فهرست
یادداشت : یورو 2016؛ جایی برای پیرمردها نیست
یادداشت : یورو 2016؛ جایی برای پیرمردها نیست

یادداشت : یورو 2016؛ جایی برای پیرمردها نیست

آی اسپورت - یورو بعد از سه دوره عشق بازی با مربیان مسن ( دل بوسکه ، آراگونس و ره هاگل ) دوباره به جوانترها میل دارد ؛ به خصوص که از بین شصت و چند ساله های جام حالا فقط دو نفر در جدول باقی مانده اند و مشهورترین هایشان ، هاجسون (68 ساله ) و دل بوسکه (65 ساله) دیروز از یورو خداحافظی کردند . حذف دل بوسکه در نبرد ایتالیا – اسپانیا در شرایطی رخ داد که آنتونیو کونته سرمربی ایتالیا در تمام بازی مشغول هدایت تیم از کنار خط بود و در پایان ، برد را با یک حرکت محیرالعقول و شور انگیز جشن گرفت . او بعد از گل پله ، به سمت نیمکت دوید و با یک جست خود را از سقف آن آویزان کرد تا شعف خود را در تاریخ یورو جاودانه کند .

کونته 46 ساله که یکی از جوانترین های جام هم هست ، با سبکی مشابه با موفقترین مربیان باشگاهی فعلی دنیا به هدایت تیمش مشغول است . کاری که پپ گواردیولا ، ژوزه مورینیو ، دیه گو سیوئونه ، یورگن کلوپ و... می کنند . مربیان لب خط که تبدیل به بخشی از جذابیت فوتبال شده اند . کاری که این مربیان می کنند ، الهام بخشی و نمایش است ؛ جوش و خروش و حرارتی که مایه سرگرمی هواداران و البته پیش برنده تیم هایی است که با این مربی – کاپیتان ها خو گرفته و پیش می روند .

البته در فوتبال هیچ مطلقی وجود ندارد ، بنابراین لزوما شرط سنی (تیم یا مربی ) تعیین کننده موفقیت نیست اما اگر هوادار انگلیس یا اسپانیا باشید ، جای خالی یک سرمربی جذاب را در یورو حس کرده اید .یک نیروی با استعداد تر و برنده تر ، به جای دو مربی مشهور اما مطلقا آنتی پاتیک که در این ترونمنت دوربینی را به سمت خود نکشانده و ستاره ای را به تسخیر خود در نیاوردند .

به خاطر داشته باشیم که با پیشرفت فوتبال و تبدیل آن به یک علم پیچیده جذاب ، بازهم نیروهای انسانی کاریزماتیک و خلاقیت و تصمیم های غیرقابل پیش بینی شان مهمترین تمایز در بازی بزرگان تلقی می شوند .چیزی که جوان های مربیگری بیشتر توانایی انجام اش را دارند تا مربیانی با استایل پدرانه ، مثل دل بوسکه و هاجسون که شاید نصایح تاکتیکی و تدابیرشان برای نسل تازه جذاب نباشد . به خصوص که فوتبال ، به خوص در تورنمنت های فشرده شغل فیزیکی تری شده و البته ارتباط نزدیک تری با روش های روحی و روانشناسانه برقرار کرده است .

البته بازهم جای شانس ، اتفاق ها و لحظات مربوط به همان مسابقه به جای خود ؛ همان طور که استثنا ها . استثنایی مثل کلودیو رانیه ری که در64 سالگی مهمترین جام زندگی را بالای سر برد و فوتبال دنیا را شیفته خود کرد . البته در ایتالیا به طعنه درباره رانیری می گویند که او از چشمه آب حیات ( اشاره به آرزوی دیرپای بشر در کشف معجون جوانی) جرعه ای نوشیده و با همین جوانی دیرهنگام با لستر به قهرمانی رسیده است .

بد نیست مروری به هشت مربی برتر یورو و سن و سال شان بیندازیم:
لارس لاگر بک(ایسلند 67 ساله) ، فرناندو سانتوس (پرتغال 61 ساله )، آدام ناوالکا (لهستان 58 ساله)، یواخیم لو (آلمان ، 58 ساله)، دیدیه دشام (فرانسه ،47 ساله)، مارک ویلموتس(بلژیک، 47 ساله) ،کریس کولمن (ولز 46 ساله ) و آنتونیوکونته(ایتالیا 46 ساله)

پژمان راهبر
     
آی اسپورت
2016-06-28 13:25:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر