فهرست
یادداشت: حالا وقتِ انتقام است
یادداشت: حالا وقتِ انتقام است

یادداشت: حالا وقتِ انتقام است

جولین لوران
 
جدا از هر اتفاقی که خارج از زمینِ فوتبال بینِ دو کشور افتاده، آخرین باری که فرانسه آلمان را در یک تورنمنت شکست داد به سالِ 1958 برمی‌گردد. در این سال، در رده‌بندیِ جامِ جهانیِ اسپانیا، ژوست فونتن 4 گل زد تا فرانسه 6-3 پیروز شود.
اما شکستی که هنوز زخمش بر پیکره‌یِ فوتبالِ فرانسه باقی مانده، نیمه‌ نهاییِ جامِ جهانیِ 1982 در سویل است. یکی از کلاسیک‌ترین بازی‌هایِ تمامِ ادوارِ جامِ جهانی همه چیز با خودش داشت: از برخوردِ پاتریک باتیستون با هارالد شوماخر گرفته تا گلِ زیبایِ آلن ژیرس، تا به زمین آمدنِ کارل-هاینتز رومینیگه و گل زدنش و بازگشتِ آلمان به بازی در نهایتِ شکست فرانسه در ضرباتِ پنالتی با نتیجه‌یِ 4-5. وقتی به تاریخِ فوتبالِ فرانسه فکر می‌کند اول قهرمانیِ 1998 به ذهن می‌آید، بعد قهرمانیِ 2000 و بعد این شکست.
فرانسه چهار سال بعد هم دوباره در نیمه نهاییِ جام جهانی مقابلِ آلمان بازی کرد، اما این بار فاصله‌یِ دو تیم زیاد شده بود و فرانسه‌ای که برزیل را حذف کرده بود، 2-0 به آلمان باخت و باز هم از رسیدن به فینال محروم ماند.
بینِ بازیکنانِ حالِ حاضرِ فرانسه فقط پاتریس اورا 1982 به دنیا آمده بوده و پنج نفرِ دیگر هم تا 1986 به دنیا آمده بودند. برایِ همین با اینکه همه‌یِ آن‌ها از این دو نیمه نهایی خبر دارند، میلشان برایِ انتقام از شکستِ متاخرتری می‌آید: یک چهارمِ جامِ جهانیِ 2014.
فرانسه فاصله‌یِ زیادی در این تورنمنت تا رسیدن به ماراکانا و نیمه نهایی نداشت، اما یک ضربه‌یِ سر از متس هوملز رویِ سرِ رافائل واران و مانوئل نویری که تبدیل به درِ زندان شده بود و اجازه‌یِ فرارِ هیچ توپی را نمی‌داد، کافی بود تا آلمان پیروز شود.
امشب خبری از هوملز و واران نیست. اما نویر هنوز درونِ دروازه‌یِ آلمان است و اولیویه ژیرویی که در بازیِ دو سال پیش 10 دقیقه بازی کرد در مرکزِ خطِ حمله‌یِ فرانسه. ژیرو عاشقِ بازی کردن مقابلِ نویر است، دروازه‌بانی که در 4 دیدارِ اخیرشان 3 بار دروازه‌اش را باز کرده است. ژیرو با 6 گل در 6 بازیِ ملیِ اخیرش و 10 گل در 11 بازیِ اخیر، در اوجِ آمادگی به سر می‌برد و کنارِ آنتوان گریزمن، آقایِ گلِ تورنمنت و دیمیتری پایت، بهترین بازیکنِ تورنمنت، مثلثِ هجومیِ خطرناکی تشکیل می‌دهند.
نوامبرِ سالِ پیش بود که در جریانِ بازیِ دوستانه‌یِ دو تیم در پاریس، آن حملاتِ تروریستیِ وحشتناک انجام شد و دو تیم با ترس و اندوه تا ساعتِ سه صبح کنارِ هم در استاد دو فرانس باقی ماندند. در این شب خبری از رقابت و دشمنی نبود و تنها عشق و همبستگی بینِ بازیکنانِ جریان داشت.
اما امشب در استادیومِ ولودرومِ مارسی هودارانِ له بلو همانطور پشتِ تیمشان می‌ایستند که در نیمه نهاییِ 1984 ایستادند، جایی که پرتغال در وقتِ اضافه پیش افتاد، اما فرانسه به بازی بازگشت و با گلِ دقیقه‌یِ 119 میشل پلاتینی پیروز شد.
جوِ این بازی تفاوتِ زیادی با بازیِ نوامبرِ 2015 خواهد داشت و فرانسوی‌ها برایش لحظه‌شماری می‌کنند. فرانسوی‌ها می‌گویند آلمان شانسِ اولِ رسیدن به فینال است چون قهرمانِ جهان است و آلمانی‌ها می‌گویند فرانسه شانسِ اول را دارد چون میزبان است. به هر حال امشب یکی از این دو شانسِ اول به فینالِ یورو 2016 می‌رسد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-07 11:11:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر