فهرست
یادداشت: رابطه‌ی نزدیک پوگبا با یوونتوس؛ دلیلی برایِ ماندن
یادداشت: رابطه‌ی نزدیک پوگبا با یوونتوس؛ دلیلی برایِ ماندن

یادداشت: رابطه‌ی نزدیک پوگبا با یوونتوس؛ دلیلی برایِ ماندن

جیمز هورن‌کاسل
 
وقتی فابیو فاتزیو در شویِ تلویزیونیِ "اوضاع احوال چطوره؟" از مکس آلگری پرسید سالِ آینده کدام بازیکنان در یوونتوس می‌مانند، او جواب داد: «بوفون میمونه». و وقتی فاتزیو سوالش را ادامه داد: «و پوگبا؟»، آگری جواب داد: «پوگبا هم میمونه.» تنها بازیکنی که آلگری از رفتنش حرف زد آلوارو موراتا بود که به خاطرِ قراردادش، سرنوشتش از دستانِ یوونتوس خارج بود.
دلیلِ دیگر برایِ امیدواریِ یوونتوسی‌ها مصاحبه‌یِ دوستِ صمیمیِ پوگبا، پائولو دیبالا، با گاتزتا دلو اسپورت بود: «من با پل حرف زدم. قطعا میمونه.» موضعِ بپه ماروتا، مدیرِ باشگاه هم کاملا روشن بود: «هیچ پینشهادی برایِ پوگبا دریافت نکردیم، چون گفتیم که اصلا حاضر نیستیم سرِ میزِ مذاکره بشینیم. ما باشگاهی نیستیم که بازیکنانمون را بفروشیم. پوگبا برایِ حال و آینده‌یِ این باشگاه فوق‌العاده مهم است. اگر تیمی بخواهد قوی‌تر بشود نباید قهرمانانش را بفروشد.»
اینکه یوونتوس نسبت به پنج سال پیش از نظرِ مالی و فوتبالی خیلی قوی‌تر شده هم کمکِ دیگری برایشان برایِ حفظ پوگبا است. یوونتوس در حالِ حاضر نیاز مالی ندارد که ستاره‌هایش را بفروشد. در ضمن به قدری به تیمِ جذابی شده که می‌تواند مقصد هر بازیکنِ بزرگی در جهان باشد و بازیکنانِ خودش هم نیازی برایِ ترکِ باشگاه احساس نمی‌کنند. این حرف‌هایی است که باشگاه بعد از پایانِ یورو 2016 به پوگبا خواهد زد تا به ماندن قانعش کند.
خریدهایِ خوب و به موقع هم به یوونتوس این دستِ بالا را می‌دهد که به پوگبا بگوید: «ببین چه تیمی داریم میسازیم.» فصلِ پیش سامی خدیرا، ماریو مانزوکیچ و دیبالا در ماهِ ژوئن به یوونتوس پیوستند و این فصل هم میرالم پیانیچ و دنی آلوس هنوز پنجره‌یِ ترنسفرِ تابستانی باز نشده بود با باشگاه به توافق رسیدند.
یوونتوس حالا دنبالِ قهرمانیِ چمپیونز لیگ است، تنها افتخاری که این تیم و بازیکنان کنارِ هم کسب نکرده‌اند. رسیدن به فینالِ 2015 و نوعِ بازی و شکستی که مقابلِ بایرن مونیخ در فصل پیش خوردند، بیانکونری را مجاب کرده که امسال دیگر نوبتِ قهرمانیشان رسیده است. یوونتوس این فصل هم یک بازیکنِ دیگر با تجربه‌یِ قهرمانی در چمپیونز لیگ را به تیمش اضافه کرده است. آلوس هم مثلِ پاتریس اورا و خدیرا و مانزوکیچ می‌داند چطور باید این جام را برد. خریدِ پیانیچ هم از منظرِ یوونتوس نه به عنوانِ جانشینی برایِ پوگبا که جانشینی برایِ پیرلو بوده است.
ترک کردنِ یوونتوس در این شرایط برایِ پوگبا و بازگشتِ احتمالی‌اش به منچستر یونایتد، تیمی که چهار سال پیش با و سر الکس فرگوسن چهار سال پیش به اندازه‌یِ کافی بهش اعتقاد نداشتند، و در شرایطی که این فصل اصلا در چمیپونز لیگ نیستند، تصمیمِ سر راست و ساده‌ای نیست. اما وسوسه‌یِ بدل شدن به گران‌قیمت‌ترین بازیکنِ جهان و حقوقی نزدیکِ 13 میلیون پوند در سال، برایِ خودِ پوگبا و ایجنتش، مینو رایولا را هم نمی‌شود دستِ کم گرفت.
دلِ پوگبا هنوز با یوونتوس است. او بعد از شکستِ ایتالیا مقابلِ آلمان و دیدنِ اشک‌هایِ بوفون و بارتزالی گفت انگار تیمِ خودش باخته. رابطه‌یِ پوگبا با آلگری هم خیلی خوب است، در حدی که بعد از تمرینِ تیم با هم بسکتبال بازی می‌کنند: «من همیشه به پل میگم با مربی‌ای طرفه که از خودش ورزشکارِ بهتریه. اون میخواست منو سالِ بعد به بوکس دعوت کند، اما من گفتم نه.» سالِ بعد...
یوونتوس برایِ معرفیِ پیراهنِ جدیدش برایِ فصلِ 2017-2016 از پوگبا استفاده کرده است. البته این کار معنایِ زیادی ندارد و مانع از رفتنِ زلاتان از میلان به پاریس سن ژرمن نشد. با این حال اگر پوگبا به یونایتد نرود، رایولا که همین حالا زلاتان و هنریک مخیتاریان را راهیِ اولدترافورد کرده می‌تواند از بلز ماتویدی به عنوانِ گزینه‌یِ جایگزین استفاده کند.
اما اگر پوگبا با 100 میلیون پوند راهیِ یونایتد شود این یکی بزرگ‌ترین موفقیت‌هایِ مالیِ تاریخِ باشگاهِ یوونتوس می‌شود، چون چهار سال پیش فقط 800 هزار پوند برایِ خریدِ پوگبا پرداخت کردند. اما رفتنِ پوگبا به خطِ میانیِ یوونتوس ضربه می‌زند. کلودیوی مارکیزیو تا نوامبر نمی‌تواند بازی کند و خدیرا که فصلِ پیش 18 بازیِ لیگ را از دست داد فعلا مصدوم است. استفانو استورارو هم همینطور. یوونتوس با والنسیا برایِ خریدِ آندره گومس مذاکراتی کرده اما حاضر نیست بینِ 45 تا 50 میلیون یورو برایِ خریدِ هافبکِ پرتغالی بپردازد. گرچه این خریدِ احتمالی فقط در شرایطی صورت می‌گیرد که پوگبا تیم را ترک کند.
به هر حال هر اتفاقی که بیفتد سرِ یوونتوس بالا خواهد بود. رایولا گفته اگر پیشنهادی از منچستر یونایتد  یا رئال مادرید باشد بهش فکر می‌کنیم، اگر نه به فکرِ قراردادِ جدید با یوونتوس خواهیم بود. در حالِ حاضر این نکته بینِ خیلِ شایعاتِ پوگبا برایِ رفتن گم شده است. اما احتمالِ ماندن پوگبا در یوونتوس را دستِ کم نگیرید.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-08 12:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر