فهرست
چهره ویژه یورو 2016: بوفون، دینوزوف قرن بیست و یکم!
چهره ویژه یورو 2016: بوفون، دینوزوف قرن بیست و یکم!

چهره ویژه یورو 2016: بوفون، دینوزوف قرن بیست و یکم!

در میان تیم های ملی فوتبال جهان، بعد از تیم ملی میهن گرامی ام ایران، تیم محبوب من دروهله اول آلمان است و در رده های بعدی، تیمهایی چون هلند، آرژانتین و انگلستان قرار دارند. ایتالیا، اصلا نزد من محبوب نیست. ولی در فوتبال باشگاهی، در میان باشگاههای اروپایی، بعد از بارسلونا، تیم آث.میلان ایتالیا را بیشتر از همه دوست دارم. شاید به این دلیل که در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90، تیم آث.میلان، سلطان بلامنازع فوتبال اروپا بود، و من آن موقع تماشای فوتبال را شروع کردم و از آن موقع طرفدار تیم میلانی شدم.
در این دوره از بازی های یورو 2016 هم طبیعتا دوست دارم آلمان، برای چهارمین بار قهرمان شود و همچنان لقبِ پرافتخارترین تیم اروپایی در کل فوتبال جهان و قاره را حفظ نماید. در مرحله یک چهارم نهایی این دوره، دو تیم پرافتخار آلمان و ایتالیا قرار است به مصاف همدیگر بروند. با اینکه افخارات آلمان در جام جهانی و جام ملت های اروپا، از ایتالیا بیشتر است، اما نکته بسیار جالبی وجود دارد و آن اینکه تاکنون آلمان نه در جام جهانی و نه در جام ملتهای اروپا، تاکنون نتوانسته است در طول بازی، ایتالیا را شکست دهد!! بی تردید تاریخ و سابقه بازی های دو تیم، نمی تواند ملاک باشد. همچنان معتقدم آلمان، ایتالیا را شکست خواهد داد و قهرمان خواهد شد. اما اگر ایتالیا برنده این بازی شود، ترجیح می دهم همین تیم ایتالیا، قهرمان این دوره شود. آن فقط بخاطر وجود این دروازه بان در تیمش یعنی:جان_لوئیجی_بوفون. او با اینکه نزدیک یکسال از من بزرگتر است، اما همسن من هم محسوب می شود!! شاید بپرسید چطور؟! الان می گویم: او متولد اولین ماه سال 1978 و من متولد اخرین ماه همان سال هستم. بوفون در تیم پارما چهره شد در اواسط دهه 90، تیم پارما، بعد از تیم آث.میلان دیگر تیم محبوب من در سری آ ایتالیا بود. ولی وقتی که جی جی بوفون، به تیم یوونتوس پیوست، از چشم من افتاد، آرزو داشتم به تیم آث. ملان یا بارسلونا ملحق شود. اصلا از تیم یوونتوس خوشم نمی آید و دلیل این احساسم به تیم پرافتخار تورینی را نمی‌فهمم!
بوفون، مرا یاد دینوزوف می اندازد. دینوزوف، دروازه بان بزرگ ایتالیا در قرن بیستم است. او به همراه سپ مایر آلمانی و لو یاشین روسی، جزو سه دروازه بان بزرگ فوتبال جهان در قرن گذشته است. دینوزوف 12 بار با یوونتوس، قهرمان سری آ شد و در جام جهانی 1982 اسپانیا، و در حالیکه 40 سال داشت، همراه تیم ملی ایتالیا، قهرمان جهان شد. او در سال 1968 هم جام ملتهای اروپا را فتح کرد. یک دوره کوتاه سرمربی تیم ملی ایتالیا هم شد و در فینال یورو 2000 به فرانسه باخت و نائب قهرمان شد.
جی جی بوفون در مقایسه با دینوزوف، فقط همین جام ملتهای اروپا را کم دارد. او در 38 سالگی، این شایستگی را دارد که افتخارات دینوزوف را تکرار کند. اگر تیم کنونی ایتالیا، اینقدر پیر نبود، من شرط می بستم که در جام جهانی 2018، به رهبری کاپیتان بوفون 40 ساله، دوباره قهرمان جهان هم می شود. اما این تیم باید جوان شود و دوسال برای هماهنگی و آماده کردن یک نسلِ جدید از فوتبال و یک تیم برای فتح جام جهانی، بسیار کم است.

محمد محبی
     
آی اسپورت
2016-06-28 15:13:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر