فهرست
ویژه: یادداشت‌های فرانسوی؛ پایان یک چهارم نهایی
ویژه: یادداشت‌های فرانسوی؛ پایان یک چهارم نهایی

ویژه: یادداشت‌های فرانسوی؛ پایان یک چهارم نهایی

آی اسپورت – 1. شش سال پیش ازارتباط  ایسلند و فوتبال  این قدر می دانستیم که فوران آتشفشان هایش نگذاشت تا بارسلونای گواردیولا با هواپیما راهی میلان شوند و مجبور به مسافرتی زمینی با اتوبوس شدند تا در نهایت با سه گل بازی را به اینتر میلان مورینیو ببازند. هزار کیلومتر مسافرت زمینی . در بازی برگشت هم تیم مورینیو رکورد  فقط 50 پاس در یک بازی اروپایی را ثبت کرد تا در پوزیشنی سوپر دفاعی فقط یک گل بخورد و بهترین بارسلونای تاریخ را حذف کند.
 
2-اما نه . بازهم می دانستیم. در سال 1388 در همین تهران خودمان تیم افشین قطبی برای ماموریت غیر ممکنش در انتخابی جام جهانی در یک بازی دوستانه ایسلند را یک بر صفر شکست داد. و دیگر؟ هیچ. فقط یادمان بود که خانم بیورک هم اهل این جزیره دورافتاده قطبی هستند.
 
3-دوسال بود که از گیلفی سیگوردسن در سوانسی می شنیدیم و همزمان نتایج شگفت انگیز این کشور سرد قطبی و آتشفشانی را در مقدماتی جام ملت ها.  وقتی هلند را حذف کردند و به جام ملت های اروپا راه یافتند و حالا  هم در بین هشت تیم نهایی هستند. جایی که لینه کر به شوخی درباره اش گفته آتشفشان هایش از فوتبالیست هایش بیشتر است.  کشوری با 370 هزار جمعیت . چیزی در حدود جمعیت محله افسریه تهران. 
 
4- در ده دقیقه پایانی بازی انگلیس و ایسلند اتفاق عجیبی افتاده بود. هاجسون پیر در تلاش برای گریز از شکست هر چهار مهاجم نوک خودرا در زمین داشت.. کین ، واردی ، استوریج و راشفورد. اما راه ها بسته بود. انگلیس در زنجیره تحقیر شدن هایش تنها چهار روز پس از رفراندوم خروج از اروپا یورو را نیز از دست داد. این انگلیس رقت آور بود.
 
5-- چند ساعت قبل تر ، یک مربی موسپید دیگر نیز با فوتبال خداحافظی کرده بود. . دل بوسکه افسرده که حتی انرژی نداشت لب خط بیاید و به بازیکنان افسرده تر از خودش کمی انگیزه تزریق کند.مثل کشیش ها با چهره ای غمزده  روی نیمکت نشسته بود و مدام با دستیارش جملاتی را غرغر می کرد. چهره افسرده او با کونته ای که در کنار زمین 90 دقیقه فریاد زد تضاد گویایی  را در خود داشت.
 
6- بوفون  منجی بزرگ ایتالیا بود. وقتی لاجوردی ها در 20 دقیقه پایانی به محوطه جریمه خود کوچ کرده بودند او بود که دو تا شوت سنگین پیکه و اینی یستا را با واکنش های پلنگ اسا رد کرد و در یک دقیقه قبل از زدن گل خلاص ، از دو قدمی با  یک بازی خوانی استثنایی ضربه پیکه را از دو قدمی دفع کرد. 4 سال پیش وقتی اشتباهات دردناکش موجب حذف یوونتوس مقابل بایرن مونیخ هاینکس شده بود(با ان گل بچگانه ای که از الابا خورد ) و  بعدش هم 4 گلی که در فینال یورو 2012 از اسپانیا خورد همه کارش را تمام شده می دانستند. اما او اهل عقب نشینی نبوده و نیست.  مثل همین امسال که وقتی در بازی با بلژیک  شادمانی اش در آویزان شدن از تیر افقی با  سقوطی مضحک همزمان شده بود در بقیه بازی ها عینا آن شادی را تکرار کرد تا بگوید چیزی عوض نشده است. او همچنان جیان لوییجی بوفون است.  مرد 38 ساله ای که  هنوز از هیکلی مثل دوران جوانی خود برخوردار است. همان گونه ترکه ای و قبراق. در گذر از 160 بازی ملی او شایسته افتخارات بیشتری است. بیشتر از یک قهرمانی جهان .
 
7- مطبوعات فرانسه الیور ژیرو را با فارست گامپ مقایسه کرده اند. روی کاغذ و در ترازوی مهارت های فنی او حتی شایستگی بازی در آرسنال را هم ندارد. سه فصل است که  طرفداران توپچی ها عاجزانه از ونگر می خواهند که یک مهاجم نوک دیگر به جای این فرانسوی پراشتباه و به شدت معمولی بیاورند. اما انگار او را به سند آرسنال سنجاق کرده اند.ونگر ولبک را آورد اما آسیب دیدگی های پیاپی او راه را برای ژیرو باز کرد. در تیم ملی فرانسه هم که ژیرو قاعدتا باید ذخیره کریم بنزما باشد به یمن حاشیه های بنزما حالا فیکس تیم ملی فرانسه در مهم ترین تورنمنت اروپاست.مقابل ده ها میلیون  تماشاگر تلویزیونی. مثل فارست گامپ همه راه ها برای او باز می شوند. البته مطمئنا او هم مثل همتای سینمایی اش دویدن را خوب بلد است.
 
آرش خوشخو
     
آی اسپورت
2016-06-28 12:59:28
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر