فهرست
اینفوگرافیک: هوش و تجربه‌یِ پپه، کلید موفقیت پرتغال
اینفوگرافیک: هوش و تجربه‌یِ پپه، کلید موفقیت پرتغال

اینفوگرافیک: هوش و تجربه‌یِ پپه، کلید موفقیت پرتغال

آی‌اسپورت – رناتو سانچس ستاره‌یِ پرتغال مقابلِ لهستان بود. پدیده‌یِ 18 ساله‌یِ بنفیکا که در تابستان راهیِ بایرن مونیخ می‌شود در این بازی گلِ تساویِ تیمش را زد و با نمایشِ فوق‌العاده دینامیک و تکنیکی‌اش (با 7 دریبلِ موفق، بیش از هر بازیکنِ دیگری)، از هواسکورد نمره‌یِ 9.08 را گرفت. بعد از رناتو بیشترین نمره بینِ بازیکنانِ پرتغال در بازیِ یک چهارم متعلق بود به پپه (8.09)، نمره‌ای که او را در ترکیبِ تیمِ برترین‌هایِ این دور قرار داد.
اما درخششِ پپه محدود به همین بازی نبوده است. مدافعِ 33 ساله‌یِ رئال مادرید که با قهرمانیِ چمپیونز لیگ پا به یورو 2016 گذاشت، تا اینجایِ تورنمنت میانگینِ نمره‌یِ 7.35 داشته که بالاتر از هر پرتغالیِ دیگر است. هیچ بازیکنی در یورو به اندازه‌یِ پپه در یک سومِ دفاعیِ تیمش از حریف توپ نگرفته است (25). در این فهرست جروم بواتنگ (23) و متس هوملز (21) در رده‌هایِ بعدی قرار می‌گیرند.
پپه در ضمن بینِ تمامِ پرتغالی‌ها بیشترین آمارِ پاسِ بلندِ دقیق را داشته (میانگینِ 6.2 در هر بازی) و بعد از تونی کروس و بواتنگ بیشترین تعدادِ پاسِ رو به جلو در تورنمنت را داده است (141). این توانایی‌هایِ پپه نقشِ مهمی در نوعِ بازیِ پرتغال دارد. با اینکه پرتغال ششمین تیم از نظرِ مالیکتِ توپ بینِ 24 تیم بوده (میانگینِ 55 درصد در هر بازی)، اما بعد از بلژیک (10) بیشترین شوت به دروازه در ضدحملات را هم داشته است (5). در انتقالِ سریعِ آن‌ها از دفاع به حمله باز هم نقشِ پپه و حرکاتِ پا به توپ و پاس‌هایش است که به چشم می‌آید.
در بعدِ دفاعی پپه از هوشِ و تجربه‌یِ خودش استفاده می‌کند تا با انرژیِ کمتر نتیجه‌یِ بهتری بگیرد. پپه تا اینجایِ تورنمنت میانگینِ 3.4 قطعِ توپ در هر بازی داشته که چهارمین آمارِ بالا بینِ تمام بازیکنان است. آمارِ تکلِ پپه میانگینِ 0.08 در هر بازی بوده، آماری که پایین به نظر می‌رسد، اما به قولِ پائولو مالدینی: «اگر مجبور به تکل بشم یعنی قبلش اشتباهی کردم.»
به هر حال پپه‌ای که این فصل به واسطه‌یِ مصدومیت‌هایِ رافائل واران و سرخیو راموس بیشتر از آنچه فکرش را می‌کرد در رئال بهش بازی رسید، بعد از فتحِ چمپیونز لیگ حالا در آستانه‌یِ یک فینالِ اروپاییِ دیگر قرار گرفته است.
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-05 12:28:47
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر