فهرست
نکات آماری مرحله گروهی یورو2016؛: درصدها و اعداد!
نکات آماری مرحله گروهی یورو2016؛: درصدها و اعداد!

نکات آماری مرحله گروهی یورو2016؛: درصدها و اعداد!

* در 34 بازی مرحله گروهی، 69 گل زده شد. در حالی که میانگین گل‌زده در مرحله گروهی این دوره 1.92 گل‌زده بود، این پایین‌ترین میانگین گل از یورو 92 تاکنون بود. میانگین گل‌زده در آن دوره 1.75 بود.
* 45 گل از 69 گل مرحله گروهی در نیمه دوم به ثمر رسید و این یعنی 65 درصد از میزان کل گل‌ها. همچنین 27.5 درصد از گل‌ها (19 گل) از دقیقه 80 به بعد زده شد.
* این اولین بار پس از یورو 96 بود که هیچ یک از تیم‌ها موفق نشدند هر سه بازی خود در مرحله گروهی را با برد به پایان ببرند.
* اوکراین تنها تیمی بود که در یورو 2016 در هر سه بازی خود تن به شکست داد و گلی هم نتوانست به ثمر برساند.
* ولز و مجارستان هر یک با زدن 6 گل، بیشترین تعداد گل‌زده در مرحله گروهی پانزدهمین دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا را داشتند.
* پرتغال تنها تیمی بود که بدون کسب پیروزی جواز حضور در مرحله یک‌هشتم نهایی یورو 2016 را کسب کرد.
* در مرحله گروهی تنها دو کارت قرمز از جیب داوران خارج شد که یکی به لوریک کانا، مدافع آلبانی در تقابل با سوئیس و دیگری به الکساندر دراگوویچ، مدافع اتریش در بازی مقابل مجارستان نشان داده شد.
* سوئیس برای نخستین بار در تاریخ مسابقات یورو به مرحله حذفی رسید.
* ولز اولین تیم تازه‌واردی بود که از سال 1992 تاکنون در مسابقات یورو به عنوان صدرنشین گروه خود به دور بعد صعود کرد. پیش از این سوئد دست به چنین کاری زده بود.
* گرث بیل، ستاره تیم ملی ولز هفتمین بازیکن تاریخ یورو شد که در هر سه بازی مرحله گروهی موفق به گلزنی شده است. پیش از این میشل پلاتینی (فرانسه - یورو 84)، استویچکوف (بلغارستان - یورو 96)، آلن شیرر (انگلیس - یورو 96)، میلوسویچ (یوگسلاوی سابق - یورو 2000)، میلان باروش (جمهوری چک - یورو 2004) و رود فن‌نیستلروی (هلند - یورو 2004) این آمار را به ثبت رسانده بودند.
* گرث بیل اولین بازیکنی است که پس از توماس هسلر از سال 1992 به بعد، از روی دو ضربه ایستگاهی موفق به گلزنی می‌شود.
* انگلیس برای نخستین بار در یک تورنمنت معتبر، شکست نیمه اول خود را جبران کرد و در نهایت به پیروزی رسید. سه‌شیر باخت یک بر صفر نیمه اول مقابل ولز را با برد 2 بر یک در پایان بازی عوض کرد.
* روسیه در هر سه تورنمت اخیری که شرکت داشته (یورو 2012، جام جهانی 2014 و یورو 2016) در همان مرحله گروهی از گردونه رقابت‌ها حذف شده است.
* گلی که نیال مک‌گین در پیروزی 2 بر صفر ایرلند شمالی مقابل اوکراین در دقیقه 95 و 48 ثانیه به ثمر رساند، دیرهنگام‌ترین گل تاریخ مسابقات جام ملت‌های اروپا در وقت‌های معمول بازی بود.
* آلمان در بازی مقابل ایرلند شمالی 79 درصد مالکیت توپ و میدان را برعهده داشت و این بالاترین میزان مالکیت توپ و میدان از زمان یورو 1980 تا کنون بوده است.
* پیتر چک 21 گل در تاریخ رقابت‌های یورو دریافت کرده و این یعنی بیشترین گل‌خورده در بین دروازه‌بانانی که در این رقابت‌ها حضور داشته‌اند. رکود پیشین، از آن پیتر اشمایکل، دروازه‌بان پیشین دانمارک با 20 گل‌خورده بود.
* امره مور از ترکیه جوانترین بازیکنی بود که در مرحله گروهی یورو 2016 پاس گل داد. او با 18 سال و 332 روز بعد از انزو اسکیفو در یورو 1984 و وین رونی در یورو 2004 سومین بازیکن جوان تاریخ این مسابقات شد که در این رقابت‌ها فرصت بازی پیدا کرده است.
* اسپانیا از هفت پنالتی اخیر خود در مسابقات یورو، چهار پنالتی را هدر داده است.
* بلژیکی‌ها برای به ثمر رساندن گل دوم خود مقابل ایرلند، 28 پاس گل بین خود رد و بدل کردند و این بیشترین تعداد پاس گل از یورو 1980 است که منجر به گل شد.
* جان‌لوئیجی بوفون 15 بازی در مسابقات جام ملت‌های اروپا انجام داده و این رکوردی جدید برای یک بازیکن ایتالیایی است.
* ایسلند برای اولین بار در یک تورنمنت معتبر به مرحله حذفی راه پیدا کرد.
* ایسلند با در اختیار داشتن 27.8 درصد مالکیت توپ و میدان در تقابل با پرتغال، کمترین میزان مالکیت توپ و میدان را از زمان یورو 1980 داشت و نکته جالب این بود که با این وجود تن به شکست نداد.
* کریستیانو رونالدو هفدهمین بازی خود در تاریخ مسابقات یورو را انجام داد و رکوردی جدید را در بین بازیکنان پرتغالی به ثبت رساند.
* رونالدو، ستاره پرتغال با گلزنی مقابل مجارستان، تبدیل به اولین بازیکنی شد که در چهار دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا موفق به گلزنی شده است. او پیش از این در یورو 2004 دو بار، در یورو 2008 یک بار و در یورو 2012 دو بار موفق به گلزنی شده بود.
* در حال حاضر تنها میشل پلاتینی با 9 گل زده در مرحله پایانی مسابقات جام ملت‌های اروپا بالاتر از کریستیانو رونالدو است که هشت گل زده؛ این بازیکن فرصت شکستن رکورد ستاره پیشین فرانسه را دارد.
* زولتان گرا، مهاجم مجارستان در حالی که 37 سال و 61 روز، سن داشت، با گلزنی در یورو 2016 تبدیل به دومین گلزن مسن تاریخ رقابت‌های یورو شد. او حالا بعد از ایویکا واستیچ قرار دارد که در دیدار اتریش و لهستان زمانی که 38 سال و 256 روز سن داشت، موفق به گلزنی شد.
* گابور کرالی مسن‌ترین بازیکن در تاریخ رقابت‌های یورو شد که برای تیم ملی کشورش بازی کرد. او در سن 40 سالگی در درون دروازه مجارستان ایستاد.
* زلاتان ابراهیموویچ که با حذف سوئد از مسابقات یورو 2016 به دوران حرفه‌ای خود در رده ملی پایان داد، در 270 دقیقه‌ای که در سه بازی سوئد در این دوره رقابت‌ها به میدان رفت، تنها یک شوت در درون چارچوب زد.
     
آی اسپورت
2016-06-24 14:16:10
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر