فهرست
یادداشت ویژه:  چهار تیم پایانی چمپیونزلیگ؛ ضعف ها و قوت ها
یادداشت ویژه: چهار تیم پایانی چمپیونزلیگ؛ ضعف ها و قوت ها

یادداشت ویژه: چهار تیم پایانی چمپیونزلیگ؛ ضعف ها و قوت ها

آی اسپورت – جاناتان ویلسون، روزنامه نگار معروف انگلیسی، در مطلبی برای نشریه گاردین، شرایط 4 تیم حاضر در مرحله نیمه نهایی چمپیونزلیگ را بررسی کرده است:

1- اتلتیکو مادرید

از زمانی که شاگردان سیمئونه در فینال یورو لیگ مردان مارسلو بیلسا را در هم شکستند، اتلتیکوی اروپایی متولد شد. اکنون آن ها در نیمه نهایی لیگ قهرمانان هستند و این مسئله برای تیمی در سطح اتلتیکو، بی نظیر است.

اتلتیکو مهره های اسم و رسم داری در اختیار ندارد، اما تمامی مهره های آن ها کیفیت خوبی دارند. بازدهی بازیکنان در طول فصل فوق العاده بوده است. مادامی که آن ها این چنین دفاع کنند و کوبنده در پرس ظاهر شوند، توان شکست هر تیمی را خواهند داشت.

http://i2.cdn.turner.com/cnn/dam/assets/140409223010-atletico-victory-horizontal-gallery.jpgسیستم پایه ی اتلتیکو 2-4-4 است که در پاره ای از مواقع به 2-2-2-4 نیز تغییر شکل می دهد. گابی و تیاگو مندس در میانه ی میدان حضور دارند و قلب تپنده ی تیم را تشکیل می دهند. دیگو کاستا در خط حمله همه کاره ی تیم است با این حال نمایش اتلتیکو در برابر بارسا بدون کاستا نیز بسیار دلپذیر بود..

اما اوج قدرت اتلتیکو شاید در خط دفاع و دروازه ی آنان باشد. درون دروازه کورتوا این روزها تقریبا نقل همه محافل است. دیگو گودین خارق العاده کار کرده است و میراندا ستون تیم در خط دفاع بوده است. اتلتیکو در لیگ قهرمانان تنها 5 گل دریافت کرده است و این مسئله مهم ترین نقطه قوت آن ها در مرحله ی نیمه نهایی خواهد بود.


2- بایرن مونیخ

هیچ تیمی در دنیا به اندازه ی بایرن در خط میانی اش بازیکن سطح بالا در اختیار ندارد و این دقیقا همان چیزی است که پپ گواردیولا احتیاج دارد. گواردیولا مردانی را در میانه ی زمین قرار می دهد که قدرت حمل توپ بالایی داشته باشند و ضرباتشان از سرعت و دقت کافی برخوردار باشند. تا زمانی که تیم حریف بار تهاجمی قابل ملاحظه ای نداشته باشد، مردان پپ هیچ گاه عقب نخواهند نشست و توپ را از دست نخواهند داد.

سبکی که بایرن ارائه می دهد می تواند بسیار آسیب پذیر باشد اما مادامی که هافبک هایی توانمند در اختیار باشد، آن گاه شرایط متفاوت خواهد شد. بایرن زیر نظر گواردیولا 37 بازی از 46 بازی را با پیروزی پشت سر گذاشته است و تنها 4 شکست در کارنامه دارد که 3 شکست آن نیز مربوط به دیدار های تشریفاتی می شود.

http://www.jamaicaobserver.com/assets/10582156/yy.jpgبایرن به گواردیولا مجموعه ای از انتخاب ها را می دهد و مسئولیت بهترن انتخاب متوجه گواردیولا خواهد بود. تیم او می تواند با "9 کاذب" چیدمان شود، مادامی که ماریو گوتزه و یا توماس مولر در نوک قرار گیرند. آن ها یک مهاجم کلاسیک همچون مانژوکیچ را نیز در اختیار دارند که می تواند در شرایط بحرانی(همچون بازی رفت مقابل یونایتد) به فریاد آن ها برسد. گواردیولا شاید فردی همچون مسی را در بایرن نداشته باشد اما مجموعه ای از بازیکنان را در اختیار دارد که به راحتی "بردن" ملکه ی ذهنشان شده است.

3- چلسی

شاید بسیاری پس از گل خاویر پاستوره در دیدار رفت مرحله ی یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان، کار چلسی را تمام شده می دانستند اما قدرت بالای خط دفاع چلسی در دیدار برگشت بار دیگر خودش را نشان داد تا آن ها راهی دور بعد شوند. 

ستاره ی چلسی بدون شک درون زمین نیست، روی نیمکت نشسته است.ژوره مورینیو شاید مهم ترین اهرمی باشد که هواداران چلسی را به قهرمانی در لیگ قهرمانان امیدوار کرده است. مربی که بارها ثابت کرده می تواند از شرایط 50 - 50 مساوی، پیروزی عظیمی خلق کند.

https://www.standardmedia.co.ke/images/tuesday/ba67678534.jpgبازگشت خیره کننده ی سه شنبه شب گرچه در سایه ی درخشش بسیاری از بازیکنان از جمله شورله، چک، تری یا کیهیل اتفاق افتاد اما مهم تر از همه این "مورینیو" بود که با تکیه بر هنر تاکتیکی و روانی خود تیمش را راهی نیمه نهایی کرد.

"مو" به خوبی می داند که تیمی فوق العاده در فاز تهاجمی در اختیار ندارد، اما بازیکنان خلاقی همچون اسکار،آزارد یا ویلیان بهترین ابزار برای آغاز یک ضد حمله می توانند باشند.


4- رئال مادرید

گرچه مادرید در ال کلاسیکو و مصاف برگشت مقابل دورتموند آسیب پذیر نشان داد اما آن ها همچنان خطرناک ترین بازیکنان در خط حمله را دارند. با وجود بیل، رونالدو و بنزما آن ها فوتبالی مدرن در فاز هجومی از خود ارائه می دهند. حرکات عمقی بنزما مادامی که با حرکت رونالدو و بیل در کناره ها تلفیق شود، آن گاه رئال مادرید می تواند هر خط دفاعی را در دنیا زمین بزند.

رئال 3-3-4 بازی می کند و حضور دی ماریا در خط میانی توانایی خوبی به قدرت حمل توپ آن ها در مرکز زمین بخشیده است. با این حال اوضاع آن قدر ها هم در فاز تدافعی برای آنان مساعد نیست.

http://www.scotsman.com/webimage/1.3362712.1396482326!/image/1963754901.jpg_gen/derivatives/articleImgDeriv_628px/1963754901.jpg با وجود مهره هایی همچون رونالدو و بیل که به حمله عادت دارند، وظیفه ی کارواخال و مارسلو(کوئنترائو)  بسیار سخت تر شده است. مصاف مقابل دورتموند در وستفالن نشان داد که مادرید در عمق هم می تواند آسیب پذیر باشد. ژابی آلونسو دیگر مردی همچون خدیرا را درکنار خود ندارد، پپه و راموس هم این اواخر کم اشتباه نمی کنند. در مصاف مقابل بایرن، بدون شک رئال در فاز تدافعی باید بهترین عملکرد فصل خود را ارائه دهد  البته اگر می خواهد جایی در لیسبون داشته باشد.

 

ترجمه: شهاب شهابی

 

     
آی اسپورت
2014-04-14 14:06:45
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر