فهرست
یادداشت: رونالدو و پرتغال، کاچیچ و کرواسی؛ جدالی برابر
یادداشت: رونالدو و پرتغال، کاچیچ و کرواسی؛ جدالی برابر

یادداشت: رونالدو و پرتغال، کاچیچ و کرواسی؛ جدالی برابر

نیک جونز
 
آنته کاچیچ، مربیِ کرواسی، در کنفرانسِ مطبوعاتیِ دیشب گفت واقعا سخت است بگوییم کدام تیم قوی‌تر است. پرتغال در رنکینگِ فیفا هشتم است و کرواسی بیست و هفتم، جایگاهی بینِ ولز و لهستان. با این حال پرتغال با 3 تساوی و بدونِ حتی یک پیروزی، بعد از مجارستان و ایسلند، به عنوانِ تیمِ سومِ گروهش به دورِ حذفیِ یورو 2016 صعود کرد. در حالیکه کرواسی با 7 امتیاز (که واقعا باید 9 می‌شد) بالاتر از اسپانیا صدرنشینِ گروهش شد.
کاچیچ از نقطه‌یِ قدرتِ پرتغال آگاه است: «کاری که باید بکنیم اینه که نذاریم رونالدو بازیِ خودش را نشون بده. اما در نقطه‌یِ مقابل ما به عنوانِ یک تیم سه بازیِ خیلی خوب داشتیم و ملاک قرار دادنِ این سه بازی میتونیم بگیم که لایقِ پیش رفتن در تورنمنت هستیم. اما در پایان اصلا نمیشه گفت کدوم تیم بهتره و شانسِ بیشتری داره.»
نظراتِ فرناندو سانتوس، مربیِ پرتغال، هم شباهتِ زیادی به حرف‌هایِ کاچیچ دارد: «چطور میتونید بگید بازی مقابلِ کرواسی آسونه؟ اونا از بهترین تیم‌هایِ تورنمنت بودن. یک تیمِ عالی. ما هم به لحاظِ روحی خیلی قوی هستیم. برایِ همین هر دو تیم به پیروزی باور دارن.»
با این وجود اگر وضعیتِ دو تیم را با توجه به سه بازیِ اول بسنجیم، تفاوتِ زیادی بینِ پرتغال و کرواسی پیدا می‌کنیم. پرتغال در بازیِ اولش در جدالی فیزیکی به نتیجه‌ای بهتر از تساویِ 1-1 مقابلِ ایسلند نرسید. در بازیِ بعد هم مقابلِ اتریشی که خیلی کمتر از انتظارات بود، یک تساویِ دیگر، این بار بدونِ گل و با پنالتی‌ای که رونالدو خراب کرد به دست آورد. حریفِ بعدیِ پرتغال مجارستان بود، یکی از پدیده‌هایِ یورو 2016 و تیمی که تنها یک تساوی برایِ صعود می‌خواست. با این حال پرتغال بازهم نمایشی نامطمئن داشت و مجبور شد 3 بار عقب ماندنش را جبران کند و با بازی‌ای که رونالدو آن را "دیوانه‌وار" خواند در نهایت صعود کند.
نگاهِ خوشبینانه به پرتغال مقابلِ مجارستان این بود که رونالدو بالاخره فرمِ خوبش را پیدا کرده و 2 گل زده، با یک پشتِ پایِ جادویی و یک پاسِ گل. نگاهِ بدبینانه اما این است که پرتغال مقابلِ حریفانی که ازش کوچک‌تر هستند به سختی تنها 3 تساوی به دست آورده و به مجارستان اجازه داده تا 3 بار دروازه‌اش را باز کند. سانتوس در این باره توضیح داد: «این بازی داستانِ کاملا متفاوتی داره. از همون اول معلوم بود بازیهایِ گروهی برایِ همه تیمها سخت و پیچیده میشه. اما بازی کردن برایِ امتیاز یک مسئله است و بازی کردن برایِ بردن و حذف نشدن مسئله‌ای دیگه. حالا دیگه تساوی‌ای در کار نیست. بازیهایِ حذفی هر کدوم حکمِ کی فینال دارن.»
کرواسی هم به سهمِ خودش در دورِ گروهی لحظاتی دراماتیک خلق کرد. شاگردانِ کاچیچ در بازیِ اول با والیِ شاهکارِ لوکا مودریچ 1-0 از ترکیه پیش افتادند، هرگز دروازه‌شان تهدیدِ جدی نشد و دو بار هم توپ را به تیرِ دروازه‌یِ حریف زدند تا نهایتا بازی با همان یک گل به پایان برسد. اما در بازیِ دوم پیروزیِ 2-0 کرواسی با بازگشتِ چک به بازی، به علاوه آشوبِ تماشاگران و به هم خوردنِ تمرکزشان با تساویِ 2-2 به پایان رسید. با این حالِ خاطره‌یِ تلخ این 2 امتیازِ از دست رفته خیلی زود با شکست دادنِ اسپانیا در روزِ آخر پاک شد.
کرواسی با این نمایش حالا خطرناک‌تر از چیزی که قبل از شروع تورنمنت به نظر می‌رسید است و قدرتِ بردنِ نیمه‌یِ ساده‌تر دورِ حذفیِ یورو 2016 و صعود تا فینال را دارد. تنها مشکل تماشاگران و احتمالِ اخلالِ دوباره‌شان در بازیِ تیم است. کاچیچ که بعد از تساوی مقابلِ چک از این بخش از آشوبگرانِ به عنوانِ تروریست‌هایِ فوتبالی نام برد، دیشب در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «بیایم و دوباره از فوتبال حرف بزنیم.» و این تمامِ آرزویِ کاچیچ و تیمش در شبی است که می‌تواند راهِ رسیدن به فینال را برایشان باز کند.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-25 10:13:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر