فهرست
گفت‌وگو با دختری که بازی پرسپولیس را در ورزشگاه دید و خبرساز شد؛   دور خودم پارچه مبلی پیچیدم، پسرها نه تنوع لباس دارند و نه ‌آرایش!
گفت‌وگو با دختری که بازی پرسپولیس را در ورزشگاه دید و خبرساز شد؛ دور خودم پارچه مبلی پیچیدم، پسرها نه تنوع لباس دارند و نه ‌آرایش!

گفت‌وگو با دختری که بازی پرسپولیس را در ورزشگاه دید و خبرساز شد؛ دور خودم پارچه مبلی پیچیدم، پسرها نه تنوع لباس دارند و نه ‌آرایش!

آی اسپورت- دختر بیست و یک‌ساله‌ای که توانست آخرین بازی پرسپولیس را در استادیوم صدهزار نفری آزادی ببیند، سختی‌های زیادی را در این راه متحمل شد و حتی مجبور شد که ادای آدم‌های کر و لال را در بیاورد. شکیبا که بارها تهدید به اعدام در مقابل ورزشگاه آزادی و حتی سوختن در قفس فلزی شده، با اینکه عاشق پرسپولیس است اما ترجیح می‌دهد که از این پس از پای تلویزیون بازی‌های تیم محبوبش را تماشا کند. دختر خبرساز فوتبال ما که می‌گوید دنیای پسرها قشنگ نیست، اعتقاد دارد که اگر ورود خانم‌ها به استادیوم آزاد شود وضعیت ورزشگاه‌ها خیلی بهتر می‌شود.


چی شد که به استادیوم رفتید؟
از بچگی دوست داشتم که بروم استادیوم و بازی را ببینم. دوست داشتم که بروم و تیم مورد علاقه‌ام را تشویق کنم. خیلی ذوق داشتم.

اما قطعا یکسری تهدیدهایی هم در این مورد وجود داشت.
من آرزو داشتم که جشن قهرمانی را در استادیوم آزادی بگیریم. خیلی خوشحال بودم که همراه بقیه توی استادیوم هستم. به پدرم و دایی‌ام خیلی اصرار کردم که به استادیوم بروم و جالب اینکه آنها هم خیلی تحقیق کردند تا بالاخره به استادیوم رسیدیم.

چند ساله هستی؟
بیست و یک ساله. تقریبا بیست و یک سال.

برای رفتن به استادیوم استرس نداشتی؟
استرس که خیلی داشتم. همه‌اش می‌ترسیدم مرا بگیرند و بازداشت کنند. نمی‌دانستم کاری که انجام داده‌ام جرم است یا نه. یک جورایی بلاتکلیف بودم.

پس بالاخره وارد استادیوم شدی!
وارد شدم و دیدم که دنیای پسرها خیلی جالب نیست! دنیای پسرها خیلی قشنگ نبود!

چرا؟
چون نه آرایش داشتند و نه لباس. ما کلی لباس و آرایش داریم ولی پسرها نه!

فحش هم می‌دادند؟
فحش هم دادند. فحش‌هایی که توی کوچه و خیابان هم می‌شنوید. فحش‌هایی که به گوش همه رسیده! آنقدر توی دنیای مجازی و بیرون فحش هست که دیگر نمی‌شود در موردش صحبت کرد.

وقتی متوجه حضور شما شدند چی؟
وقتی فهمیدند که من دختر هستم رعایت کردند.

چطور چهره‌ات را عوض کردی؟
صورت من خیلی دخترانه است و به همین دلیل باید خیلی چیزها را رعایت می‌کردم. اولین کاری که کردم لاک‌هایم را پاک کردم و گوشواره‌هایم را در آوردم. اولش با گواش یک تکه‌هایی از صورتم را رنگ کردم و بعد کل صورتم را! وقتی دیدم باز هم جنسیتم معلوم است، کل صورتم را رنگ کردم. بعدش با زغال دستم را سیاه کردم. ابروهایم را دو برابر کردم و با همان زغال کمی سبیل برای خودم نقاشی کردم.

از لحاظ شرایط فیزیکی چه کار کردی؟
اولش لباس‌های پدرم را تست کردم و دیدم که برایم خیلی بزرگ‌تر است. بعدش لباس‌های دایی را پوشیدم و آنها هم سایز من نبود. چند دست لباس روی هم پوشیدم تا شرایطم بهتر شود و قبلش حتی دور خودم پارچه مبلی پیچیدم که نفهمند من دختر هستم.

در بازرسی بدنی چه اتفاقی افتاد؟
من دور خودم پارچه مبلی پیچیدم و کناره‌های تنم پر بود از این پارچه. توی بازرسی اول وقتی با من حرف زدند، ادای آدم‌های لال را در آوردم و... سرم را انداختم پایین ومسیرم را رفتم تا گیر نیفتم. اما توی بازرسی دوم وقتی طرف پرسید که چرا کنار تنم سفت است، صدایم را کلفت‌تر و پسرانه کردم و با لهجه لاتی گفتم: «تصادف کردم حاجی... بسته‌اس!»

نترسیدی؟
چرا... وقتی صدایم کردند، قلبم ریخت! آنقدر هول شدم که ادای کر و لال‌ها را درآوردم... خیلی ترسیدم.

در جریان بازی چه اتفاقی افتاد؟
وسط بازی بود که مامورها آمدند سراغ یکی از تماشاگران. از شانس بد من آن تماشاگر نزدیک من بود. وقتی مامورها به من نزدیک شدند قلبم ریخت. سرم را انداختم پایین و فقط می‌لرزیدم. آنها نزدیک من شدند ولی کسی که نزدیک من بود را بلند کردند و بردند.

در جریان بازی چه اتفاقی افتاد که لو رفتی؟
وسط بازی پرسپولیس حمله کرد و من یکهو حواسم پرت شد و جیغ زدم. کسی که جلوی ما بود، برگشت و نگاهی به من کرد. ماتش زده بود ودر گوشی با بغل‌دستی‌هایش صحبت کرد. وقتی متوجه شدند، قرار گذاشتند که صدایش را در نیاورند و مرا لو ندهند.

وضعیت فرقی کرد؟
آنهایی که فحش می‌دادند بیشتر رعایت کردند و دیگر حرف زشت نزدند. به من خیلی احترام گذاشتند و اوضاع خیلی بهتر شد.

پس عکس‌العمل‌ها بهتر شد؟
عالی شد. فرهنگ مردم ما خیلی خوب است و من فکر می‌کنم که اگر ورود خانم‌ها به استادیوم آزاد شود، اوضاع ورزشگاه‌ها خیلی بهتر هم می‌شود.

خیلی تهدید شدی و شنیدیم که گفتند شما را توی قفس می‌اندازند و می‌سوزانند!
بعضی‌ها آمدند و مرا تهدید کردند. یک چیزهایی نوشتند که عجیب بود. گفتند مرا جلوی ورزشگاه دار می‌زنند. نمی‌دانم کارم درست بود یا غلط ولی دیگر از این کارها نمی‌کنم. خوب نیست که یک دختر توی ورزشگاهی برود که پُر پسر است!

سید احسان هاشمی
  ۱۵  
آی اسپورت
2016-06-28 16:55:03
نظر دهید

۱۵ نظر
حامد
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۷:۲۷
استقلالی ام، ولی واقعا دمش گرم. امیدوارم یه روز برسه که همه بانوان کشورمون بتونن راحت وارد استادییوم بشن و یه عده ای که احساس میکنن با ورود بانوان به استادیوم کشور اسلامی تبدیل به کشور کفار میشه دست از سر این مردم و فوتبال بردارن... البته تقصیر خودمون هم هست، چند روز بانوان رفتن سر تمرین استقلال، یه عده پرسپولیسی، از هوادار گرفته تا خبرنگار، نمیدونم چرا لرزه به تنشون افتاد و نگران اسلام و خدا شدن! تا وقتی خودمونو درست نکنیم وضعمون همینه
۱
mohammad
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۷:۳۲
عالیه...مخصوصا اون قسمتیش که جیغ کشیده...وای اصن نمیتونم اون یارو رو تصور کنم چه حسی داشته...
۱
بهرام
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۷:۳۵
ببین وضعمون چقدر خرابه که دخترمون با چی حال میکنه. چیزی که حق قانونیشه. کی از دست این جماعت ... مغز راحت میشیم.
۱
-
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۷:۵۳
خیلی خیلی جالب بود اگه مصاحبه خیالی نباشه
۱
امیر تبریز اوغلی ضد نگ و کیسه
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۸:۲۵
لنگی جماعت..... یعتی اونا بفهمن تو دختری و رعایت کنن...زرک... شما که راست میگین..ولی خودتی
۱
یک پرسپولیسی اصیل...
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۸:۲۶
وای اگه من اونجا بودم و میفهمیدیم دختر اوتنجاس.. نگووووووووووووووووووووووو
-
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۱۹:۴۵
من فکر میکنم اونی که این دختر رو بازرسی کرده فهمیده و به ر خودش نیورده.یه ادم بی شعور هم نوشته من اگه اونجا بودم نگووووووو.میخوام بهت بگم پسرای این سر زمین به وقتش بلایی بسرت میارن اون لحظه که به فکر دست درازی به دختر این مملکت کنی که دیگه جرات نکنی پاتو بزاری تویه استادیوم
-
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۲۰:۳۴
اگه علی رضوانی باهاش مصاحبه کنه همونجا دارش میزنه
-
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۲۰:۵۰
ترک خری که بنام تبریز چی چی کامنت میزاری و بعدش بنام یه پرسپولیسی اراجیف مینویسی مرد باش یه جا قرار بزاریم تا بهت نشون بدم این مزخرفاتی که به پرسپولیسی ها نسبت میدی لایق خودتو اجداد خاک بر سر ارمنی کشتن
matt1982
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۲۱:۲۰
یه نگاه به کامنتا آدم رو به حیرت می ندازه که مگه یه مخلوق خدا چقدر می تونه بدبخت باشه که مجبور بشه با اسم هوادار تیم سرورش کامنت بذاره تا بلکه فرهنگ هواداری اون تیم رو که مثل عقده شده براش مثل اوباشگریای طرفداران تیم مورد علاقش نشون بده! ضمنا، جناب حامد، از پرسپولیسیا نه تنها کسی نسبت به حضور بانوان استقلالی معترض نبود، بلکه من خودم به عنوان یه پرسپولیسی از این اتفاق و کلا اتفاقات مشابه خوشحال هم بودم و حقیقتا جرقه اش رو همین دوست پرسپولیسیمون، خانم شکیبا زد. امیدوارم بانوان سرزمینم فارغ از اینکه طرفداران چه تیمی هستن به حقوق طبیعی خودشون که یکیش همین حضور در استادیوم هاست هرچه زودتر برسن
ننگ بر تو
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۲۳:۱۲
من به عنوانه یه تبریزی احساس شرم و ننگ میکنم از نوشته های این یارو "امیر تبریز اوغلی" که مطمئنا نمی تونه یه تبریزی اصیل باشه و با گذاشتنه اسمه ننگینش کناره اسمه مقدسه تبریز و نوشتنه اراجیف و تراوشاته فکره مریضش میخواد دیده بشه و خودنمایی کنه و باعثه ازاره منه نوعی و هر ترک زبانی بشه... اشخاص اگه شعور و فرهنگ داشته باشن نظره شخصیشونو نمی چسبونن به قوم و دین وشهر و کشوره خاصی .....به شجاعت و پاکیه این شیر زنه هموطنم هم تبریک میگم که حقشو مطالبه کرده و هیچ خلاف و عمله زشتی مرتکب نشده....
۱
معین توکلی
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵، ۲۳:۵۲
به عنوان دانشجوی روان به نظرم نوع نگارشو به کاربرذن تصویرتون مشخص کننده تلاشی در راستای مقابله ای با حجاب اسلامی و نه امکان حضور بانوان محترممون در ورزشگاه هاست ، موفق باشید
mami
چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵، ۰۹:۵۳
از این آدم های خود نما متنفرم
امیر تبریز اوغلی ضد نگ و کیسه
چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵، ۱۱:۲۴
اولا هموطن من تبریزی هست نه تو بی غیرت اقای ننگ بر تو..... ضمن فارس سگ مگر ال سعود د دوبی سالمتون گذاشتن داری کری میخونی؟؟ هر چند اون کامنت هم متعلق به من نیست.. چون ارزش تجاوز هم ندارین به مولا.... من اینکه در مرام ما هم نیست... ولی شخصیت خانوادکیتون همینه که با همین الفاظ جوابتون رو داد
اشکان
چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵، ۲۰:۵۲
چه سایت مزخرفی هستید شما!!
که اجازه می دید یک خود نژاد پرست متوهم خود ترک نما بیاد و هر چی که دوست داشته باشه بگه.حرکت خانم شکیبا هم گامی ارزشمند در راه احقاق حق بانوان فراموش شده ایران می باشد.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر