فهرست
یادداشت/ هیچ مربی بزرگی اسپانیا را نمی خواهد
یادداشت/ هیچ مربی بزرگی اسپانیا را نمی خواهد

یادداشت/ هیچ مربی بزرگی اسپانیا را نمی خواهد

بن هیوارد
دوران ویسنته دل بوسکه تمام شده است. سرمربی اسپانیایی هنوز تصمیمش برای ترک تیم را رسما اعلام نکرده است. اما شکی در این نیست که سرمربی 65 ساله بعد از شکست مقابل ایتالیا در یک هشتم نهایی یورو 2016 تیم را ترک می کند. اما مشکل پیدا کردن جانشینی با کیفیت برای اوست.
فدراسیون فوتبال اسپانیا قبلا هم چندین بار با این موضوع که دل بوسکه می خواهد برود مواجه شده است، اما نتوانسته جانشینی برای او پیدا کند. جالب اینجاست که بیشتر مربیان بزرگ علاقه ای به کار در این کشور ندارند یا این که به تازگی به تیمی دیگر رفته اند.
دل بوسکه یک گزینه همیشگی برای نیمکت اسپانیا است و در بازی مقابل ایتالیا هم فقط شاهد شکست تیمش بود و کاری از دستش بر نیامد. درست برعکس کونته، مربی جوان، پرشور و هیجان، فعال و تاکتیکی ایتالیا.
سرمربی اسبق یوونتوس به اسپانیا نشان داد که یک مربی سطح بالا می تواند چقدر ارزشمند باشد. او بود که تیمش را تبدیل به تیمی در سطح جهانی کرد. حالا هم تیم را دوباره ساخته است و به سمت موفقیت پیش می رود. اسپانیا اما بیشتر از دل بوسکه می خواهد که بیشتر از یک مربی شبیه به یک پدر است.
اگرچه گزینه ها کم و دور از دسترس هستند، اما باید کاری کرد. انریکه، سرمربی بارسلونا گفته دوست دارد در آینده مربی اسپانیا شود. اما حالا نه. مشکل همین است. برای یک مربی سطح بالا، وقتی می تواند سرمربی یک تیم سطح بالای باشگاهی باشد، مربی گری در تیم ملی اسپانیا اصلا جذاب نیست.
گواردیولا یکی از آن هاست و او هم گفته دوست دارد زمانی مربی گری در تیم ملی را تجربه کند. اما فعلا باید تمرکزش را روی باشگاه جدیدش، من سیتی بگذارد. از طرفی او هوادار کاتالونیا است و مشخص نیست مربی گری تیم ملی اسپانیا را قبول می کند یا نه.
اونای امری هم به تازگی به پاری سن ژرمن پیوسته است، پاکو خمس از رایو وایکانو به گرانادا رفته و رافا بنیتس قراردادش را با نیوکاسل تمدید کرده است، ارنستو والورده هم در اتلتیک بیلبائو خوشحال است و مارسلینو گارسیا هم بعید است ویارئال را ترک کند.
فدراسیون فوتبال اسپانیا یک مربی اسپانیایی می خواهد، اما آنخل ماریا ویار، رئیس فدراسیون، به فکر جانشینی پلاتینی محروم در یوفا است و تمرکزش را روی آن پست بالاتر گذاشته است.
در حال حاضر اصلی ترین گزینه برای جاشینی اسپانیا خواکین کاپاروس و جولین لوپتیگوی هستند. هرچند در لیست نامزدها نام په‌په مل، مایکل و روبرتو مارتینز و خوزه آنتونیو کاماچو هم دیده می شود.
کاپاروس در سویا موفق بود و با زمینه ای که خوانده راموس برای موفقیت در سانتس پیژوآن آماده کرده بود، توانست در این تیم موفق باشد. اما در اتلتیک بیلبائو خیلی خوب نبود و از آن زمان به بعد خیلی خوب کار نکرد. همچنین او مربی ای تدافعی است و به نظر مناسب برای سبک اسپانیا نیست.
لوپتیگی اما از پورتو اخراج شده و دلیلش هم تسلیم شدن در رقابت برای قهرمانی با بنفیکا بوده است. او 49 سال سن دارد و از دذل بوسکه خیلی جوانتر است.
گزینه های دیگر کمتر جذاب هستند. مل دو بار توسط بتیس اخراج شده است. مارتینز در اورتون ناکام بوده و شدیدا آمار تدافعی دارد و مایکل در مارسی آمار خیلی بدی داشته است. کاماچو هم سال هاست که از رقابت به دور است.
کونته یک استثنا بود. یک مربی جوان با کیفیت فوق العاده بالا. او قدم های اولیه مربی گری را در کشورش برداشته و حالا قرار است ونتورا جانشینش شود.
ونتورا هرگز سرمربی یک تیم سطح بالا نبوده است. به نظر مشکل اسپانیا را ایتالیا هم برای پیدا کردن جانشین کونته داشته است. اما در حالی که لاروخا برخی از بزرگ ترین ستاره های فوتبال دنیا را در اختیار دارد، پیدا کردن کسی که استانداردهای خوبی داشته باشد و بازیکنان برایش احترام ویژه ای قائل باشند یکی از ماموریت های غیر ممکن فدراسیون فوتبال اسپانیا شده است. چون هیچ مربی بزرگی این شغل را نمی خواهد؛ حداقل حالا نمی خواهد. کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-06-29 17:27:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر