فهرست
گزارش روز: دلایل ناکامی استقلال چه بود؟
گزارش روز: دلایل ناکامی استقلال چه بود؟

گزارش روز: دلایل ناکامی استقلال چه بود؟

آی اسپورت- تیم استقلال قهرمان فصل گذشته لیگ برتر در حالی که پیش از بازیهای هفته ی پایانی لیگ برتر در رتبه سوم جدول جای داشت، در نهایت در پله پنجم قرار گرفت و در شرایطی که فصل پیش تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا پیش رفته بود، از گرفتن سهمیه آسیایی هم باز ماند.
اما چرا استقلال به چنین شرایطی رسیده است؟ تیمی که در فصول گذشته همواره پای ثابت کورس های قهرمانی بوده، چرا امسال در میادین مختلف ناکام ماند؟
این موضوع ناشی از عوامل مختلف و متعددی است که بسیاری ازآنها با هم در پیوستگی هستند به شکلی که نباید آن ها را جدا از هم بررسی کرد.
شاید خیلی از عواملی که در پی می آید برای شما هم بدیهی باشد و شاید این همه ی آنچه که باعث عدم موفقیت استقلال شده، نیست. اما برای طبقه بندی ذهنی آنها ناگزیر از عنوان بندی آنها بودم و به نظرم تعمق بر این نکات به نفع استقلال خواهد بود:1- ضعف مدیریت
بدون تعارف باشگاه استقلال امسال از ضعف مدیریت لطمه خورد. منظور از مدیریت تنها مدیرعامل نیست به ویژه که در استقلال کنونی مهره های دیگری هستند که به مراتب از فتح اله زاده صاحب اختیارترند و نتیجه ی ناکارآمدی آنها در برنامه ریزی های خرد و کلان باشگاه در تیم بزرگسالان استقلال نمود عینی دارد.
قراردادهای سست بنیان که به بازیکنان اجازه میدهد هر روز صبح از خواب بر می خیزند اراده کنند از استقلال بروند، بارزترین نمود ناکارآمدی مدیران استقلال است.
علاوه بر این عدم توازن در پرداخت های بازیکنان که در مقاطعی موجب بروز تنش هایی میان باشگاه و برخی بازیکنان شد هم نشان از ناآگاهی مجموعه مدیریتی استقلال در ایجاد انگیزه های مناسب برای مجموعه تیم داشت. بی برنامگی در حوزه بازاریابی و اقتصادی، فقدان چارت اداری مشخص و تفکیک وظایف سازمانی و... هم هرچند مستقیما بر کار تیم فوتبال باشگاه اثرگذار نیست اما استقلال مدتهاست که با آن دست به گریبان است.
2- عدم پشتوانه سازی
گسل بزرگی که بین تیم های پایه و تیم بزرگسالان استقلال وجود دارد تقریبا در 90 درصد بازی های امسال استقلال با نمایش نیمکت خالی این تیم در بازیهای لیگ به چشم آمد.
اگر چه ناکارآمدی آکادمی و تیم های پایه هم یکی از ضعف های مدیریتی استقلال است، اما با توجه به خیل عظیم بازیکنانی که هر سال برای شرکت در تست های فنی تیم های پایه این باشگاه به مرغوبکار میروند، پیدا نکردن حتی یک بازیکن در سال هنر بزرگی است و این روزها آکادمی استقلال دارد با تمام توان این هنر را به خرج میدهد!
در سالهای اخیر یعقوب کریمی تنها خروجی تیم های پایه استقلال بوده که او هم به دلیل طمع مدیران باشگاه از این تیم فراری شد و حالا با پیراهن سپاهان در راه جام جهانی است!3- جدایی بازیکنان کلیدی
جدایی جباری. نکونام. مجیدی و منتظری به هر دلیل که باشد، به استقلال ضربه زد. حال این جدایی ناشی از خصومت شخصی باشد، یا عافیت طلبی یا منفعت طلبی یا ...، در نهایت استقلال از این بابت متضرر شد.4- خرید های بی کیفیت
روزی که علی فتح اله زاده به دلیل مشکلات شخصی رو در روی مجتبی جباری ایستاد و او را از فهرست قلعه نویی کنار گذاشت، به خودش و دیگران قول داد بازیکنی جایگزین برای میانه میدان استقلال پیدا کند تا در ماه های پیش رو شرمنده ی تصمیمی که گرفته نشود، او هنوز بعد از گذشت یک سال به دنبال گزینه های جانشین میگردد!
خرید های دیگر استقلال هم در یکی دو سال اخیر چندان چنگی به دل نزده اند. نیکبخت که اوایل فصل هیچ فرصتی برای بازی نداشت در روزهای آخر تبدیل به امید سکوها شده بود!
احمد جمشیدیان در دوسال اخیر به اندازه ی انگشتان دو دست هم به میدان نرفته. اولادی در روز آخر حتی به عنوان بازیکن یک نیمه ای قابل اعتماد نبود. نظری در طول یک فصل تنها یک گل زد و کاروالیوی برزیلی سایه ی جانوآریو هم نبود!5- مصدومیت بازیکنان
استقلال امسال مصدوم زیاد داشت. خسرو حیدری و هاشم بیک زاده در اکثر بازیهای فصل مصدوم بودند و آندو نیز در چند بازی مهم غایب بود. اگر چه بخشی از این مصدومیت ها بخاطر فشردگی بازیها بود اما نفراتی مثل جمشیدیان هم بودند که بیشتر فصل را در کلینیک سپری کردند تا در زمین تمرین.
کادر پزشکی مجرب استقلال باید برای فصل بعد خود آسیب شناسی جامعی بر اساس آمار در این زمینه داشته باشد.6- فشردگی و تداخل مسابقات باشگاهی و ملی
دستاورد صعود به نیمه نهایی لیگ قهرمانان در سال راه یابی به جام جهانی، خستگی و مصدومیت ملی پوشان پرشمار استقلال بود که عملا دست مربیان را هم برای افزایش انسجام و هماهنگی بیشتر تیم در تمرینات و حضور در مسابقات می بست. در این زمینه نگاه کنید به فاصله زمانی بازی های استقلال در لیگ برتر و لیگ قهرمانان و همچنین جدال های لفظی کارلوس کی روش و مسوولان سازمان لیگ با مسوولان و سرمربی استقلال در ماه های اخیر ..!7- وابستگی به مهره ها
شاید معدود مسابقه ای بوده که غیبت یک بازیکن مستقیما بر عملکرد تیم استقلال اثرگذار نبوده باشد.
نگاه کنید به بازی استقلال - تراکتور و غیبت آندو، نگاه کنید به آمار گل های زده بعد از جدایی مجیدی، نگاه کنید به عملکرد خط دفاعی بعد از جدایی منتظری، یا روند حرکتی جناحین استقلال در غیاب حیدری و بیک زاده.
و یا تصور کنید دروازه استقلالِ این فصل را در غیاب سید مهدی رحمتی!


 

8- میانگین سنی بالا
روزنامه تماشا تابستان گذشته میانگین سنی حدود 30 سال را با بررسی سال تولد رسمی بازیکنان برای استقلال محاسبه کرد. عددی که عنوان «پیرترین استقلال تاریخ» را برای این تیم همراه داشت. به ویژه که با جدایی مجیدی و نکونام هم بازیکن جوانی به تیم اضافه نشد تا این میانگین را پایین بیاورد.
بالا رفتن سن در ورزشکاران حرفه ای، ضریب احتمال مصدومیت را بالا می برد و علاوه بر آن دوران نقاهت و بازیابی نیز طولانی تر میشود. کندی طبیعی عملکرد عضلات، فرسودگی ناشی از سوابق مصدومیت و ... نیز اگر چه ناخوشایند است اما روندی طبیعی ست که به گفته ی محققان فیزیولوژی، بر پایه علوم امروزی استقلال را هم از آن گریزی نیست.
9- عدم انعطاف تاکتیکی
شیوه کار استقلال در دو، سه سال اخیر ثابت بوده و این شناخته شدن استقلال و تفکر قلعه نویی کار را برای حریفان این تیم حتی در آسیا نیز ساده تر کرده است.
استقلال در صورتی که خسرو حیدری و یا هاشم بیک زاده در میدان باشند، به تحرکات این دو از کناره های خط طولی عادت کرده است و روی ضربات ایستگاهی ضربات سر مدافعان این تیم مهمترین کلید گشودن دروازه حریفان است. از دقیقه 70 به بعد نیز در صورت نیاز به گل، بازی مستقیم و افزودن یک بازیکن سرزن به خط حمله، کار روتین آبی ها بوده. در بقیه موارد هم پاسهای کوتاه عرضی در میانه میدان برای کند کردن بازی و تسلط بر اوضاع تنها مواردی بود که از استقلال امسال دیده شد.
دلیل این مساله را در بندهای 3 ، 4، 5، 6 و 8 جست و جو کنید که چرا سرمربی استقلال خودخواسته یا به اجبار نتوانسته دست به تغییر روند، تحول تاکتیکی یا حتی عملی کردن ترفندهای جدید بزند.


محمد حیرانی 

     
آی اسپورت
2014-04-12 17:37:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر