فهرست
زوج لاکازت-اوبامیانگ و الگوی نامشخص امری
زوج لاکازت-اوبامیانگ و الگوی نامشخص امری

زوج لاکازت-اوبامیانگ و الگوی نامشخص امری

آی‌اسپورت – آرسنال امشب راهی ویکرج رود می‌شود تا مقابل واتفورد، یکی از تیم‌های شگفت‌انگیز این فصل از فوتبال انگلیس قرار بگیرد، تیمی که به رهبری خاوی گراسیا به فینال جام حذفی رسیده. اما سوال بزرگ برای گراسیا، برای بازی امشب، بازی کردن پیر-امریک اوبامیانگ و الکساندر لاکازت کنار هم، یا نیمکت‌نشینی یکی از آن‌هاست. این سوالی است که معمولا هواداران آرسنال هم مدام از هم می‌پرسند و معمولا موفق به حدس زدن پاسخ درست نمی‌شوند.

در ۳۲ بازی آرسنال در این فصل از لیگ برتر، اوبامیانگ و لاکازت در ۱۶ بازی کنار هم از ابتدا به زمین رفته‌اند و در ۱۶ بازی دیگر یکی از آن‌ها بازی را از روی نیمکت شروع کرده. آمار نشان می‌دهند آرسنال با داشتن زوج هجومی‌اش در ترکیب اصلی ۶۲.۵ درصد از بازی‌هایش را در لیگ برده و تنها دو بار شکست خورده، و بدون این زوج در جمع ۱۱ نفر ابتدایی در ۵۶ درصد از این بازی‌ها به پیروزی رسیده و پنج بار باخت را تجربه کرده است.

دو شکستی که با زوج اوبامیانگ و لاکازت در ترکیب اصلی رقم خورد مربوط به ابتدای سال ۲۰۱۹ می‌شود و سفرهایی به وستهم و منچستر سیتی. آرسنال چهار بار در این فصل با داشتن اوبامیانگ در ترکیب اصلی و لاکازت روی نیمکت هم بازی‌های خودش را واگذار کرده: در خانه مقابل سیتی و خارج از خانه برابر چلسی، ساوتهمپتون و لیورپول. تنها باری که توپچی‌های لندن با لاکازت در ترکیب اصلی و اوبامیانگ روی نیمکت در لیگ شکست خورده‌اند هم مربوط به باخت همین هفته پیش در گودیسون پارک، برابر اورتون می‌شود. آمار مهم دیگر اینجاست: در تمام این بازی‌ها فقط دو بار پیش آمده که لاکازت یا اوبامیانگ کلا ۹۰ دقیقه روی نیمکت بنشینند.

دنبال الگوی مشخصی در دلیل استفاده چنین اونای امری از دو مهاجم نامدارش کار چندان ساده‌ای نیست. این زوج در ۱۰ بازی خانگی و شش بازی خارج از خانه از ابتدا کنار هم به زمین رفته‌اند. حتی بررسی کیفیت رقبایی هم که این زوج را در ترکیب اصلی برابر خودشان دیده‌اند کمک چندانی بهمان نمی‌کند. اوبامیانگ و لاکازت هر دو برابر لیورپول در خانه از ابتدا به زمین رفتند، اتفاقی که مقابل فولام هم در امریتس تکرار شد. در بازی‌های خارج از خانه مقابل لیورپول و ساوتهمپتون فقط اوبامیانگ در ترکیب اصلی قرار گرفت و در خانه تاتنهام و فولام این لاکازت بود که جای او را بین ۱۱ نفر اول تیم امری گرفت.

خود امری هفته پیش در پاسخ به این سوال عنوان کرد که شرایط مختلف نیاز به ترکیب‌ها متفاوت دارد. او حتی وقتی هر دو مهاجمش را هم از ابتدا به زمین فرستاده همیشه به یک شکل ازشان بازی نگرفته. لاکازت و اوبامیانگ هفت بار به عنوان دو مهاجم مرکزی کنار هم بازی کرده‌اند، اما در باقی دفعات امری از اوبامیانگ به عنوان یک بال هجومی بهره برده.

وظیفه‌ای که امری در این باره به درستی انجام داده، مدیریت منابع انسانی‌اش بوده، نکته‌ای که یکی از ضعف‌های سال‌های پایانی دوران آرسن ونگر به شمار می‌رفت. او رقابتی سالم بین دو مهاجم اصلی‌اش درست کرده و باعث شده هر دو همیشه برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی آمادگی خودشان را در بالاترین سطح ممکن حفظ کنند. رابطه نزدیک و گرم مهاجمین سابق لیون و دورتموند هم در این میان کمک زیادی به مربی جدیدشان کرده، چه داخل و چه خارج از زمین.

آرسنال هفته‌های مهمی را پیش رو دارد. توپچی‌های لندن برای بازگشت به بالاترین سطح فوتبال اروپا دو راه پیش روی خودشان می‌بینند: قرار گرفتن در جمع چهار تیم اول جدول لیگ برتر، یا قهرمانی در یوروپا لیگ. برای رسیدن به هر کدام از این اهداف امری به زوج اوبامیانگ و لاکازت در بهترین فرم خودشان نیاز دارد، چه از ابتدا کنار هم به زمین بروند، چه یکی بازی را از روی نیمکت شروع کند.

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-04-15 12:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Shahin
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸، ۱۷:۵۲
در قسمت برچسبها وقتی آرسنال رو انتخاب میکنیم، با صفحه خالی مواجه میشویم. لطفا رسیدگی کنید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر