فهرست
یادداشت: پدیده‌یِ یورو 2016، رناتو سانچس
یادداشت: پدیده‌یِ یورو 2016، رناتو سانچس

یادداشت: پدیده‌یِ یورو 2016، رناتو سانچس

جان برووین
 
بعد از پیروزی در ضرباتِ پنالتی مقابلِ لهستان و رسیدن به جمعِ چهار تیمِ پایانیِ یورو 2016، ژوزه فونت، مدافعِ پرتغال درباره‌یِ هم‌تیمیِ جوانش گفت: «خوش به حالِ بایرن مونیخ». منظورِ فونت توافقِ 35 میلیون یوروییِ بایرن با بنفیکا برایِ انتقالِ رناتو به باواریا در این تابستان بود. اما خوش‌شانس‌تر از بایرن خودِ پرتغال است که در دورانِ افتِ کریستیانو رونالدو، چنین پدیده‌ای دارد.
تورنمنتِ امسال پدیده‌هایِ جوانِ چندان جذابی نداشت. وین رونی و رونالدو که امسال 30 و 31 ساله هستند، 12 سال پیش خودشان را در یورو 2004 به عنوانِ آینده‌یِ فوتبالِ اروپا معرفی کردند. اما در یورو 2016 شاهد ظهورِ چنین پدیده‌ای، غیر از خودِ رناتو نبودیم.
آخرِ هفته قرار است بهترین بازیکنِ جوانِ جام از سویِ یوفا و توسطِ چند متخصص، از جمله سر الکس فرگوسن، معرفی شود. لیست این نامزدها شاملِ این نام‌هاست: جاشوا کیمیچ از آلمان، آلساندرو شوف از اتریش، اریک دایر از انگلیس، اوندری دودا از اسلوواکی، آرکادیوژ میلیک از لهستان، السید هوسای از آلبانی و رناتو از پرتغال.
این فهرستی عادلانه نیست چون اسم‌هایی چون آدام نگی از مجارستان، بارتوژ کاپوتسکا از لهستان و حتی مارکوس رشفورد از انگلیس را در خودش نمی‌بیند. 22 دقیقه‌ای که رشفورد برایِ تیمش بازی کرد قطعا جذاب‌ترین بخشِ انگلیس در یورو 2016 بود.
در این میان اما رناتو یک سر و گردن از بقیه بالاتر است. در هر دو بازیِ مرحله‌یِ حذفیِ پرتغال مقابلِ کرواسی و لهستان، رناتو به عنوانِ بهترین بازیکنِ زمین انتخاب شد. او مقابل لهستان برایِ اولین بار در ترکیبِ اصلیِ پرتغال قرار گرفت و گلِ تساویِ تیمش را زد و پنالتیِ آخرِ بازیش را هم گل کرد. برایِ همین بود که فونت از رناتو به عنوانِ آینده‌یِ فوتبالِ پرتغال نام برد. نانی هم درباره‌یِ رناتو می‌گوید با وجودِ سنِ کمش کاراکتری جاافتاده دارد.
وقتی رونالدو هم تصمیم بگیرد راهِ مسی را پی بگیرد و از فوتبالِ ملی خداحافظی کند، این رناتو است که باید جایِ او به عنوانِ امیدِ اولِ پرتغال را پر کند. در همین تورنمنت هم رونالدو با اینکه دو گل در دورِ گروهی به مجارستان زد و پنالتیِ اولِ تیمش مقابلِ لهستان را گل کرد، اما در همین بازی سه فرصتِ عالیِ گلزنی را از دست داد، فرصت‌هایی که در مادرید همیشه گلشان می‌کند. برایِ همین رناتو در هر دو بازیِ حذفی بدل به مهره‌یِ کلیدیِ تیمش شد و از زیرِ سایه‌یِ رونالدو بیرون آمد.
در کل پرتغالِ فرناندو سانتوس مثلِ یونانش ساخته شده است؛ تیمی پر از بازیکنانِ پا به توپ تک‌رو که بدل به یک واحدِ دفاعیِ مستحکم شده‌اند. در این میان مصدومیتِ آندره گومس بود که باعث شد جایی برایِ رناتو در خطِ میانی باز شود تا تمامِ تحرک و خلاقیتِ تیمش را به عهده بگیرد.
با این حال سانتوس اعتقاد دارد رناتو هنوز جایِ پیشرفتِ زیادی دارد: «رناتویی که امروز می‌بینید رناتویِ آینده نیست. اون باید تمامِ کیفیاتش را در زمین نشون بده و این وظیفه‌یِ منه که بازیش را درست کنم.» با اینکه سانتوس حواسش بود از تمامِ بازیکنانِ جوانش نام ببرد، از جمله ویلیام کاروالیو (24)، ژائو ماریو (23) و سدریک سوارس (24)، اما حقیقت اینجاست که بدونِ رناتو خیلی بعید بود پرتغال به چهارمین نیمه‌نهایی‌اش در 5 تورنمنتِ بزرگِ اخیر برسد.
بازیِ رناتو پر است از جرقه‌هایِ امیدوارکننده، چیزی که 12 سال پیش در بازیِ رونی و رونالدو دیدیم. اگر رناتو به همین شکل به فوتبالش ادامه دهد، می‌تواند به موفقیت‌هایی که رونی و رونالدو در ادامه‌یِ حرفه‌شان رسیدند هم دست پیدا کند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-04 10:47:48
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر