فهرست
یادداشت: سوال‌هایی از پرتغال، سوال‌هایی از ولز
یادداشت: سوال‌هایی از پرتغال، سوال‌هایی از ولز

یادداشت: سوال‌هایی از پرتغال، سوال‌هایی از ولز

میگل دیلینی
 
پرتغال از سالِ 2000 بدین سو اولین تیمی است که به چهار نیمه نهاییِ جام ملت‌هایِ اروپا می‌رسد. این آماری دلنشین و امیدوارکننده برایِ پرتغال است. اما آمارِ دیگری که تیمِ فرناندو سانتوس دارد چندان جذاب نیست: از 1996 بدین سو پرتغال تنها تیمی بوده که با تنها یک پیروزی به نیمه نهاییِ یورو رسیده است (پیروزی در ضرباتِ پنالتی در آمار تساوی محسوب می‌شود). تازه تنها پیروزیِ پرتغال هم بعد از 90 دقیقه و در نیمه‌یِ دومِ وقتِ اضافه با گلِ ریکاردو کوارشما مقابلِ کرواسی به دست آمد. در مجموع پرتغال در راهِ رسیدن به نیمه نهایی تنها 22 دقیقه از حریفانش پیش بوده است.
وضعیتِ پرتغال در این تورنمنت دقیقا مثالِ بارزِ برایِ فتحِ بازی‌هایِ حذفی نیازی نیست ببری و فقط کافیست نبازی است. رویکردِ محتاطانه و دفاعیِ سانتوس با اینکه باعث کم‌نور شدنِ ستاره‌هایِ هجومی‌اش شده، اما به جز بازیِ مقابلِ مجارستان، عاملِ اصلیِ صعودِ پرتغال تا این مرحله بوده است.
فردا شب پرتغال مقابلِ تیمی قرار می‌گیرد که به اندازه‌یِ خودش حاضر است عقب بازی کند و نمایشی دفاعی داشته باشد. پس آیا این قضیه باعثِ تغییرِ رویکردِ سانتوس می‌شود و بالاخره شاهدِ نمایشی هجومی از تیمش خواهیم بود یا برعکس با دفاعِ پر عمقِ دو تیم یکی از کسالت‌بارترین بازی‌هایِ جام را می‌بینیم؟
بخشی از جوابِ این سوال به تواناییِ ولز برایِ بازی کردن بدونِ آرون رمزی برمی‌گردد. ولز تا اینجایِ تورنمنت عالی پیشرفت کرده است. بهترین نکته درباره‌یِ تیمِ کریس کولمن توانایی‌شان برایِ تحمیلِ طرحِ بازیشان به بلژیک بود. این نمایشی صد در صد دفاعی از یک تیمِ ضعیف مقابلِ حریفی قدرتمند و دل بستن به ضدحمله‌ها و شانس نبود. ولزی که مقابلِ بلژیک دیدیم تیمی با اعتماد به نفسِ بالا برایِ مقابله با خطِ حمله‌ای پر ستاره بود. اثباتِ این ادعا نوعِ بازگشتِ شاگردانِ کولمن به بازی، بعد از گلِ دقیقه‌یِ 13 راجا ناینگولان و کیفیتِ گل‌هایشان، به خصوص گلِ دوم از هال رابسون-کانو و گلِ سوم از سم وُکس بود.
تیمِ کولمن نشان داده به قدری قدرت دارد که از پرتغال هم نترسد برایِ رسیدن به فینال بجنگد. اما نکته‌ای این میان است. آرون رمزیِ دو اخطاره شده و از بازیِ فردا محروم است. نقشِ کلیدیِ رمزی برایِ ولز وصل کردن دو بخشِ تیم به هم بود: یک خطِ دفاعیِ مستحکم به یک فوق‌ستاره در خطِ حمله. غیبتِ احتمالا باعث می‌شود ولز را با رویکردی محافظه‌کارانه‌تر از قبل، در حدِ بازی مقابلِ انگلیس، ببینیم. پس سوالِ اصلی برایِ کولمن تغییری در تیمش برایِ کنار آمدن با جایِ خالیِ رمزی و پیدا کردن راهی برایِ پر کردنش خواهد بود. 
     
آی اسپورت
2016-07-05 13:29:43
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر