فهرست
یادداشت: آخرین فرصت‌ها برایِ گوتزه
یادداشت: آخرین فرصت‌ها برایِ گوتزه

یادداشت: آخرین فرصت‌ها برایِ گوتزه

رافائل هونیگستاین
 
سر و صداهایِ زیادی که از آلمان برایِ بازی دادن به لیروی سانه به گوش می‌رسد نشان از نارضایتیِ عمومی از ماریو گوتزه دارد. گوتزه که از گلِ قهرمانیِ آلمان در فینالِ جامِ جهانی بدین سو افتی عجیب را طی کرده، در یورو 2016 هم دقیقا فرمی که در بایرن داشت را به نمایش گذاشته است؛ لحظاتی خلاق، بدونِ هیچ ثباتی. پسری که روزی جوابِ آلمانی‌ها به لیونل مسی بود، حالا هم سرعتِ انفجاری‌اش را از دست داده و هم اعتماد به نفسی که لازمه‌یِ جا گذاشتنِ حریفان است را. گوتزه جوری بازی می‌کند انگار به پایش غل و زنجیری نامرئی بسته‌ شده.
اما ایمانِ یواخیم لو به گوتزه تا کی ادامه پیدا می‌کند؟ لو برایِ احیایِ هافبکِ 23 ساله‌اش هر کاری توانسته انجام داده و یک لحظه دست از حمایتش بر نداشته است. به محضِ اینکه مشخص شد مارکو رویس به دلیلِ مصدومیت یورو را از دست داده، گوتزه گزینه‌یِ اولِ خطِ حمله شد. با وجودِ اینکه برایِ دومین سالِ پیاپی فصلی ناامیدکننده را در بایرنِ پپ گواردیولا پشتِ سر گذاشته بود.
توضیحِ لو در موردِ گوتزه این بود: «اون به مربی‌ای احتیاج داره که در هر شرایطی بخواهدش.» پپ گواردیولا چنین مربی‌ای نبود و کارلو آنچولتی هم حالا می‌دانیم که چنین مربی‌ای نیست. آنچلوتی هفته‌یِ پیش در تماسی تلفنی به گوتزه گفته نباید انتظارِ جایی ثابت در ترکیبِ اصلیِ بایرن برایِ فصلِ آینده داشته باشد. اما حتی این تماس هم باعث نشد گوتزه به فکر ترکِ بایرن بیفتد و فعلا تصمیم دارد سالِ آخرِ قراردادِ 4 ساله‌اش را هم در آلیانتز آرنا به پایان ببرد. کارل هاینتز رومینیگه در این باره گفت: «درکِ موضعِ گوتزه کمی سخت است.» این جمله‌یِ رومینیگه تغییرِ زیبایِ جمله‌ای بود که احتمالا در سرش بوده: «چه کاسه‌ای زیرِ نیم کاسه‌یِ این پسره هست؟»
اینکه بایرن به وضح قصد فروشِ گوتزه پیش از شروعِ فصل را دارد می‌تواند تمرکزِ او را به هم بزند و برایِ همین اولیور بیرهوف، مدیرِ تیم ملی اعلام کرد تا پایانِ تورنمنت بایرن دیگر حقِ برقراریِ ارتباط با گوتزه را ندارد.
مسئله‌یِ دیگر اینجاست که گوتزه با ایجنتش فولکر اشتروت، که دنبالِ راه‌هایِ فراری به سویِ دورتموند و لیورپول بود، قطع رابطه کرده و پدرش به اشپیگل گفته ماریو مطمئن است می‌تواند بعد از بازگشت از فرانسه نظرِ آنچلوتی را عوض کند. اما بایرن ترجیح می‌دهد به جایِ دادنِ 12 میلیون یورو حقوق به گوتزه در یک سالِ آینده و از دست دادنش به عنوانِ بازیکنِ آزاد، همین تابستان بفروشدش. از سویِ دیگر شایعه‌ای به گوش می‌رسد که دورتموند قصد دارد سالِ آینده گوتزه را به عنوانِ بازیکنِ آزاد بگیرد و همان کاری را با بایرن کند که آن‌ها برایِ به خدمت گرفتنِ رابرت لواندوفسکی کردند.
با این وجود و با تمامِ شک و تردید‌هایی که درباره‌یِ آینده‌یِ گوتزه وجود دارد، زننده‌یِ تک گلِ فینالِ جامِ جهانیِ 2014 در ریو، هنوز فرصت دارد بازشگتی شکوهمند داشته باشد و دوباره قهرمانِ آلمان شود. اما این فرصت دقیقه به دقیقه کمتر می‌شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-26 10:21:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر