فهرست
گزارش: سایه‌ای از دستِ آنری و مشتِ کین بر لیون
گزارش: سایه‌ای از دستِ آنری و مشتِ کین بر لیون

گزارش: سایه‌ای از دستِ آنری و مشتِ کین بر لیون

آی‌اسپورت – ایرلند بازیِ رفتِ پلیِ آفِ مقدماتیِ جامِ جهانیِ 2010 را 1-0 به فرانسه در دوبلین باخته بود. اما در استاد دو فرانس، شاگردانِ جووانی تراپاتونی با شور و شجاعت بازی کردند و با گلِ رابی کین کار را به وقتِ اضافه بردند. اینجا بود که تیری آنری برایِ گذشتن از سدِ ایرلند خودش هم دست به کاری اضافه زد و با دست توپ را رویِ خط برایِ ویلیام گالاس کاشت تا همین گل منجر به صعودشان شود.
کوین کیلبین که در این شب دفاعِ چپِ ایرلند بود، صحنه را چنین به یاد می‌آورد: «من همون موقع دیدم و مطمئن بودم. اولین کاری که کردم برگشتن ببینم زاویه دیدِ کمک داور چطوره. به نظرم باید دیدِ خوبی داشت. اما خب گویا نداشت. بینِ دو نیمه وقتِ اضافه من رفتم به مارتین هنسون، داورِ سوئدی گفتم، اشتباهِ بدی کردی. اما اون گفت مطمئنم صد در صد. منم بهش گفتم وقتی فیلمِ بازی را ببینی از تعجب شاخ در میاری که چطور این صحنه را ندیدی. اینجا بود که اون بهم گفت برم پیِ کارم چون صد در صد مطمئنه. من رفتم.»
بعد از پایانِ بازی، تراپاتونی و دستیارهایش، لیام بریدی و مارکو تاردلی، قادر به پنهان کردنِ خشمشان نبودند و همه از دسیسه‌هایی سیاه حرف می‌زدند. بریدی در کنفرانسِ مطبوعاتی حسِ خودش را اینطور بیان کرد: «شما همه گل را دیدید و نیازی به توضیحِ اضافه نیست. امشب شبِ بدی برایِ فوتباله و انگار هر وقت کار به جایِ باریک میکشه تیمهایِ نامدار هستن که صعود می‌کنن.»
نمایشِ ایرلند در شبی که دستِ آنری آنها را حداقل از امتحانِ شانس‌شان در ضرباتِ پنالتی محروم کرد، یادآورِ پیروزی‌هایِ بزرگِ تاریخِ این کشور مقابلِ حریفانِ نامدار بود. پیروزی مقابلِ ایتالیا در جامِ جهانیِ 1994، با گلِ ری هاوتون، و پیروزی مقابلِ هلند در سالِ 2001 با گلِ روی کین. این پیروزی‌هایِ 1-0 و تاریخی در چند ماهِ گذشته هم تکرار شد، مقابلِ آلمان و مقابلِ ایتالیا، در همین آخرین بازیِ دور گروهیِ یورو 2016 با گلِ رابی بریدی.
ایرلند برایِ خلق یکی دیگر از شگفتی‌هایِ بزرگِ تورنمنتِ امسال می‌تواند امروز به انتقام و عدالت مقابلِ فرانسه، در لیون، فکر کند. روی کین امروز رویِ نیمکتِ ایرلند کنارِ مارتین اونیل می‌نشیند، روی کینی که بعد از دلداریِ آنری به ریچارد دان در پایانِ بازیِ پلیِ آفِ 2009 گفته بود اگر جایِ دان بود با مشت تویِ صورتِ آنری می‌زد. اینکه کاپیتانِ سابقِ منچستر یونایتد که تا همینجایِ تورنمنت نقشِ مهمش در تیمِ مارتین اونیل به چشم آمده، امروز قبل از بازی به بازیکنانش دقیقا چه می‌گوید مشخص نیست. اما از کاراکتری مثلِ "کینو" بعید است از دستِ آنری به این سادگی‌ها بگذرد. 
     
آی اسپورت
2016-06-26 09:33:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر