فهرست
یادداشت: لهستان و مرزی دیگر برایِ عبور
یادداشت: لهستان و مرزی دیگر برایِ عبور

یادداشت: لهستان و مرزی دیگر برایِ عبور

جان برووین
 
لهستان سابقه‌یِ درخشانی در جامِ ملت‌هایِ اروپا نداشته است. حتی در دورانِ طلاییِ خودشان، وقتی به مقامِ سومیِ جامِ جهانیِ 1974 و 1982 رسیدند، موفق به صعود به دورِ نهاییِ جام ملت‌ها نشده بودند. تا اینکه برایِ اولین بار این اتفاق سالِ 2008 افتاد و چهار سال بعد هم به واسطه‌یِ میزبانیِ مشترکشان با اوکراین تکرار شد. اما لهستانِ یورو 2012 کیفیتِ بالایی نداشت و غیر از رابرت لواندوفسکی که فقط در دقیقه‌یِ 17 بازیِ اول، در تساویِ 1-1 مقابلِ یونان گل زد، همبازی‌هایش در دورتموند، یعنی لوکاس پیژچک و یاکوب بلاژیکوفسکی را داشت. این سه بازیکن هنوز هم مهره‌هایِ کلیدیِ لهستان هستند، اما تیمِ آدام نوالسکا در پست‌هایِ دیگر بازیکنانِ بسیار باکیفیت‌تری دارد و با 7 امتیاز، فقط بابتِ یک گلِ زده‌یِ کمتر، بعد از آلمان به عنوانِ تیمِ دومِ گروهش صعود کرده است. لهستان و آلمان تنها تیم‌هایی هستند که هنوز در یورو 2016 گل نخورده‌اند.
ستاره‌هایِ جدیدِ لهستان در تورنمنت امسال گرگورژ کریچوویاک و آراکادیوژ میلیک هستند. کریچوویاک که نمایشی عالی برایِ سویا در پیروزیِ 3-1 مقابلِ لیورپول در فینالِ یوروپا لیگ داشت، یکی از بهترین و کامل‌ترین هافبک دفاعی‌هایِ یورو 2016 بوده و به گزارشِ مطبوعاتِ لهستان و فرانسه در آستانه‌یِ پیوستن به پاریس سن ژرمن است. میلیک هم که تک گلِ لهستان به ایرلندِ شمالی را زد، با وجودِ فرصت‌هایی که از دست داد، کلیدی‌ترین مهره‌یِ تیمش در بعدِ هجومی بوده است. مهاجمِ آژاکس با هماهنگیِ بالا با لواندوفسکی به خوبی از فضاهایی که حضورِ مهاجمِ بایرن و توجهِ مدافعین به او می‌سازد، استفاده می‌کند. تفاوتِ نقشِ لواندوفسکی با بازیکنانی مثلِ زلاتان ابراهیموویچ و دیوید آلابا، که هر دو به خانه بازگشته‌اند، همینجاست. برعکس این دو ستاره‌یِ سوئد و اتریش، لواندوفسکی قرار نیست تیمش را یک‌تنه به دوش بکشد و وظیفه‌اش خلقِ فضا و فرصت برایِ هم‌بازی‌هایش است. اگر سوئیس امروز تصمیم بگیرد با دو مدافع ستاره‌یِ بایرن را مهار کند، قطعا نتیجه‌یِ خطرناکی برایشان خواهد داشت.
تفاوتِ بزرگِ دیگرِ لهستانِ 2016 با لهستانِ 2012، تفاوتِ مربیانش، آدام نوالکا و فرانسیژک سمودا است. برعکسِ تیمِ اسمودا که گاهی در زمین انگار هیچ طرح و برنامه‌ای نداشت، تیمِ نوالکا به شدت دقیق و تاکتیکی بازی می‌کند، تا جایی که حتی به او لقبِ مارسلو بیلسایِ لهستان را داده‌اند، مردی که الگویِ پپ گواردیولا است و دقتی بیمارگونه رویِ جزییات دارد. قبل از شروعِ تورنمنت، نوالکا به درستی پیش‌بینی کرده بود که تیمش فقط با تفاضلِ گلِ کمتر در گروه دوم می‌شود و سوئیس هم بعد از فرانسه در گروهش دوم می‌شود و برایِ همین آنالیزی کامل از حریفِ امروزش داشته و از آن‌ها به عنوانِ یکی از جذاب‌ترین تیم‌هایِ تورنمنت یاد کرده است. نوالکا هم مثلِ بیلسا و گواردیولا تیک‌هایِ خاصِ خودش را دارد. مربیِ سابقِ ویسلا کراکوف مردی به شدت خرافی است و برایِ نمونه وقتی اتوبوسِ تیم دنده عقب می‌رود هرگز به بازیکنانش اجازه نمی‌دهد سوارش باشند، چون اعتقاد دارد انرژیِ منفی بهشان منتقل می‌کند. همین باور بود که صحنه‌یِ عجیبِ دوبلین در سالِ 2015 را پدید آورد، جایی که لهستانی‌ها همه کنارِ خیابان ایستاده بودند تا اتوبوسشان با دنده عقب از پارک بیرون بیاید.
نوالکایِ 58 ساله 20 سال سابقه‌یِ مربیگری دارد، اما هرگز خارج از لهستان کار نکرده است. نوالسکا از تجربه‌یِ خودش به عنوانِ بازیکنِ سابق بهره‌یِ زیادی می‌برد. او در 19 سالگی در 5 بازی از 6 بازیِ لهستان در جامِ جهانیِ 1978 به زمین رفت، اما مصدومیت خیلی زود باعث بازنشستگی‌اش شد. نوالکا حالا خودش را در باتورژ کاپوستکایِ 19 ساله در بالِ چپ می‌بیند. در بازیِ مقابلِ اوکراین کنارِ کاپوستکا، پیوتر زیلنیسکیِ 22 ساله بازی می‌کرد که شایعه‌یِ پیوستنش از اودینزه (گرچه دو فصلِ اخیر را به صورتِ قرضی برایِ امپولی بازی کرده) به لیورپول شنیده می‌شود. خودِ میلیک هم 22 سال بیشتر ندارد. همین ترکیبِ بازیکنانِ جوان و باتجربه از لهستان تیمی ساخت که دو سال پیش در مقدماتیِ یورو برایِ اولین بار موفق به شکست دادنِ آلمان شد. حتی در تساویِ بدونِ گلِ دو تیم در دورِ گروهی هم تیمِ نوالکا به هیچ وجه در سطحی پایین‌تر به نظر نمی‌رسید. برایِ همین بود که یواخیم لو هم از نظامِ دفاعیِ آن‌ها تعریف کرد.
بنابراین دیدنِ لهستان بینِ 8 تیمِ پایانیِ یورو 2016 اصلا تعجب‌آور نیست. تیمِ آدام نوالکا آماده‌یِ عبور از مرزی دیگر و ثبتِ رکوردی جدید است. 
     
آی اسپورت
2016-06-25 07:53:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر