فهرست
غیر منتظره های لیگ سیزدهم
غیر منتظره های لیگ سیزدهم

غیر منتظره های لیگ سیزدهم

آی اسپورت - لیگ بر‌تر سیزدهمین دوره‌اش را با قهرمانی فولاد به پایان رساند. در زیر نگاهی انداخته می‌شود به اتفاقاتی که می‌توان از آن‌ها به عنوان اتفاقهایی دانست که از نظر کمتر کسی قابل پیش بینی بود.

قهرمانی فولاد / اول شدن با بازیکنان ارزان

فولا اهواز شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی در لیگ سیزدهم بود. شاگردان حسین فرکی در حالی  بیشترین آمار صدرنشینی در ۳۰ هفته لیگ را داشتند که نسبت به تیم‌هایی چون پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و حتی مس کرمان که با ۲۲ امتیاز سقوط کرد، هزنیه‌هایی بسیار پایین‌تر داشتند و در لیگی که قراردادهای میلیاردی یکی از شاخصه‌هایش است، به غیر از 2 یا 3 بازیکن، قرارداد چندین صد ملیونی نداشتند تا با اتکا به نیروهای جوان بومی که بیشترشان محصول آکادمی باشگاه فولاد خوزستان هستند، توانستند با پشت سر گذاشتن همه «گران»‌های لیگ بر‌تر با شایستگی تمام و کمال جام قهرمانی را از آن خود کنند. پس با توجه به فاصله هزینه‌های فولاد با سایر تیم‌های مدعی باید گفت که «قهرمانی فوتبال اتفاقی بی‌بدیل در سیزدهمین دوره لیگ بر‌تر بود»

ناکامی استقلال / روزهای سیاهِ آبی

چه کسی فکرش را می‌کرد که استقلالی که روی نیمکتش امیر قلعه نویی نشسته بود، در لیگ بر‌تر پنجم شود و قهرمانی که سهل است، سهمیه آسیا را هم نتواند بگیرد. آبی‌های تهران که حداقل ۵ بازیکن میلیاردی داشتند، از‌‌ همان هفته دوم که در خانه مغلوب سپاهان شدند، نشان دادند که تیمی نیستند که بتوان از آن‌ها به عنوان شانس اصلی برای دفاع از عنوان اولیشان یاد کرد. البته ناگفته پیداست که شرایط عجیبی هم برای استقلال رقم خورد. وقتی در طول فصل بازیکنانی چون فرهاد مجیدی، جواد نکونام و پژمان منتظری را از دست بدهد، اتفاقی است که حتما تاثیرات منفی‌اش زیاد خواهد بود و دقیقا به همین دلیل بود که امیر قلعه نویی بعد از جدایی مهره‌های اصلی و کارسازش هرگز نتوانست استقلال را آنطور که باید به عنوان تیمی تاکتیک پذیر روانه رویایی با رقبای خود کند. با شرح شرایط استقلال باید اینطور گفت که «عوامل مختلف دست در دست هم دادند تا روزهایی سیاه برای آبی‌ها در لیگ سیزدهم بر‌تر رقم بخورد»

سقوط سپاهان / پایان ۱۰ سال آسیایی بودن

سپاهان لیگ بر‌تر را با ۲ پیروزی خیره کننده برابر فولاد در اصفهان و استقلال در ورزشگاه آزادی شروع کرد تا همه به تیم زلاتکو کرانچار امیدوار شوند و زردهای اصفهان را همچون همیشه در قواره‌های قهرمانی دیدند. اما وقتی آن‌ها در هفته چهارم برابر تراکتورسازی تن به شکست خانگی دادند و یک هفته بعد از آن هم به سپاسی باختند، مشخص شد که سمبه‌شان چندان پر زرو نیست و این سپاهان آن سپاهانی نیست که به معنای واقعی کلمه مدعی باشد و ادعای قهرمانی کند. جدا از عنوان چهارمی باید به این اتفاق اشاره کرد که سپاهان اصفهان بعد از ۱۰ سال حضور در لیگ قهرمانان، این بار آسیایی نشد تا حسرت بزرگی ذهن اصفهانی‌ها را به خود مشغول کند. تنها راه آسیایی ماندن برای سپاهان قهرمانی در قاره است و با توجه به شرایط، آن‌ها حتی برای رسیدن به جمه ۱۶ تیم بر‌تر هم کار دشواری دارند، چه برسد به فینالیست شدن و برنده شدن در فینال!

     
آی اسپورت
2014-04-13 16:44:45
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر