فهرست
یادداشت: مصدومیت‌ها و سرگیجه‌ی لو
یادداشت: مصدومیت‌ها و سرگیجه‌ی لو

یادداشت: مصدومیت‌ها و سرگیجه‌ی لو

رافائل هونیگستاین
 
«چنین بحرانِ مصدومیتی تا به حال سابقه نداشته است. فقط 9 بازیکنِ آتفیلد قادر به بازی کردن هستند و وضعیت به جایی رسیده که برایِ دو دروازه‌بانِ ذخیره هم لباسِ سیاه و سفید تهیه شده است. یکی از آن‌ها اولیور رک است که قبلا در جوانی مهاجم هم بوده. اما دیگر اولیور کان است.»
در مقایسه با شرایطِ مانشافت برایِ بازی مقابلِ انگلیس در نیمه نهاییِ یورو 96، امشب لازم نیست مارک آندره تراشتگن یا برنت لنو به فکر بازی کردن خارج از باکسِ خودشان باشند، اما آلمان دو بازیکنِ اصلی‌اش به دلیلِ مصدومیت مقابلِ ایتالیا و یکی دیگر را هم به دلیلِ محرومیت از دست داده است. برایِ همین مدیرِ تیم ملی، اولیور بیرهوف شانسِ پیروزی دو تیم در بازیِ امشب را 50-50 می‌بیند: «بازیِ فرانسه ریتمِ خوبی گرفته و البته راهشان هم تا اینجا نسبتا ساده بوده است.»
شرایط و حرف‌هایی که زده می‌شود شباهت به جوِ قبل از نیمه نهاییِ جامِ جهانی در بول هوریزونته مقابلِ برزیل دارد. با این تفاوت که لو در 2014 تمامِ بازیکنانش را در اختیار داشت، نه اینکه در هر خط یک غایبِ کلیدی داشته باشد.
در خطِ حمله خبری از ماریو گومز نخواهد بود و مصدومیتِ همسترینگ تورنمنت را برایِ او به پایان برده است. لو برایِ پر کردنِ جایِ خالیِ مهاجمِ بشیکتاش دو راه دارد. یا استفاده از توماس مولر به عنوانِ مهاجمِ مرکزی، یا دوباره بازی دادن به ماریو گوتزه در این پست به عنوانِ شماره‌یِ 9 کاذب. مسئله اینجاست که خشک شدنِ پایِ مولر به گل در این تورنمنت، که بحثِ اصلیِ کمپِ آلمان بعد از بازیِ مقابلِ ایتالیا بوده، این تصمیم را مشکل‌تر از چیزی که باید، کرده است. با این حال مولر این هفته تمامِ حرف‌هایِ درست را زد و با خنده گفت ترجیح می‌دهد آقایِ گل نشود و آلمان هم در نیمه نهایی حذف نشود: «خاطراتِ 2014 خیلی بهتر از 2010 است».
سناریویِ محتمل برایِ آلمان این است که مولر برایِ اشغال نکردنِ فضایِ گوتزه بینِ مدافعینِ مرکزی، در بالِ راست قرار بگیرد تا پاریس اورا، نقطه‌یِ ضعفِ فرانسه در این تورنمنت، را تحتِ فشار قرار دهد. در این شرایط گوتزه و مسوت اوزیل هم می‌تواند با تمایل به این سمت برتریِ عددی برایِ آلمان درست کنند.
غیبتِ گونز به این معناست که دیگر خبری از پاس‌هایِ بلند و بازیِ مستقیم نخواهد بود. پس آلمان نیاز به بازیکنانی دارد که رویِ زمین و از خطِ میانی بازیسازی کنند. با مصدومیتِ خدیرا، و نرسیدنِ احتمالیِ شواین‎اشتایگر به بازیِ امشب، لو به قولِ اشپورتشو بین دو گزینه مانده است: ویولون یا طبل.
ویولون جولین وایگل است، پدیده‌یِ 20 ساله‌یِ دورتموند و بوندسلیگا در فصلی که گذشت. وایگل تا به حال در ترکیبِ اصلیِ آلمان قرار نگرفته است، اما تکنیک و قدرتِ بازیسازی‌اش از او گزینه‌ای خوب برایِ این بازی می‌سازد. به گزارشِ اشپورتشو، آلمان در جامِ جهانیِ میانگینِ مالکیت توپِ 51.8 درصدی داشت، آماری که در این تورنمنت به 63 درصد رسیده است.
وایگل در دورتموند که این فصل تحتِ رهبریِ توماس توخل فوتبالش مالکانه‌تر شده، یکی از بهترین مهره‌ها برایِ حفظ و تقسیمِ توپ بود. شش هفته‌یِ پیش حتی وایگل رکوردِ ژابی آلونسو در زمینه‌یِ بیشترین تعدادِ لمسِ توپ در یک بازی (206) در بوندسلیگا را هم شکست و به نامِ خودش ثبت کرد (214)، به علاوه‌یِ 90 درصد پاسِ صحیح.
در نقطه‌یِ مقابل امره جان طبل است. بازیکنی که مثلِ وایگل رویِ توپ کنترل ندارد و میانگینِ پاسِ صحیحش در بوندسلیگا 75 درصد بوده، اما تحتِ رهبریِ یورگن کلوپ در لیورپول پیشرفت کرده از یک مدافعِ راست بدل به هافبکی باکس-تو-باکس شده است. امره برایِ درگیری با هافبک‌هایِ فرانسه گزینه‌یِ مناسب به عنوانِ جانشینِ خدیرا است.
راهِ سومی هم وجود دارد: بازی کردنِ همزمانِ تونی کروس، وایگل و جان. اگر این اتفاق بیفتد به معنایِ نیمکت‌نشینیِ جولین دراکسلر است. در خطِ دفاعی بندیکت هوئدس جانشینِ مستقیمِ هوملز است، با توجه به اینکه دیگر قرار نیست آلمان با سه دفاع، مثلِ بازی مقابلِ ایتالیا، بازی کند و به سیستمِ خودش بازمی‌گردد.
با توجه به تمامِ این شرایط نباید انتظارِ بازیِ خیلی درخشانی از آلمان داشته باشیم و راهِ نتیجه گرفتنِ تیمِ لو، مهارِ فرانسه و استفاده از دو یا سه فرصتِ خوبِ به دست آمده خواهد بود. اینکه آلمان "ترونیرمانشافت"، یعنی تیمِ تورنمنت‌هاست، دلیلی قطعی بر صعودشان به فینال نمی‌شود، اما تاریخ نشان داده برایِ فتحِ یورو نیازی به درخشان بازی کردن هم نیست. اگر باور ندارید از آلمانِ 96 بپرسید.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-07 11:59:39
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر