فهرست
پای درس استاد کارلوس؛ توصیف یک بازی زیبا
پای درس استاد کارلوس؛ توصیف یک بازی زیبا

پای درس استاد کارلوس؛ توصیف یک بازی زیبا

آی‌اسپورت- بازی سخت و نفس‌گیر است. دو بازیکن ایران و یک بازیکن حریف به خاطر مصدومیت زمین را ترک می‌کنند. نبرد فیزیکی در تمام ابعاد. مراکش از قدرت جنگندگی ایران جا خورده است. تکل‌های امید، ‌تنه فنی‌های خشن وحید امیری،‌ فداکاری روزبه چشمی در مقابل شوت‌های سنگین حریفان، همه و همه نشان از کار ذهنی تیم مربیان روی بازیکنان دارد.

۱ ـ غافلگیری اول کی‌روش: حاج‌صفی در دفاع چپ و میلاد محمدی روی نیمکت. غافلگیری دوم اما مهم‌تر است. کی‌روش، شجاعی را کنار امید ابراهیمی در نقش هافبک دفاعی قرار داده است. او قرار است بازی‌سازی را از عقب انجام دهد. وزنه‌ای برای حفظ توپ و تعادل. و در زنجیره سه نفره بعدی و تک مهاجم تیم، ‌هیچ بازی‌سازی وجود ندارد. به جایش ‌آن جلو چهار بازیکن دونده و سمج داریم. جهانبخش  و انصاری‌فرد و امیری و آزمون. چهار بازیکنی که در دفاع و توپ‌گیری فعال هستند و در صورت دست‌یابی به توپ با سرعتی خیره‌کننده به قلب دفاع حریف می‌زنند. توپ‌هایی که قرار است خودشان به دست بیاورند. با پرس از جلو و هجوم روی توپ‌های برگشتی از ارسال‌های بیرانوند. این‌جا همان درس تاکتیکی کی‌روش است. شیوه‌ای که مرد پرتغالی برای رویارویی با تیمی قوی‌تر از خود انتخاب کرده است. شیوه‌ای که حاصل تجربه سال‌های دراز اوست. فارغ از طرح‌های کلیشه‌ای فوتبالی. اگر قرار است از کی‌روش یاد بگیریم این‌جا همان لحظه موعود است. نقشه برای پیروزی. حتی اگر شکل بازی ایران شباهتی به آنچه از فوتبال در ذهن داریم نداشته باشد. اینجا همان تمایز کی‌روش با دیگران  است.

۲ ـ نیمه اول دوبار توانستیم این پروژه را انجام دهیم. بار اول سردار توپ‌ربایی می‌کند و به سرعت انصاری‌فر را صاحب توپ می‌کند که ضربه بد و عرضی کریم به سادگی دفع می‌شود و بار دوم توپ‌گیری ابراهیمی، ‌موجب می‌شود تا وحید امیری با یک ضربه دقیق سردار را با دروازه‌بان حریف تک‌به‌تک کند، دروازه بان در تک‌به‌تک موفق‌تر عمل می‌کند. اگر مسعود شجاعی کمتر توپ لو می‌داد و سردار هم کمتر دستپاچه بود، این طرح می‌توانست چندین‌بار دیگر هم تکرار شود.

۳ ـ مراکش تیم بسیار قدرتمندی بود. تیمی که ۱۷ بازی بدون شکست را پشت سر گذاشته بود و در ماه‌های اخیر توانسته بود صربستان، اسلوواکی،‌کره جنوبی، مصر و استونی را با قاطعیت شکست دهد. تیمی که بازیکنانش درشت‌اندام و تکنیکی و قدرتمند بودند و با اعتمادبه‌نفسی خیره‌کننده بازی را آغاز کردند و در ۱۵ دقیقه ابتدایی فشاری شگفت‌انگیز را به دروازه ایران وارد کردند. در مجموع در ۹۰ دقیقه هم آنها تیم برتر بودند. اما برتری تاکتیکی و تکنیکی و فیزیکی آنها به موقعیت‌های صددرصد گلزنی تبدیل نمی‌شدند. دفاع خوب و فداکارانه ما موجب می‌شد تا بازیکنان مراکشی عموما از زوایای تنگ، و در حالاتی نامناسب و بدون تعادل لازم و در حالیکه از سوی بازیکنان کشورمان تحت فشار بودند به سمت دروازه ما شلیک کنند. آنها در طول ۹۰ دقیقه دوبار به شکل جدی موقعیت گل داشتند. یک‌بار روی یک ضربه کرنر و دفع اشتباه توپ توسط آزمون که با فداکاری بیرانوند به خیر گذشت و بار دیگر در نیمه دوم وقتی امید ابراهیمی به خاطر مصدومیت از بازی بیرون بود و حکیم زیش یکی از بهترین شوت‌زن‌های فعلی جهان، فرصت اجرای یک شلیک سرضرب و قدرتمندانه را پیدا کرد که باز هم بیرانوند استادانه توپ را دفع کرد. در بقیه دقایق حملات پردامنه مراکشی‌ها عموما به فرصت صددرصد گلزنی تبدیل نمی‌شد. این حاصل طرح تاکتیکی کی‌روش بود.

۴ ـ به شکل تناقض‌آمیزی درخشش ستاره‌های فوتبال داخلی بیشتر از لژیونرها بود. امید ابراهیمی ستاره اول این بازی بود که شیوه تکل غیرت‌مندانه‌اش تا سال‌ها در ذهن ما باقی خواهد ماند. اما کسی مگر می‌تواند دوندگی خارق‌العاده وحید امیری را در طول بازی از یاد ببرد و یا بازی بدون نقص بیرانوند که همچون قلعه‌بان‌های باستانی از دژ ایران حفاظت می‌کرد. به جز این سه نفر باید از درخشش زوج میانی خط دفاعی ایران یاد کنیم. چشمی و پورعلی گنجی که فداکارانه بازی کردند و نشان دادند که چه انتخاب‌های درستی بوده‌اند. به جز این ۵ نفر، رامین رضاییان، علیرضا جهانبخش و احسان حاج‌صفی هم نمره قبولی می‌گیرند. هرچند دریبل خوردن آماتوری حاج‌صفی از گوش راست مراکش در همان ده دقیقه اول،‌ خارج از انتظار ما از احسان بود و شکل غلتیدن رامین روی خطای بازیکن مراکشی و غلت‌ زدن‌های پیاپی‌اش روی زمین کمی فاقد کلاس در مسابقاتی این‌چنین معتبر بود و داور اهل ترکیه بلافاصله نمایشی بودن این اتفاق را متوجه شد. در فضای مجازی هم فوتبال‌دوستان فرانسوی شوخی جالبی راه انداخته‌اند که طبق آن رامین همچنان دارد غلت می‌زند!

۵ ـ می‌ماند سه نفر دیگر. سردار آزمون دیروز یک فرصت گل عالی را به گل بدل نکرد. خودش گفته زمین چمن نرم بود و توپ از کنترلش خارج شد. او بارها و بارها عدم دقت در پاس دادن را به نمایش گذاشت که خب در بازی با ترکیه هم این خصیصه را نشان داده بود. نقطه مثبت کار آزمون درخشش روی توپ‌های هوایی بود. او بارها بالاتر از مدافعان مراکشی، ارسال‌های بیرانوند را زد و فرصت ضد حمله را برای ایران فراهم کرد. در مجموع اگر آقای خلیل آزمون (که به همراه همسرش در ورزشگاه شاهد بازی پسرشان بودند) ناراحت نشود، آزمون نمره قبولی نگرفت. می‌رسیم به کریم انصاری‌فر. ژوکر تیم کی‌روش. او دونده بود و فداکار و گوش به فرمان، اما تحت فشار بازی فیزیکی مراکشی‌ها بازدهی چندانی نداشت. او ۹۰ دقیقه بازی کرد. اما مسعود شجاعی؛ خونسردی او فلج‌کننده بود. او قرار بود با حفظ توپ فشار را از روی خط هافبک ایران بردارد اما موفق نبود. آیا اعتقاد کی‌روش به کاپیتان مسعود در بازی با اسپانیا هم ادامه خواهد داشت؟

۶ ـ بازی سخت و نفس‌گیر است. دو بازیکن ایران و یک بازیکن حریف به خاطر مصدومیت زمین را ترک می‌کنند. نبرد فیزیکی در تمام ابعاد. مراکش از قدرت جنگندگی ایران جا خورده است. تکل‌های امید، ‌تنه فنی‌های خشن وحید امیری،‌ فداکاری روزبه چشمی در مقابل شوت‌های سنگین حریفان، همه و همه نشان از کار ذهنی تیم مربیان روی بازیکنان دارد.

۷ ـ مراکشی‌ها فیزیکی و خشن بودند اما ناجوانمرد؟ ‌به هیچ‌وجه. در فوتبال فیزیکی اما پاکیزه آنها، ناراستی و غل و غش وجود نداشت. تیم محترم و دوست‌داشتنی بودند که مطمئن باشید کار را برای پرتغال بسیار سخت خواهند کرد.

۸ ـ با آمدن طارمی و قدوس که به جای شجاعی و جهانبخش به ترکیب آمده بودند ناگهان وزنه حملات نیش‌دار ایران به سمت چپ سنگینی کرد. جایی که قدوس و طارمی تازه‌نفس و سبک‌بال و خشن، برتری فیزیکی مراکشی‌ها را به بازی گرفته بودند. زمان می‌گذشت و مراکشی‌ها ناامیدتر و خسته‌تر بودند. اما ایران همچنان می‌جنگید. با تمام وجود.

۹ ـ گل دقیقه ۹۵٫ سامان قدوس از حریف خسته خطا می‌گیرد. توپ را بلند می‌کند و آن را می‌بوسد و در اختیار احسان حاج‌صفی قرار می‌دهد. این لحظه موعود است. گویی همه می‌دانند. سانتر مورب احسان و گل به خودی حریف. تمام.

 

فرهنگستان فوتبال

۲۱۷ ۱۵  
آی اسپورت
2018-06-17 02:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۵ نظر
سعید تاجی
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۲۳
حالا چرندیات نون به نرخ روز خورهایی مثل شماها به کنار، سوال اصلی اینه:
کیروش با اینهمه هزینه میلیون یورویی، با بهترین امکانات که حتی جهانبخش و انصاریفر تو مصاحبه هاشون به ریختن پشماشون با دیدن تجهیزات تیم ملی اعتراف کرده بودن، با دادن حقوق گزاف میلیارد تومنی به کادر فنی خارجی اونم از طرف فدراسیون کشوری که مردمش واسه سوبسید پنج دلاری در ماه توی صف ای تی ام همدیگه رو لتو پار میکنن، دقیقن چه کار مثبتی انجام داد؟
دقیقن چه غلطی با اینهمه هزینه انجام داد که ما حتی 4 تا پاس سالم هم نتونستیم بدیم؟ چه غلطی کرد که چنان بازی کثیف و بی کلاسی کردیم که ملت تو استادیوم ما رو هو میکردن؟ چه غلطی کرد که ما حتی یه شوت هم نتونستیم بزنیم؟!
Vahid
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۲۷
چشما[تو] باز میکردی دو تا موقعیت تک به تکو‌ نگاه میکردی، میدیدی تو نیمه دوم غیر از یک شوت از راه دور هیچ موقعیت خطرناکی روی دروازه ایجاد نشد
واقعا انقدر احمقی که فک‌میکنی تیمی که ۱۸ تا بازی اخرشو‌ نباخته تیمیه که بشه به این راحتی بردش؟راموس داریم ؟ رونالدو داریم؟وسط مودریچ داریم؟ بازیکنایی که نیمه اول از ترس گل‌خوردن یه زیر توپ ساده نمیتونن بزننو میشه با استراتژی رو‌به جلو‌ وارد زمین کرد و انتظار گل زدن و گل نخوردن داشت ازش؟
واقعا [...] نمیفهمی دومین برد تو‌ تمام ادوار جام جهانی ینی چی؟
ایرانو با اسپانیا اشتباه گرفتی؟ توقع داری تیکی تاکا داری ازشون؟
با پول‌میشه خوب بازی کرد؟ اخه [...] با پول میشد خوب بازی کرد که الان رقابت بین چینو قطر بود :)
اسم خودتو میذاری تاجی بقیه نفهمن پیرو خط مایلی کهنو‌ برانکویی؟
تو این شرایط اقتصادی با این وضع یه دل خوشی داریم اونم تیم ملیمونه:) تنها چیزی که میتونه این مردمو تا صب خوشحال نگه داره:) تنها چیزی که واسه دو ساعتم شده اجازه میده فراموش کنیم گرفتاریامونو:)
لطفا [...] کاری نکن همین دلخوشیم از دستمون بره:)
به امید موفقیت تیم‌ملی:)
خربین
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۲
به سعید
شما که دیگه با برانکو از تیم عربی که نباخته باشه پیدا نمیکنی.احمق نفهم مگه امتیاز به پاسکاری میدن.!فوتبال و سبک کار ایران همینه.توپ مال حریف و ما تو ضد حمله.اگه چشمای کورت بازی رو دیده بود دو موقعیت تک به تک داشتیم که هر کس دیگه جای سردار بود ما زودتر گل زده بودیم.به هر صورت ایران برد تا اونجای امثال تو بسوزه.هستیم تا امسال تو لیگ به وسط نرسیده ببینیم جطور آفتابه میگیرید رو برانکو.فعلا خفه ما بردیم
بهزاد
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۸
آبو بریز اونجا که میسوزه
۹
####
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۱۹
فرهنگ غنی استقلالیا رو باز مشاهده کردید؛ یکی اومده نقد کرده بقیه عقده ها مثل همیشه با وسط کشیدن پای برانکو بهش جواب دادن. اوووووف برانکو با این جماعت چیکار کرده؟؟؟؟؟
۳
بایرن
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۱۱
این که مردم مجبورند توی صف خودپرداز همدیگر را لت و پار کنند هم از گناهان کیروشه! wow!
سعید تاجی
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۲۷
بایرن جان من در برابر تیزهوشی و عای! کیوی بالای شما سر تعظیم فرود اوردم.
۴
سعید تاجی
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۴۹
یه دونه باهوشه بازیگوشه دیگه به اسم وحید هم ابراز وجود کرد :))
۳
نظر ٣
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۳۹
جواب ابلهان خاموشي هست.
۶
محمد
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۴۳
تو رو خداچرت ننویس ...کجا این بازی زیبا بود --خداوکیلی یه عمر به بحرین و عربستان گیر دادیم ..خودم داریم اونطوری بازی می کنیم
امان از دست این خبرنگارهای نون به نرخ روز خور ..... چرندیات خوبی نوشتی مستر نون به نرخ روز خور (خوشخو)
۹
....
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۴۸
.
بهزاد
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۵
خوشم میاد هواداران لمپن هایی مثل کریمی ، قلعه نوعی، ذوالفقار نسب، مایلی کهن، افاضلی، برانکو و حاج رضایی بعد از ضایع شدن هنوز دارن به تیم ملی ایراد میگیرن. دوستان با این اراجیف فقط خودتونو بیشتر ضایع میکنید. کی روش حرفشو تو زمین فوتبال زد نه مثل اسطوره علی کریمی که تو اینیستا حرف میزنه کامنت میبنده و تو کانال تلگرام زر زر میکنه که کسی نمیتونه نظر بده. اسطوره یعنی علی دایی که تیم ملی براش فراتر از منافع شخصیه. تو این منتقدا مرد فقط خداداد عزیزیه وقتی دید واقعا کی روش یه سر و گردن از همه مربیان ایرانی بیشتر میفهمه اعتراف کرد. گفت اشتباه کردم. بخدا دنباله رو بودن میناوند خانوم و یه لات چاله میدون مثل کریمی و یه مشت خرفت مثل حاج رضایی و ذوالفقارنسب فایده ای نداره. هنوزم دیر نیست بجای دعا برای باخت تیم ملی مثل شاد باشید از بردش و لذت ببرید.
**
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۵۴
عزیز دلمی بهزاد جون.این احمق ها میخواستن از برانکو برا کیروش رقیب بتراشن.چقدر احمقن خدایی
۳
رضا
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۲۴
درده شما برانکوعه که نابودتون کرده. دقیقا مثه اسطورتون دلاله موزامبیکی. هرجا کم میارید به برانکو و کریمی توهین می کنید. دقیقا مثه اسطورتون دلاله موزامبیکی. اگه یه مرد توی این سرزمین در حاله حاضر وجود داشته باشه کریمیه. خودتونم اینو خوب میدونید. فقط مشکل اینجاس که یه مشت کیسه کشه عقده ای هستید که پشته کیروش قایم شدید. بی دردو عار تر از مردم ایران هیچ مردمی نیستن. که همه جوره خوار و خفیفشون میکنن چه از داخل و چه خارج. آره شاد باشید با فوتبال. اونم این فوتبال. فردا صبح پیش فروشه سایپا و ایرانخودرو بازه تشریف ببرید تو صف وایسید عقب نمونید.
۲ ۱
**
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۳۲
[...] کیروش ما رو خوار و خفیف کرده؟!!کیروش آدمی نیست که بخواد تو سیستم علی اضغری ما حل بشه.تو که دم از کریمی میزنی و برای چند تا [...] مثل تو شده رابین هود. اگه میدونستی که این مردک چه زد بندهایی با عابر بانک و محتکر برنج و شکر نکرده.این قدر خدا شما رو [ناآگاه] آفریده که دوست رو از دشمن جدا نمیکنید.همین کریمی با لگد و باند بازی زمان برانکو تیم ملی رو پوکوند حالا اومده برای فوتبال ما میخواد دلسوزی کنه؟!نه ما مثل تو [...] نیستیم.کریمی جیبش از همین فوتبال پر کرده حالا شده منتقد و میخواد نقش ناجی رو بازی کنه؟!!!بدا به حال [امثال] تو.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر