فهرست
ایتالیا-اسپانیا در یورو/ آدم خوش‌شانس یا آدم خوب؟
ایتالیا-اسپانیا در یورو/ آدم خوش‌شانس یا آدم خوب؟

ایتالیا-اسپانیا در یورو/ آدم خوش‌شانس یا آدم خوب؟

آی اسپورت- فرانکلین فوئر کتابی دارد با عنوان "چطور فوتبال جهان را توضیح می دهد." اگر من این کتاب را می نوشتم، احتمالا اسمش می شد "چگونه فوتبال زندگی را توضیح می دهد" و یکی از مثال هایش هم می‌شد همین اتفاق عجیبی که اسپانیا و ایتالیا را در یک هشتم نهایی یورو 2016 مقابل هم قرار داد.ایتالیایی‌ها می‌دانستند که اگر در گروه شان اول نشوند، به احتمال بسیار زیاد در دور بعد باید مقابل اسپانیا قرار بگیرند و این قرعه ای نبود که مردان کونته بخواهند به این زودی با آن روبرو شوند.. برای اول شدن هم باید در دیدار مقابل بلژیک به پیروزی می رسند؛ پس وقتی گرازیانو پله گل دوم را به کورتوا زد و برد آتزوری قطعی شد، کونته و شاگردانش طوری خوشحال شدند که انگار جام را فتح کردند. این پیروزی تا دقیقه 89 دیدار شب گذشته اسپانیا و کرواسی می توانست ایتالیا را از روبرو شدن با لاروخا نجات دهد اما گل پریشیچ نه فقط ایتالیا، که سایر مدعیان را هم غافلگیر کرد. اسپانیا که برای اول شدن در گروه فقط به یک امتیاز نیاز داشت، در لحظات آخر به کرواسی باخت و در گروهش دوم شد و این یعنی پیروزی ایتالیا برابر بلژیک نه تنها جای خوشحالی نداشت که آنها را با بدترین قرعه ممکن روبرو کرده. حالا ایتالیا و اسپانیا باید در دور بعد با هم روبرو شوند و تیم برنده تا رسیدن به فینال، باید آلمان، انگلیس و فرانسه را پشت سر بگذارد.***
فیلم مچ پوینتِ (امتیاز نهایی) وودی آلن با این نریشن آغاز می شود: کسی که گفته:" من ترجیح می دهم آدم خوشانسی باشم تا اینکه آدم خوبی باشم" نگاه عمیقی به زندگی داشت. مردم از اینکه با این حقیقت روبرو شوند که بخش مهمی از زندگی به شانس بستگی دارد، می ترسند.

ترسناک است که فکر کنیم بخش زیادی از زندگی خارج از کنترل است. در یک مسابقه (تنیس) لحظاتی است که توپ به نوک تور برخورد می کند و برای کسری از ثانیه، می تواند جلو برود یا به عقب برگردد. با کمی خوش شانسی توپ جلو می‌رود و می برید یا به عقب برمی گردد و می بازید." و البته همیشه جلو رفتن توپ و بردن، خوش شانسی نیست. شاید گاهی بهتر باشید ببازید؛ مثل مسافری که پروازی را از دست می دهد و ساعتی بعد خبر سقوط هواپیما را می شنود.


بهنام جعفرزاده
     
آی اسپورت
2016-06-22 17:41:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر