فهرست
یادداشت: لبخند روزگار به اومتیتی
یادداشت: لبخند روزگار به اومتیتی

یادداشت: لبخند روزگار به اومتیتی

جولین لوران
 
ساموئل اومتیتی چند روزِ فوق‌العاده را پشتِ سر گذاشته است. پنجشنبه بود که باشگاه بارسلونا اعلام کرد با لیون به توافقِ 25 میلیون یورویی برایِ خریدِ اومتیتی رسیده و سه روز بعد، امشب، او در ترکیبِ اصلیِ فرانسه مقابلِ ایسلند، در یک چهارم نهایی یورو 2016 بازی خواهد کرد. شش ماه پیش شانسِ رسیدنِ اومتیتی به چنین جایگاهی شبیهِ شانسِ قهرمانیِ لستر سیتی یا رسیدنِ ولز به نیمه نهاییِ یورو بود.
دلیلِ بازی کردنِ امشبِ اومتیتی دو کارته بودنِ عادل رامی است. اومتیتی از نظرِ دشان بالاتر از الیاکیم مانگالا قرار می‌گیرد. بازیکنِ محرومِ دیگر فرانسه در بازیِ امشب انگولو کانته است. اما دشان قصد ندارد یک جایگزینِ طبیعی برایِ کانته بگذارد و به جایِ استفاده از یوهان کابای یا مورگان اشنایدرلین، کینگزلی کومن را به زمین خواهد فرستاد. بدین ترتیب فرانسه با سیستمِ 2-4-4 بازی خواهد کرد: اولیویه ژیرو و آنتوان گریزمن در خطِ حمله، کومن و دیمیتری پایت دو بال و پل پوگبا و بلز ماتویدی دو هافبکِ میانی.
به اومتیتی بازگردیم. تصور کنید برایِ اولین بار پیراهنِ تیم ملی را در یک چهارم نهاییِ جام ملت‌هایِ اروپا بپوشید. تقریبا از این بهتر نمی‌شود. در تاریخِ فوتبالِ فرانسه نمونه‌یِ مشابهی نداریم. اما وجه منفیِ قضیه این است که اومتیتی امشب اگر بلغزد شاید آینده‌یِ ملی‌اش زیرِ سایه‌یِ سنگینی از شک می‌رود و اگر خوب بازی کند هم با بازگشتِ گزینه‌هایِ اولِ این پست، رافائل واران، ممدو ساکو، آیمریک لاپورت، کرت زوما و جرمی متئو، باز هم از ترکیبِ اصلی دور خواهد ماند.
اومتیتی در واقع گزینه‌یِ ششم یا هفتمِ دشان برایِ مرکزِ خطِ دفاعیِ فرانسه بود. دسامبر پیش وقتی در یک سوال و جواب با خوانندگانِ یورو اسپورت ازش پرسیدند چرا اومتیتی را دعوت نمی‌کند، دشات پاسخ داد: «مگه بازیهاش را این فصل در چمپیونز لیگ ندیدید؟»
حق با دشان بود. اومتیتی این فصل، مثلِ تیمش، شروعِ خوبی نداشت. اما بعد از شش ماهِ اول، از ژانویه به بعد، اومتیتی پیشرفت کرد و در نهایت مصدومیت پرشمارِ مدافعینِ فرانسه او را به یورو 2016 رساند. اومتیتی در هیچکدام از بازی‌هایِ دوستانه‌یِ قبل از تورنمنت بازی نکرد، اما نمایشش در تمریناتِ فرانسه دشان را مجاب کرد تا امشب، جلوتر از مانگالا بهش بازی بدهد.
اومتیتی وقتی هشت سالش بود به لیون آمد و حالا در 22 سالگی قرار است این باشگاه را به مقصدِ بارسلونا ترک کند. اومتیتی که متولدِ کامرون است متعلق به نسلِ پوگبا است، نسلی که جامِ جهانیِ جوانان را در سالِ 2013 برد. البته خودِ اومتیتی به خاطرِ کارتِ قرمزی که در نیمه نهایی گرفته بود، در فینال حاضر نبود.
اما به عکسِ پوگبا و واران، راهِ اومتیتی برایِ رسیدن به تیم ملی طولانی‌تر و سخت‌تر بود. به هر حال اومتیتی حالا به ترکیبِ اصلیِ له بلو رسیده و یک نمایشِ خوب از او امشب می‌تواند لیاقتش را به اثبات برساند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-03 09:35:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر