فهرست
گزارش: پنج سوال از مورینیو
گزارش: پنج سوال از مورینیو

گزارش: پنج سوال از مورینیو

جنگِ روانی شروع شد؟
 
از همین روزِ اول مشخص شد مورینیو با توپی پر به منچستر یونایتد آمده است. مورینیو در جوابِ سوالی درباره‌یِ پپ گواردیولا تا جایی که ممکن بود به پاسخش پیچ و تاب داد و گفت اگر رویِ یک رقیب تمرکز کند، برعکسِ لا لیگا، بقیه‌یِ رقبا بهش می‌خندند. مورینیو گفت هرگز آدمی نبوده که پشتِ کلمات و "فلسفه‌" مخفی شود. این هم ضربه‌ای به لویی ون گال و اعلام اینکه «با بد بازی کردن میشه چند بازی را برد، اما نه یک لیگ را».
بعد نوبت به آرسن ونگر رسید: «آخرین قهرمانیِ من یک سال پیش بوده، نه 10 سال پیش، نه 5 سال پیش. پس اگه من تحتِ فشارم ببینید بقیه چه وضعیتی دارن.» برایِ مورینیویِ 53 ساله صرفِ بینِ چهار تیم بودن اهمیت ندارد، چون 63 سالش نیست.
 
هدفِ این فصل چیست؟
 
برگشتن به روتینِ سابقِ منچستر یونایتد، فراموش کردنِ سه سالِ گذشته، فتحِ لیگ همین امسال، بردنِ همه چیز، اگرسیو بودن.
 
مردِ چهارم کیست؟  
 
مورینیو اعلام کرد هدفِ اصلیِ ترنسفرِ تابستانی خرید چهار بازیکن بوده و وقتی کارِ این چهار بازیکن تمام شود می‌تواند نفسِ راحتی بکشد. البته کارِ ترنسفر اینجا به پایان نمی‌رسد ولی مورینیو قصد ندارد خریدهایِ کلیدی‌اش را روزِ آخر بکند (این هم حمله‌ای به دیوید مویز و البته دوباره ون گال). اریک بایی در خطِ دفاع و زلاتان در خطِ حمله به شکلِ رسمی اعلام شده‌اند. هنریک میخیتاریان هم در خطِ میانی قطعی است، با اینکه هنوز رسمی اعلام نشده (شرایطی که مورینیو از آن به عنوان فرصتی برایِ طنازی هم استفاده کرد). پس می‌ماند مردِ چهارم. منطقی است که این خرید یک هافبکِ میانی، جایی که یونایتد با مشکلاتِ زیادی در سه سالِ اخیر، و حتی در دورانِ سر الکس، روبرو بوده است. شایعاتِ مبنی بر بازگشتِ پل پوگبا به اولترافورد روز به روز بیشتر می‌شود. آیا مینو رایولا که رابطه‌اش دوباره با باشگاه حسنه شده باعثِ انتقالِ حداقل 80 میلیون پوندیِ ستاره‌یِ یوونتوس می‌شود؟
 
خبر بد برایِ بلیند؟
 
مورینیو متخصص می‌خواهد نه بازیکنِ چند کاره. «گرچه داشتن یک یا دو بازیکنِ چند کاره هم در تیم برایِ پر کردنِ مصدومان خوبه، اما من دقیقا میدونم از بازیکنام چی میخوام و این بازیکنا باید در کارِ خودشون متخصص باشن.» گویا پاکسازیِ دورانِ ون گال با دیلی بلیند که نمادی از فلسفه‌یِ فوتبالی او و بازیکنِ چند کاره بود شروع خواهد شد. حتی قبل از این کنفرانس مطبوعاتی هم معلوم بود بلیند و به احتمالِ خیلی خیلی زیاد خوان ماتا، به واسطه‌یِ سبکِ بازیشان، جایی در یونایتدِ مورینیو نخواهند داشت.
حتی وقتی بحث به وین رونی هم رسید، پاکسازیِ آثارِ ون گال ادامه داشت: «شما میگین رونی پاسهایِ خوبی میده؟ خب منم اگه فشار روم نباشه پاسهایِ خوب میدم. رونی برایِ من میتونه شماره 10 یا 9 یا 9.5 باشه. ولی هیچوقت شماره 6 نخواهد بود، حتی شماره 8.» این هم جوابی به ون گال با ادبیاتِ خودش. بدین ترتیب خطِ میانیِ یونایتد نیاز به یک بازیکنِ درجه یک خواهد داشت و رونی باید در خطِ حمله با زلاتان و مارکوس رشفورد و آنتونی مارسیال برایِ قرار گرفتنِ در ترکیبِ اصلی رقابت کند.
 
شانسی برایِ جوانان خواهد بود؟
 
49. عددِ کلیدیِ مورینیو 49 بود، تعدادِ جوانانی که او به تیم‌هایِ اولش اضافه کرده است. مورینیو که منتظرِ این سوال بود با در دست داشتنِ لیستی شامل تمامِ این 49 اسم، اتهام اهمیت ندادن به جوانان را دروغی که بارها تکرار شده خواند. و البته یک حمله‌یِ دیگر به ون گال: مورینیو دو دلیلِ اصلی برایِ بازی دادن به جوانان را بررسی کرد. یا مصدومیتِ بازیکنانِ اصلی و چاره‌یِ دیگری نداشتن، یا نجنگیدن برایِ قهرمانی و نگرانِ نتایج نبودن. بعد مورینیو به رکوردِ خیلی خوبش در کم مصدوم شدنِ بازیکنانش ارجاع داد و اینکه در 12 سالِ اخیر فقط یک سال برایِ قهرمانی نجنگیده، و همیشه تیمش یا اول بوده یا دوم و یک بار هم سوم.
مورینیو با این بیانیه راهِ مقایسه بینِ خودش و ون گال را بست و هرگونه تقدیری که بابت بازی دادن به جوانان از استادِ سابقش شده بود را زیرِ سوال برد. مورینیو اعلام کرد که بازی دادنش به جوانان از رویِ تصمیم و انتخاب است، نه اجبار. شاید مارسیال و رشفورد از این منظر فعلا امن باشند، اما تیموتی فوسو-منسا، کمرون بروتویک-جکسون، گیرمو وارلا، و حتی جسی لینگارد باید برایِ رساندنِ مورینیو به تصمیمِ مثبت سخت بجنگند. 
     
آی اسپورت
2016-07-06 12:02:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر