینکه هافبک‌هایِ پشتِ سرش خیلی خوب برایش موقعیت‌سازی نکرده‌اند، اما در 2 بازیِ اول 10 بار توپ را در باکسِ حریفان لمس کرده است. از این منظر او دوازدهمین بازیکنِ تورنمنت است و بعد از نانی با 13 لمسِ توپ در باکس، نفرِ دوم در پرتغال. اما از مجموعِ 13 پاسی که همبازی‌هایِ رونالدو بهش دادند و منجر به شوت به دروازه شده، تنها 5 باکس داخلِ باکس بوده و رونالدو مدام مجبور شده برایِ ایجادِ موقعیت از دروازه فاصله بگیرد و خودِ این مسئله باعثِ میانگینِ بالایِ فاصله‌یِ شوت‌هایش شده است.
و در نهایتِ دلیلِ آخر هم نمایشِ عالیِ دروازه‌بان‌هایی بوده که تا به حال مقابلِ رونالدو قرار گرفته‌اند. هانس تور هالدورسون و رابرت آلمر در 2 بازی مقابلِ پرتغال رویِ هم 15 سیو از مجموعِ 16 شوتِ رونالدو درونِ چهارچوب را داشتند (ضربه‌یِ پنالتی مقابلِ اتریش که به تیر خورد دیگر شوت بود). از این منظر هالدورسون بالاترین و آلمر سومین رتبه بینِ تمامِ دروازه‌بان‌هایِ یورو 2016 را تا اینجا دارند.
آیا رونالدو در بازیِ حساسِ امشب می‌تواند بر تمامِ این عوامل غلبه کند و رکوردِ گل زدن در 4 یورویِ متوالی را به دست بیاورد و تیمش را به مرحله‌یِ بعد ببرد؟ 
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-21 23:01:24
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۲ تیر ۱۳۹۵، ۰۱:۴۷
امار چون به صورت درصد هست نمیشه بهش استناد کرد.چون تعداد شوتهاس رونالدو بیشتر از همه بوده.مثلا وقتی میگن ٢٢درصد شوتاش داخل چاچوب بوده یعنی حدود ٦تا.این قطعا خیلی بیشتر از بعضی بازیکنانیه که تو یورو گل زدن،در واقع رونالدو خودش موقعیتا رو از دست داده.وگرنه بازیکنان دیگه با تعداد کمتر از این هم به گل رسیدن،رونالدو در کل اماده نیس و البته این تورنومنت چیزی از ارزشاش کم نمیکنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر