فهرست
اینفوگرافیک: قلب خط دفاعی راز موفقیت لهستان
اینفوگرافیک: قلب خط دفاعی راز موفقیت لهستان

اینفوگرافیک: قلب خط دفاعی راز موفقیت لهستان

آی‌اسپورت – لواندوفسکی و میلیک فصلِ پیش رویِ هم 51 گل در بوندسلیگا و اردیویزه زدند. اما در 4 بازیِ لهستان در یورو 2016 فقط میلیک در همان بازیِ اول مقابلِ ایرلند شمالی یک گل زد. با وجودِ کمرنگ بودن خطِ حمله‌یِ لهستان، این تیم حالا بینِ هشت تیمِ نهاییِ تورنمنت است و امشب برایِ رسیدن به نیمه نهایی مقابل پرتغال به زمین می‌رود. عاملی که لهستانی‌ها را تا اینجا بالا آورده خطِ دفاعیِ مستحکم‌شان است.
زوجِ مرکزِ خطِ دفاعیِ تیمِ آدام نوالکا متشکل از مایکل پازدان و کامیل گلیک است، بازیکنانی که تمامِ دقایقِ بازی‌هایِ قبلی را در زمین بوده‌اند و تنها یک بار دروازه‌شان باز شده، آن هم رویِ ضربه‌یِ بی‌نظیرِ ژردان شکیری (به احتمالِ زیاد گلِ تورنمنت). لهستان بعد از آلمان که هنوز گلی دریافت نکرده، کنارِ ایتالیا، بهترین خطِ دفاعیِ یورو 2016 را دارد. این استحکامِ دفاعی در آمار دو مدافعِ میانی نمود پیدا می‌کند.
بعد از کریس اسمالینگ (10.3)، گلیک بیشترین میانگینِ دفعِ توپ در هر بازی را تا اینجایِ تورنمنت داشته است (10). پازدان در این جدول در رده‌یِ پانزدهم است (6.3). گلیک بالاترین میانگینِ پیروزی در جدال‌هایِ هوایی در هر بازی را هم دارد (2.8). با توجه به اینکه میانگینِ مالیکت توپِ لهستان به نسبت پایین است (45 درصد)، خطِ دفاعیِ این تیم نیاز به مدافعِ قدرتمندی مثلِ گلیک دارد.
اما نوعِ بازیِ پازدان متفاوت و تکمیلِ کننده‌یِ بازیِ گلیک است. مدافعِ 28 ساله‌یِ لژیا ورشو استادِ بازیخوانی است و وقتی گلیک راهیِ جدال‌هایِ اولیه می‌شود، پازدان حواسش به توپ‌هایِ دوم است. برایِ همین او میانگین 3.3 قطعِ توپ در هر بازی از خودش به جا گذاشته.
جلوتر از زوجِ گلیک و پازدان، یکی دیگر از عواملِ استحکامِ خطِ دفاعیِ لهستان بازی می‌کند. گرژگورژ کریچویاک که فصلی عالی را با سویا سپری کرده، در یورو 2016 هم تا اینجا درخشیده و هم در بعدِ دفاعی و هم در بعدِ انتقالی، مهره‌ای کلیدی برایِ نوالکا بوده است. کریچویاک در هر بازی به شکلِ میانگین 3.3 تکل می‌زند که در کلِ تیم، بعد از کوبا بلاژیکوفسکی (4)، بالاترین آمار است.
درونِ دروازه هم لوکاژ فابیانسکی بعد از مصدومیت ویژک شزنی نمایشی کاملا مطمئن داشته و بعد از هانس تور هالدورسون (5)، دروازه‌بانِ ایسلند، بالاترین میانگینِ سیو در هر بازی را داشته است (4.7).
این عناصرِ دفاعی امشب برایِ متوقف کردنِ کریستیانو رونالدو و یارانش باید یک نمایشِ کم‌نقصِ دیگر ارائه دهند تا شگفتیِ لهستان در یورو 2016 ادامه پیدا کند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-30 11:31:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر