فهرست
یادداشت: رمزی و دیویس قربانیِ قوانینِ یوفا
یادداشت: رمزی و دیویس قربانیِ قوانینِ یوفا

یادداشت: رمزی و دیویس قربانیِ قوانینِ یوفا

دنیل تیلور
 
قانون قانون است. درست. اما آیا این مجازات همتراز با جرم است؟ آیا با توجه به داورانی که این روزها خیلی راحت کارتِ زرد نشان می‌دهند، گرفتنِ دو اخطار در پنچ بازی باید با خودش محرومیت داشته باشد؟ به تعداد یک اخطاره‌هایِ مرحله‌یِ یک چهارمِ نهایی نگاه کنید. 45 بازیکن از 8 تیمی که سرنوشتِ رسیدن به نیمه نهاییِ یورو 2016 را مشخص می‌کردند در آستانه‌یِ محرومیت قرار داشتند. این عدد نشان از نوعِ داوریِ سختگیرانه است. برایِ همین است که کریس کولمن از این قانونِ یوفا آزرده‌خاطر است، چون در نیمه‌نهایی مقابلِ پرتغال دو ستاره‌اش، آرون رمزی و بن دیویس را نخواهد داشت.
ایتالیا برایِ بازی مقابلِ آلمان 7 بازیکنِ یک کارته در زمین داشت و 4تا رویِ نیمکت. آلمان هم 5 بازیکنِ یک کارته داشت که از بینشان تنها متس هوملز در جریانِ 120 دقیقه اخطار گرفت و نیمه نهایی مقابلِ فرانسه را از دست داد.
حرف سرِ این نیست که یوفا نباید برایِ اجرایِ بازیِ جوانمردانه دست به کار شود. بحث اینجاست که با توجه به فشردگیِ بازی‌ها و نوعِ قضاوتِ داورها، به جایِ دو کارت، سه کارتِ زرد باید باعثِ محرومیتِ یک جلسه‌ای بشود. اما یوفا که تازه قانونِ جدیدش را دو سال پیش به اجرا گذاشت حاضر نیست به این زودی تغییرش بدهد. این جایِ تاسف دارد چون امکانش بود یوفا به تعادلی در زمینه‌یِ این قانون برسد.
قانونِ فعلی، که در یوروپا لیگ و چمپیونز لیگ هم اعمال می‌شود مبنی بر این است که تمامِ اخطارها تا یک چهارمِ نهایی باقی می‌ماند، اما برایِ نیمه نهایی پاک می‌شود. یعنی تنها راهی که یک بازیکن ممکن است فینال را از دست بدهد گرفتنِ کارتِ قرمز در نیمه نهایی است. این راهکارِ یوفا برایِ جلوگیری از محرومیتِ بازیکنان برایِ فینال‌ها بود، نکته‌ای بابتش خیلی بهشان انتقاد می‌کردند. اما شاید راهِ بهتر این باشد که اخطارها برایِ یک چهارم پاک شوند و در این صورت اگر بازیکنی هم در این مرحله و هم در نیمه نهایی اخطار بگیرد فینال را از دست می‌دهد.
البته حتی این قانون فرضی هم با مشکلاتی روبرو می‌شود و مخالفانِ خودش را خواهد داشت. در کل برایِ یوفا خیلی سخت است به نتیجه‌ای برسد که همه را راضی نگه دارد. اما به هر حال سوراخِ قانونِ فعلیِ محرومیت‌ها را که از سالِ 2014 اجرا شد را در یورو 2016 دیدیم، جایی که تعدادِ کارت‌هایِ زردِ جمع شده تا یک چهارم خیلی بالا رفت.  
  ۳  
آی اسپورت
2016-07-04 11:36:31
نظر دهید

۳ نظر
محمود همکار جعفر خبرنگار
دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵، ۱۲:۱۸
آیا شما از روی ضدیت با پرتغال این مقاله رووننوشتید؟؟
عزیز دل برادر همین تک اخطارهایی که شما گفتید شاید جلوی ضد حمله ای گرفته که ممکن بوده گل بشه و تیم اصلا به این جا نمیرسید. آیا اصلا شما با خودتون قبل از نگارش فکر میکنید و مطلب مینویسید وقتی تو مرحله مقدماتی فقط سه بازی میکنه هر تیم هرگز عدالت محوری نیست که بازیکن با سه اخطار محروم بشه چون یکوتیم امکان داره فقط سه بازی کنه و حذف بشه و بازیکنانش با اخطار گرفتنهای زیاد باعث بشن تیمی خاص صعود کنه مثلا.
برادرانه خواهش میکنم شما همون سایت خبری باشبد موفقرتر هستید
نو وان
دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵، ۱۵:۱۰
آخه محمود همکار جعفر فدای اون چشای نازت یه نظر بالای مقاله بنداز بعد گیر بده به ملت. یه خارجکی نوشته اینام ترجمه اش کردن. مث هزار تا خبر دیگه. لامصب خیلی به مخت فشار اوردی که پرتغالوفوبیا رو تشخیص بدی. آره رقیب آی اسپورت واسه گرفتن توپ طلا رونالدوه... خدایا چی درس کردی... به مولا
جواب نو وان
دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵، ۲۰:۲۳
قرار نیست هر مطلبی که خارجکی ها بنویسند ایرادی توش نباشه. من درباره موضوع حرف زدم و شما متاسفانه ترور شخصیت کردی حالا خدا منو بهر جهت خلق کرده . کاش شما دلایل موافقت خودتو شرح میدادی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر