فهرست
یادداشت: بررسیِ نکاتِ کلیدیِ فرانسه – آلمان
یادداشت: بررسیِ نکاتِ کلیدیِ فرانسه – آلمان

یادداشت: بررسیِ نکاتِ کلیدیِ فرانسه – آلمان

نیک رایت
 
 
تاریخ‌سازیِ گریزو
 
آنتوان گریزمن در بازیِ اول مقابلِ رومانی موفق نشد گل بزند و نمایش ضعیف داشت. این نمایش باعث شد تا مقابلِ آلبانی نیمکت‌نشین شود. اما ورودِ ستاره‌یِ اتلتیکو مادرید در این بازی گلِ اولِ فرانسه را در دقیقه‌یِ 90 به همراه داشت. در مرحله‌یِ یک هشتم هم گریزمن با دو گلی که به ایرلند زد باعثِ بازگشتِ تیمش به بازی و صعود به یک چهارم شد، جایی که او مقابلِ ایسلند یک گلِ دیگر هم به گل‌هایش اضافه کرد.
بعد نوبت به آلمان و درخششِ به یاد ماندنیِ گریزو برایِ له بلو شد. گریزمن که در فینالِ چمپیونز لیگ، در جریانِ بازی پنالتی‌اش را خراب کرده بود و شانسِ قهرمانی از اتلتی را گرفته بود، این بار زیرِ فشارِ بالایِ نیمه نهاییِ یورو 2016 با آرامشِ تمام مانوئل نویر را فریب داد و ضربه‌ای سخت در آخرین دقیقه‌یِ نیمه‌یِ اول به آلمان زد. گریزمن در نیمه‌یِ دوم یک بار دیگر هم دروازه‌یِ نویر را باز کرد تا با پنج گل در دورِ حذفیِ یورو رکورددارِ تاریخِ این تورنمنت لقب بگیرد. تعدادِ گل‌هایِ گریزمن در جام ملت‌هایِ اروپا (شش) حالا به اندازه‌یِ تیری آنری و بیشتر از زین‌الدین زیدان است.
آنتوان گریزمن ستاره‌یِ بی‌رقیبِ جدالِ کلاسیکِ فرانسه – آلمان بود: دو گل، هفت شوت درونِ چهارچوب (بیش از هر بازیکنِ دیگری) و پنج دریبلِ موفق (بیش از هر بازیکنِ دیگری).
 
پنالتی بود؟
 
دستِ باستین شواین‌اشتایگر بالایِ سرش و در حالتی کاملا غیرِ طبیعی بود، شبیهِ کاری که جروم بواتنگ مقابلِ ایتالیا کرد. بنابراین آلمانی‌ها نمی‌توانند هیچ شکایتی از نیکولا ریتزولی داشته باشند.
 
مالکیتِ بدونِ برندگیِ آلمان
 
شاگردانِ یواخیم لو در این بازی 68 درصد مالیکت توپ داشتند و تعدادِ پاس‌هایشان در نیمه‌یِ اول بیشتر از پاس‌هایِ فرانسه در کلِ بازی بود. اما غیبتِ ماریو گومز و فرمِ بدِ توماس مولر باعث شد آلمان از این همه مالیکتِ توپ استفاده‌ای نکند. در دقایقِ پایانیِ اشکودران موستافی و ماریو گوتزه موقعیت‌هایِ نسبتا خوبی را از دست دادند و جاشوا کیمیچ هم توپ را به بیرونِ تیر دروازه زد. اما در مجموع آلمان به اندازه‌یِ کافی دروازه‌یِ هوگو یوریس را تهدید نکرد.
 
اثباتِ ارزشِ پوگبا
 
یورو 2016 برایِ پل پوگبا هم مثلِ گریزمن خوب شروع نشد و باعثِ نیمکت‌نشینی‌اش در بازیِ دوم شد. اما هر چه از تورنمنت گذشت، ستاره‌یِ یوونتوس بهتر و بهتر شد. پوگبا مقابلِ ایسلند گلِ اولِ خودش در یورو را زد و مقابلِ آلمان هم نمایشی درجه یک ارائه داد، نمایشی که علاقه‌یِ 100 میلیون پوندیِ منچستر یونایتد به او را اثبات کرد.
بهترین حرکتِ پوگبا در نیمه نهایی جایی بود که موستافی را با چند حرکتِ فریبنده جا گذاشت و توپ را برایِ گلِ دومِ گریزمن رویِ دروازه‌یِ آلمان فرستاد. تیریِ آنری اعقاد دارد پوگبا می‌تواند یکی از بهترین هافبک‌هایِ تاریخِ فوتبال شود. ادامه دادنِ این روند از پوگبایِ 23 ساله می‌تواند پیش‌بینیِ آنری را محقق کند.
 
دلیلِ علاقه‌یِ بارسلونا به اومتیتی
 
ساموئل اومتیتی هفته‌ای رویایی را پشتِ سر گذاشت. مدافعِ سابقِ لیون پنجشنبه با قراردادیِ 20 میلیون پوندی راهیِ بارسلونا شد، یکشنبه اولین حضورش در ترکیبِ اصلیِ تیم ملی فرانسه را تجربه کرد و دیشب در نیمه نهاییِ جام ملت‌هایِ اروپا مقابلِ آلمان بازی کرد. اومتیتی در این بازی نشان داد چرا بارسلونا او را به خدمت گرفته است. مدافعِ 22 ساله‌یِ فرانسه 9 دفعِ توپ مقابلِ آلمان داشت که مهمترین‌هایشان رویِ ارسال‌هایِ خطرناکِ کیمیچ و جولین دراکسلر بود. اومتیتی در کلِ بازی نظم و هوشیاری‌اش را حفظ کرد و با 89 درصد پاسِ صحیح (این درصد مقابلِ ایسلند 100 بود!) نشان داد چرا دیدیه دشان او را به عادل رامی ترجیح داده بود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-08 10:37:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر