فهرست
آنالیز فورفورتو/ چه بر سر رونالدو آمده؟
آنالیز فورفورتو/ چه بر سر رونالدو آمده؟

آنالیز فورفورتو/ چه بر سر رونالدو آمده؟

آی اسپورت- ولز با علم به این که ممکن است رونالدو در دیدار آن ها مقابل تیم ملی پرتغال در نیمه نهایی یورو 17 شوت به سمت دروازه بزند که حتی یکی از آن ها هم گل نشود پا به این مسابقه می گذارد. البته شاید هم کریس کولمن زیاد به این آمار و ارقام اهمیت ندهد، اما آمار نشان می دهد عملکرد ستاره ملی پوش رئال در بازی های یورو ناامید کننده بوده است.
رونالدو در این رقابت ها 36 بار برای باز کردن دروازه حریفان تلاش کرده که نتیجه آن تنها 2 گل بوده است. بعضی ها او را دلیل 3 – 3 شدن بازی تیمش مقابل مجارستان می دانند؛ شانس هم کماکان با او یار است و در بازی با مجارستان او با 2 گلی که زد به فاصله یک گلی با میشل پلاتینی، بهترین گلزن رقابت های یورو با 9 گل زده رسید. اما ستاره ای که فصل گذشته در لالیگا 35 گل و در لیگ قهرمانان 16 گل زد افت کرده است. چه خبر است؟
1- حمله های بدون برنامه
شاید حمله های ستاره پرتغالی یک فاکتور مشخص داشته باشد. او در سیستم 3-3-4 رئال مادرید از سمت چپ به سمت محوطه جریمه حمله می کند و این کار مورد علاقه اوست. با این روش او می تواند زمین بازی را به خوبی ببیند و بعد بدود. کارلو آنچلوتی، سرمربی اسبق سفیدپوشان، سیستم 2-4-4 را ترجیح می داد. اما تغییر سیستم به 3-3-4 داد تا رونالدو بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. اما حتی در 2-4-4 او حداقل یک شریک داشت. در رئال، کریم بنزما به سمت خط دفاعی می دوید و برای او فضا باز می کرد. حرکتی کلاسیک؛ مهاجم فرانسوی به سمت کناره ها می رفت و شریکش به سمت محوطه جریمه حمله می کرد و گل می زد. اما در پرتغال به سختی چنین کارهایی برای رونالدو انجام می شود. کمبود مهاجم سطح بالا در پرتغال سانتوس را وادار کرده تا از نانی به جای بنزمای رئال استفاده کند. اما نتیجه شبیه نیست.
 
کرواسی تنها 2 بار اجازه داد به رونالدو در محوطه جریمه توپ برسد. در حالی که مقابل لهستان او تمام مدت منتظر توپ های ارسالی بود و خبری از پاس های داخل محوطه جریمه هم نبود. مطمئنا حضور یک مهاجم باتجربه کار او را هم راحت تر می کرد.
2- وابستگی او به کمک دیگران
یک المنت دیگر انقلاب رونالدو به عنوان یک بازیکن است. خیلی ها فهمیده اند که او از یک بازیکنی که دریبل های ریز و ظریف می زد تبدیل به بازیکنی شده که گل های انفجاری می زند. توانایی های فردی اش هم کاهش پیدا کرده است. در بازی های یورو او در 5 بازی تنها 2 دریبل موفق داشته است. بازی او حالا تبدیل به یک سیستم ساده شده: پاس های عمقی به داخل محوه جریمه و استارت های سریع برای رسیدن به توپ. این چیزی است که منجر به گلزنی او می شود. او قدرت گلزنی خوبی دارد و حتی زمانی که روی فرم نباشد هم هیچ کس به خوبی او چارچوب دروازه را نمی شناسد.
 
پس وقتی به او سرویس دهی خوبی شود گل ها هم می رسند. وقتی نه، رونالدو کمتر کاری از دستش بر می آید. برخلاف گرت بیل و لیونل مسی او کمتر حرکت عمقی می کند و نمی تواند مانند قبل 4-5 بازیکن را دریبل بزند و از پیش رو بردارد. البته که در پرتغال کیفیت هم تیمی هایش هم از رئال مادرید پایین تر است. او در بازی مقابل کرواسی تنها یک بار دروازه حریف را تهدید کرد و یک بار دیگر در این تابستان ناکامی اش را به همه نشان داد.
3- دوران کمبود اعتماد به نفس
به اعتماد به نفس توجهی ویژه نشده است. اما اعتماد به نفس موضوعی مهم برای هرکسی است و رونالدو هم همین طور. اعتماد به نفس به راحتی هم با یک پنالتی از دست دادن یا از کنار دروازه بیرون رفتن ضربه سر کاهش پیدا نمی کند. بلکه به گروهی از موضوعات ربط دارد.
هیچ وقت سابقه نداشت رونالدو به این شکل تسلیم دوران افتش شود. عقب تر در ماه سپتامبر، دو در 3 بازی پشت سر هم موقعیت های زیادی خراب کرد و هیچ گلی نزد. بازی با مالاگا در خانه، او 14 شوت به سمت دروازه داشت. سانتیاگو برنابئو در سکوت فرو رفته بود و خودش هم مدام بعد از خراب کردن هر موقعیت سرش را تکان می داد. اما بعد از 3 بازی بر افت خودش غلبه کرد.
 
4- قدرت تمام کنندگی معمولی
نکته دیگر که باید بررسی شود این است که آیا حمله های او کمتر از قبل زهردار است؟ 35 گل او در لیگ فوق العاده هستند. اما با 277 حمله به سمت دروازه به دست آمده اند. 45 حمله بیشتر از هر کسی در 5 لیگ معتبر اروپا. اگر بخواهیم فقط حمله های او از داخل محوطه جریمه را بشماریم و شوت های از راه دور را جدا کنیم، او باز هم با 130 حمله از همه جلوتر است. 9 حمله بیشتر از گونسالو ایگواین که نفر دوم است. با این آمار او به طور میانگین شوت های تبدیل شده به گل او که داخل محوطه جریمه بوده اند 3.71 است و این آمار دومین آمار بعد او از زمانی است که در سال 2009 به مادرید آمده است. بعد از آن هم فصل 14-2013 که میانگینش 3.84 بود. بهترین آمار او مربوط به فصل15-2014 است که او 48 گل از 115 حمله از درون محوطه جریمه داشت و میانگین فوق العاده 2.40 را کسب کرد. (یعنی از هر 2.40 شوت یکی گل شده است).
5- مودی بودن
انباشته شدن فاکتورهای منفی در زندگی هرکسی می تواند به آن فرد صدمه بزند. رونالدو هم این تابستان زیاد حوشحال به نظر نمی آید. جدا از عصبانیت های بیش از حد و غیر قابل پیش بینی در زمین، او بیرون زمین هم کمی پراسترس به نظر می رسد. از انتقاد از ایسلند به خاطر این که کشوری کوچک هستند گرفته تا پرت کردن میکروفون یک خبرنگار داخل دریاچه. این رفتار ها می توانند به راحتی اوضاع را برای او بدتر هم بکنند. بعد از پرت کردن میکروفون در دریاچه او دوباره دو گل می زند و بعد دوباره چند بازی بدون گل! شاید کسانی که باید غیر از خودش نگران این اوضاع باشند، سرمربی رئال مادرید، پرتغال و البته ولز هستند.

منبع: FourFourTwo.com
کد خبر 9404
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-05 19:10:29
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر