فهرست
چگونه تاتا مارتینو قطار تیکی تاکا را از ریل خارج کرد؟
چگونه تاتا مارتینو قطار تیکی تاکا را از ریل خارج کرد؟

چگونه تاتا مارتینو قطار تیکی تاکا را از ریل خارج کرد؟

مهدی طاهرخانی

آی اسپورت - گویی فقط یک مامور ویژه از آرژانتین می توانست برای تغییر در مسیر تیکی تاکا به بارسا بیاید و تا به این لحظه به موفق ترین شکل ممکن ماموریتش را انجام دهد.کشف بزرگ زوبی زارتا و راسل(مدیر ورزشی و رئیس سابق بارسا) به شکلی کاملا تاریخی نقشش رو در تابلوی نقاشی بارسا ایفا کرد. تاتا مارتینو برای اینکه بارسا پلن بی یا همان نقشه دوم را داشته باشد به سراغ تاکتیکی رفت که از ابتدا مشخص بود با توجه به نوع فیزک،و پرورش بازیکنان و ظرفیت انان اجرای آن بی فایده یا دست کم، کم سود خواهد بود. در دو بازی آخر مقابل اتلتیکو در لیگ قهرمانان و گرانادا در لالیگا که هر دو به شکست مشابه یک بر صفر بارسا انجامید مسی صاحب سه موقعیت گلزنی شد که هر سه انان ضربه سر بود! این یعنی تاتا می خواست روشی را جایگزین فوتبال همیشه زمینی بارسا کند که مربیان پیشین این تیم هرگز به سراغش نرفته بودند. آیا این به ذهن انان نرسیده بود؟فرق پپ و تیتو با تاتا در این بود که آن دو با فلسفه باشگاه به خوبی اشنا بودند و می دانستند در بازی های بسته اگر هم قرار به استتفاده از سانتر باشد؛ بارسا بازیکنانی برای استفاده از این حربه ندارد.گواردیولا در بایرن نشان داده که در صورت در اختیار داشتن بازیکنان بلند زن و مهمتر از آن سانترکش هیچ علاقه ای به اصرار بر بازی زمینی صرف ندارد.نوع گزینش بازیکنان بارسا در یک دهه اخیر به گونه ای بوده که اگر مربی دلش هم بخواهد باز قادر به پیاده کردن این تاکتیک نیست.تاتا مارتینو که پس از ورود به بندر بارسلون در اولین مصاحبه خبری به خبرنگاران گفته بود هرگز قصد دخل و تصرف در تابلوی زیبای بارسا را ندارد بر خلاف این گفته حالا در انتهای فصل دیده می شود که بارسا هم جام ها را از دست می دهد و هم فلسفه و آرمانی که تا به امروز به داشتنش به تمام جهان فخر می فروخت. همانطور که راسل کم کم موفق به باز کردن پای تبلیغات تجاری روی پیراهن این تیم شد و سنت صد ساله را شکست حالا مارتینو می خواهد به عنوان یک مربی زیرک نشان دهد اگر پپ و تیتو هم اهل استفاده از سانتر بودند شاید موفق تر عمل می کردند! با این وجود دکترین مرد ارژانتینی در کمتر از یک هفته به گل می نشیند. برای نخستین بار در طول هفت فصل اخیر بارسا را در استانه صعود به نیمه نهایی لیگ قهرمانان حذف شد و سپس به بهانه حفظ قوا برای فینال کوپا دل ری مقابل رئال، تیمی نصفه و نیمه را مقابل گرانادا به میدان فرستاد و ثمره این اشتباه تکراری از دست دادن سه امتیاز(به احتمال زیاد قهرمانی لالیگا) و همچنین خسته تر کردن تیم بود.البته این برای بار اول نبود که تاتا مرتکب این اشتباه شد. در اکثر باخت های این فصل بارسا او ترجیح داده بود به بازیکنان ذخیره مثل الگس سانگ،مونتایتا و بارترا بازی بدهد تا به زعم خودش برای بازی مهمتر چند روز دیگر تیم سرحال تری را روانه میدان کند. باخت ناباورانه در زمین گرانادا اینچنین حاصل شد. تاتا فکر فینال کوپا بود اما جام مهمتر را از دست داد.

چرا سانتر و چرا سسک؟

تا قبل از اینکه بیماری تیتو ویلانووا مجددا عود کند سسک فابرگاس قصد داشت بارسا را ترک کند چون تیتو هم مثل پپ عقیده ای به فیکس بازی کردن سسک نداشت.اما بیماری ویلانووا موجب شد او برود و زوبی زارتا معجزه وار تاتا مارتینو را برای نخستین بار به اروپا بیاورد. مردی که هیچ سابقه کار در فوتبال اسپانیا و کلا اروپا را نداشت بدون هیچ مکثی پیشنهاد بارسا را پذیرفت و برای پیاده کردن انچه به عنوان نقشه بی در ذهن داشت در اولین اقدام سسک فابرگاس را به گوشه ای برد و به او گفت تو امسال بازیکن ثابت تیم من هستی. با همین انتخاب می شد حدس زد سرمربی جدید می خواهد به هواداران بارسا ثابت کند تیم انها قابلیت دیگری هم دارد. سسک مامور ارسال پاس های بلند در میانه میدان شد. در چند بازی اول فصل که بازیکنان حریف باور نداشتند بارسا به غیر از توپ های کوتاه به روش دیگری هم گل می زند سسک فابرگاس چند بار از این تاکتیک بهره برد و بارسا پیروز میدان شد. اما این پایان ماجرا جویی های تاتا نبود.دنی الوز در تاکتیک جدید بارسا مامور ارسال سانتر های پر تعداد بود. بازی با اتلتیکو در اروپا اوج استفاده از این تاکتییک بود. بارسا که مثل همیشه با اتوبوس پارک شده مدافعان حریف مواجه شده بود ترجیح داد برای گریز از این موقعیت نقشه سانتر را امتحان کند. ماحصل سانترهای پر تعداد الوز که اکثرا اشتباه هم بود دو ضربه سر مسی و نیمار بود که به خاطر هد نزن بودن این دو مهاجم هر دو موقعیت از دست رفت. سپس در بازی با گرانادا مجددا این تاکتیک امتحان شد و باز هم هیچ حاصلی برای تاتا و بارسا نداشت جز کم رنگ تر شدن شانس قهرمانی بارسا.

مردی که شبیه مورینیو بود تا پپ

در بهترین حالت ممکن اگر بارسا فاتح کوپا دل ری و لالیگا شود باز هم شانس ماندن تاتا مارتینو نزدیک به صفر است. او بر خلاف آنچه زوبی زارتا در ابتدای فصل عنوان کرد مربی همیشه هجومی و پایبند به اصول و تفکرات بارسا نیست. برای او آنچه در وهلله نخست اهمیت داشت اثبات خودش در اروپا بود و از این رو تیکی تاکا و احترام به فلسفه باشگاه تا قسمتی قربانی شد و استفاده از سانترهای بی حاصل جای خودش را در دل تیکی تاکا باز کرد.آنچه مارتینو تصور می کرد به ذهن او رسیده اما به افکار گواردیولا و تیتو ویلا نووا نرسیده است استفاده از روش هاییست که هیچکدام از محصولات لاماسیا با آن پرورش نیافتند. اگر دنی الوز از قابلیتی به اندازه سایر مدافعان کناری جهان در ارسال سانتر برخوردار بود قطعا پس از جدایی از سویاعوض بارسا باید روانه مادرید می شد که انها بیش از هر تیم دیگری در اسپانیا اهل بازی مستقیم و ضربات سر هستند.آنچه موجب تمیز بارسا با سایر تیم های جهان شده استفاده از تاکتیکی است که برای رسیدن به ان تنها خرید بازیکن کافی نیست بلکه پرورشش اولیت دارد. اما حالا تاتا برای راه میانبر و رسیدن به پیروزی با هر قیمتی از بازیکنان پرورشی کارهایی را می خواهد که دست کم شش است مشابهش را انجام ندادند.

از دست دادن جام های پیش رو هرگز خللی در مکتب بارسا ایجاد نکرده که اگر این گونه بود آنها چند دهه قبل باید تمام می شدند اما آنچه که می تواند خطر بزرگتری برای بارسا به حساب آید اعتماد به مردانی از جنس تاتا مارتینوست.مربیانی با افکاری کاملا متضاد با انچه بارسا به ان احتیاج دارد.این مربی می توانست گزینه خوبی برای مادرید باشد همانطور که مورینیو برای انان خوب بود اما بارسا محتاج تفکری است که با اصلاح ضعف ها در ساختار دفاعی، تیکی تاکا را متعالی کند نه اینکه بخواهد با ضربه سر از مسی مجددا بهترین بازیکن جهان را بسازد.شاید یک انتخاب اشتباه نتواند مسیر پیش روی یک فلسفه را تغییر دهد اما اصرار روی آن اشتباه قطعا.تمام اروپا بغیر از بندر بارسلون می توانست مقصد خوبی برای مردی باشد که بیشتر شبیه مورینیوست تا پپ گواردیولا.

     
آی اسپورت
2014-04-13 17:31:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر