فهرست
گزارش ویژه: پدر و پسرهای فوتبالیست؛ میراث خانوادگی پله و مارادونا
گزارش ویژه: پدر و پسرهای فوتبالیست؛ میراث خانوادگی پله و مارادونا

گزارش ویژه: پدر و پسرهای فوتبالیست؛ میراث خانوادگی پله و مارادونا

آی اسپورت- نسبت های خانوادگی در جهان فوتبال یکی از جالب ترین مباحثی بوده که همواره مورد توجه عاشقان حرفه ای این رشته ورزشی می باشد و آگاهی به این مطلب، برای همگان خواندنی و شنیدی است. شاید به طور جسته و گریخته به این نسبت های خانوادگی اشاره شده باشد اما در این مجموعه یادداشت ها، قصد داریم که کلیه نسبت های خانوادگی در مهم ترین کشورهای صاحب فوتبال را به طور کامل و یک جا جمع آوری و تقدیم حضورتان کنیم. طبقه بندی این مطالب بر اساس نوع نسبت های خانوادگی و سپس کشورهای مختلف می باشد. در اولین بخش به سراغ نسبت خانوادگی «پدر و پسر» های فوتبالی رفته و این نسبت خانوادگی در کشورهای برزیل و آرژانتین را بررسی می کنیم.


پدر و پسرهای فوتبالی در آرژانتین:

دیگو آرماندو مارادونا- دیگو آرماندو مارادونا جونیور (دیگو مارادونا سیناگرا): دیگو مارادونا افسانه ای در زمان حضورش در تیم ناپولی، با یک زن جوان به نام کریستینا سیناگرا در ارتباط بود که یک فرزند پسر به نام خودش در شهر ناپل به یادگار گذاشت. او توسط مادرش از دیگو خریداری شد و هرگز با پدرش در طول زندگی 29 ساله ای که داشته، زندگی نکرده است. برادر ناتنی وی یعنی دیگو فرناندو نیز در سال 2013 به دنیا آمد. دیگوی پسر از 11 سالگی به دنبال فوتبال حرفه ای رفت و علی رغم حضور در تیم های پایه ای ناپولی و جنوا، هرگز تبدیل به بازیکن بزرگی نشد و پس از چند سال حضور در سری D ، ترجیح داد که به فوتبال ساحلی روی بیاورد و حتی در تیم ملی فوتبال ساحلی ایتالیا هم حضور یافت. او برای اولین بار در سال 2003 پدرش را در یک تورنمنت گلف ملاقات کرد. دادگاه در سال 1993 وی را فرزند رسمی دیگو مارادونا نامید. در مورد این پدر و پسر شایعات زیادی وجود داشته و می گویند که دیگوی پدر در سال 2007 دیگوی پسر را به فرزندی پذیرفت ولی بعدها این موضوع توسط وکیل پدرش تکذیب شد. حتی پاپ فرانسیس هم از دیگوی پدر خواست که سیناگرا را به فرزندی قبول کند. دیگو سیناگرا در سال 2015 با نونزیا پنینو در کلیسای کاتولیک رم ازدواج کرد.
لالو مارادونا- دیگو هرنان مارادونا: او برادرزاده دیگو مارادونای بزرگ و فرزند رائول مارادونا می باشد. رائول مارادونا ملقب به لالو مارادونا، برادر دیگو می باشد که او نیز یک بازیکن حرفه ای فوتبال بود که سابقه بازی در لیگ های پرو، ونزوئلا و ژاپن را دارد اما لالو هرگز بازیکن سطح بالایی نبود. پسرش دیگو نیز تاکنون نتوانسته تبدیل به یک بازیکن مشهور و حرفه ای شود. لالو مارادونا حتی در تیم گرانادا اسپانیا نیز سابقه بازی دارد.
خورخه ترزگه- دیوید ترزگه : خورخه ارنستو ترزگه یک بازیکن حرفه ای فوتبال در آرژانتین بود که البته هرگز یک بازیکن سطح بالا محسوب نمی شد. وی طی دوران حضور در تیم دسته دومی استودیانتس بوئنوس آیرس در سال 1974 به استفاده از مواد نیروزا محکوم و دچار محرومیت گردید. خورخه پس از بازگشت به فوتبال هرگز نتوانست به سطح بالایی برسد و حدود 3 سال را در تیم روئن فرانسه سپری نمود و پس از بازگشت به آرژانتین، در تیم های دسته های پایین به فوتبال خود ادامه داد. خورخه ترزگه پس از خداحافظی از فوتبال، مدتی را به عنوان مربی بدنساز فعالیت داشت ولی از هنگامی که پسرش یعنی دیوید تبدیل به یک بازیکن حرفه ای و بزرگ شد، خورخه به عنوان مدیر برنامه های پسرش شروع به فعالیت در این عرصه نمود. دیوید ترزگه طی همان سه سال اقامت پدرش در روئن فرانسه، دیده به جهان گشود و به همین دلیل، ملیت فرانسوی را پذیرفت. دیوید که بر خلاف پدرش یک بازیکن درجه یک بود، همراه با تیم ملی فرانسه و یوونتوس به افتخارات زیادی رسید. دیوید پس از 13 سال زندگی مشترک با همسر اسپانیایی خود، در سال 2012 از وی جدا شد در حالی که دو فرزند پسر به نام های آرون و نوران حاصل زندگی آنها است. دیوید ترزگه با پیراهن تیم پونا سیتی هند از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.
خوان رامون ورون- خوان سباستین ورون: خوان رامون ورون یکی از اسطوره های تاریخ باشگاه استودیانتس آرژانتین محسوب می شود که پس از او، پسرش یعنی سباستین ورون نیز در همین تیم استودیانتس مطرح شد و بعدها به بالاترین سطح فوتبال اروپا رسید. پدر در 3 مقطع متفاوت و پسر در 4 مقطع متفاوت برای تیم استودیانتس بازی و هر دو با پیراهن همین تیم از دنیای فوتبال وداع کردند. بدون شک پسر بازیکن بسیار سطح بالاتری بود در حالی که پدر فقط 4 بازی ملی در کارنامه داشت.
پدر و پسرهای فوتبالی در برزیل:

فرانکلین بیتنکورت- لئوناردو بیتنکورت: فرانکلین یک بازیکن برزیلی بود که در همان ابتدای دوران فوتبال خود به آلمان مهاجرت کرده و در تیم های همچون انرگی کوتبوس و لایپزیگ بازی کرد. وی حتی پس از خداحافظی از فوتبال، در آلمان ماندگار شد و در تیم های اصلی و آماتور کوتبوس به عنوان کمک مربی فعالیت کرد. او در حال حاضر استعدادیاب و مربی تیم جوانان کوتبوس است. پسرش یعنی لئوناردو بیتنکورت که بازیکن ریزنقش و مستعدی می باشد، پس از درخشش در تیم کوتبوس، به دورتموند پیوست ولی پس از عدم موفقیت در این تیم، در دو فصل اخیر نمایش خوبی را با تیم های هانوفر و کلن در بوندس لیگا داشته است. البته لئوناردو بیتنکورت تابعیت آلمانی داشته و عضو تیم ملی جوانان آلمان می باشد.دوندینیو- پله: ژوآئو راموس دو ناسیمنتو ملقب به دوندینیو سال ها عضو تیم اتلتیکو مینیرو برزیل بود و حدود 20 سال قبل از دنیا رفت اما پسرش یعنی ادسون آرانتز دو ناسیمنتو ملقب به پله تبدیل به یکی از اسطوره های دنیا فوتبال شد. سطح بازی پله با پدرش قابل مقایسه نبود.پله- ادینیو: با اینکه پله تبدیل به بازیکنی بسیار بهتر از پدرش شد، اما فرزند پله یعنی ادینیو هرگز نتوانست یک بازیکن بزرگ شود. ادسون چولبی نا سیمنتو ملقب به ادینیو که دروازه بان بود، سابقه حضور در 4 تیم مختلف از جمله سانتوس را داشت. او هرگز دروازه بان سطح بالایی نبود و در دهه 1990 به علت ارتکاب قتل در یک نزاع خیابانی، به زندان افتاد ولی در سال 2005 مورد عفو قرار گرفت اما یک ماه بعد به همراه 60 نفر دیگر به جرم حضور در یک باند قاچاق مواد مخدر دستگیر گردید. ادینیو پس از 8 ماه بازداشت، اعتراف کرد که با این باند قاچاق همکاری نداشته ولی به ماریجوانا اعتیاد دارد. او در سال 2007 به عنوان مربی دروازه بان های سانتوس، سال 2010 به عنوان کمک مربی سانتوس و سال 2015 به عنوان سرمربی تیم موگی میریم فعالیت داشت ولی به علت اثبات همکاری وی با قاچاقچیان مواد مخدر در برزیل، به 33 سال زندان محکوم و اکنون در زندان به سر می برد.ژالما دیاز- ژالمینیا: ژالما دیاز به عنوان یک مدافع در تیم های مطرح برزیلی همچون سانتوس و پالمیراس بازی کرد و در سال 1990 از دنیا رفت اما پسرش یعنی ژالمینیا تبدیل به یک بازیکن فانتزی برزیلی شد که اوج دوران فوتبال ژالمینیا در آن تیم رؤیایی دپورتیوو لاکرونیا بود. ژالمینیا در کنار دوناتو، فران، نورالدین نایبت و ژاک سونگوئو توانستند لاکرونیا را به قهرمانی لالیگا برسانند.مازینیو- تیاگو آلکانتارا و رافینیا آلکانتارا: مازینیو عضو تیم ملی برزیل در جام جهانی 1994 بود و سال ها در تیم های مطرحی همچون والنسیا، سلتا، فیورنتینا، الچه، لچه و پالمیراس حضور داشت. او به عنوان مربی فقط در آریس تسالونیکی تجربه کوتاهی را کسب نمود. دو فرزند پسرش یعنی تیاگو و رافائل رافینیا در لاماسیا مراحل ترقی را پیمودند و تبدیل به بازیکنان تیم اصلی بارسلونا شدند. جالب اینجاست که تیاگو آلکانتارا بازیکن کنونی بایرن مونیخ متولد ایتالیا بوده ولی عضو تیم ملی اسپانیا شد در حالی که رافینیا بر خلاف برادرش، ترجیح داد که مسیر پدر را پیموده و به عضویت تیم ملی برزیل درآید. مادر آنها نیز یک بازیکن حرفه ای والیبال بود و پسر دایی آنها یعنی رودریگو مورنو ماچادو که محصول آکادمی رئال مادرید است، پس از سال ها حضور در بنفیکا، اکنون عضو والنسیا می باشد. پدر رودریگو یعنی آلبرتو ماچادو هم یک فوتبالیست نه چندان مطرح بود.


کدخبر: 9407
     
آی اسپورت
2016-07-07 14:44:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر