فهرست
هنرپیشه‌ای از قلب اروپا: کلاه فرنگی
هنرپیشه‌ای از قلب اروپا: کلاه فرنگی

هنرپیشه‌ای از قلب اروپا: کلاه فرنگی

آی اسپورت- ما ایرانی‌ها یک جمله معروف داریم. می‌گوییم«ایرانی‌ها این‌طورند. ایرانی‌ها آن‌طورند!» البته مشخص نیست که موقعی که این جمله معروف را می‌‌گوییم خودمان را کجایی حساب می‌کنیم. یا فکر می‌کنیم از کجا آمده‌ایم.

جواد نکونام هم دیروز از فوتبال ایران و باندبازی در فوتبال ایران زیاد گفت. همان زمان که فکر می‌‌کردیم که احتمالا او از قلب اروپا پرتاب شده به برنامه 90 تا مصاحبه‌‌ای انجام دهد و به همان جای سابقش برگردد. قلب اروپا. این احساس زمانی بیشتر شد که با قیافه‌ای مظلوم از باندبازی‌ها در استقلال می‌گفت. آنجا که می‌گفت:«من قبلا همچین اتفاقاتی را ندیده بودم. در پاس ندیدم. بعد از آن هم سال‌ها در فوتبال اروپا با این اتفاقات بیگانه بودم!»

آنجا دلمان سوخت. برای پسر صاف و ساده اروپایی که پای به دنیای پراز گرگ و کفتار فوتبال ایران گذاشته بود. یادمان رفت آدمی که جلوی دوربین نشسته جواد نکونام است. عضو تیم ملی قطبی که قهرمان آسیا نشد. کاپیتان تیم ملی. نه یک کاپیتان معمولی. کاپیتانی مقتدر که ردپای او را در بعضی از اتفاقات تیم ملی می‌شد پیدا کرد. او کاپیتان شماره 6 تیم ملی ایران بود. در تک تک این کلمات یک داستان نهفته است. از پوشیدن شماره 6تا بستن بازوبند. همین یک جمله در وصف کاپیتان پر از شایعه و حاشیه و ابهام است. شایعات و ابهاماتی در مورد قهر با تیم ملی و دلخوری از کریم باقری برای پوشیدن شماره 6 و اختلافات معروفش با علی کریمی بر سر بازوبند و هزار و یک داستان دیگر که مطرح شده و نشده.

جواد نکونام یک جمله را راست می‌گفت. آن زمان که از باخت استقلال در دربی حرف  می‌زد و گفت بعد از تماس با چند بازیکن و شنیدن حرفهایشان خداراشکر کردم که مردم یکسری چیزها را نمی‌دانند. این جمله را راست گفت. خداراشکر که مردم خیلی چیزها را نمی‌دانند. نمی‌دانند تا او برای همیشه یک کاپیتان لژیونر جنتلمن در اذهان باقی بماند. همان‌طور که جلوی دوربین نقشش را به خوبی بازی کرد. 

نکونام و رحمتی هر دو از دل این فوتبال بیرون آمده‌اند. با انتقاد کردن و متهم‌کردن همدیگر بهتر است مردم را سرکار نگذارند. نه حرف‌های رحمتی که روی خط نود گفته بود «اگر من هم اسپانیایی بلد بودم ...» را باید اهمیت داد و نه گله و شکایت‌های نکونام را. رحمتی به واسطه سال‌ها حضور در فوتبال ایران و استقلال در جمع آبی‌ها سنبه‌اش پرزورتر بوده و بازی را برده و نکونام به واسطه نبودنش در ایران و رابطه خوب با کی‌روش در تیم ملی بازی را یک- یک مساوی کرده. اینجا همه چیز و همه کس با هم برابر است. بازنده آنهایی هستند که ساعت‌ها وقت می‌گذارند و یک نمایش سراسر دروغ را می‌بینند. عادل فردوسی‌پور با دعوت از دو هنرپیشه در دو گفت و گوی ویژه کم کم دارد از فوتبال فاصله می‌گیرد و به دنیای هنر نزدیک می‌شود.

۵۴ ۱۲  
آی اسپورت
2017-01-03 14:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
P71
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۳۵
دیشب چقد دلم برای محبوبیت نداشته ی چکش لالیگایی سوخت. اونجایی ک فردوسی پور با یه بغضی میگف چرا هیشکی تو رو قبول نداره؟
رضا
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۵۹
انصافا حق گفتی،حرف دل ما رو زدی.
علی
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۰۸
خوب نوشتی خانم کنگرانی، کاش یکی دو مورد رو هم اشاره کمرنگی می کردی که این آقا فکر نکنه با ظاهرسازیهاش کسی خام میشه
جاوید
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۷
دقیقا چیزایی رو نوشتی که من دیشب وقتی مصاحبشو با فردوسی پور دیدم ،برداشت کردم ، از اینا گذشته یه جور تابلویی خودشو میچسبوند به کی روش و اروپاییا و خودشو تافته جدابافته میدونست و ایران رو کشور مافیا نشون میداد ، در صورتی که برا همه آشکار شده که باند بازای بزرگ همون کی روش و نکونام هستن
شاهرخ
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۷
فقط علی کریمی ایرانی نیست. نه؟
سعید
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۵
خوشحالم حجت را تمام کردید خانم کنگرانی. همان روز هم که از دعا خواندن رحمتی در دروازه گفتید و یادی از ذکرهای علی دایی در کنار خط نکردید، باید می‌فهمیدیم انصاف را به هواداری فروخته‌اید. با قلم سرخ نوشتن ایراد ندارد، اما جای خالی انصاف چرا. جوری می‌نویسید انگار تمام بی اخلاقی های فوتبال از آنِ آبی ها بوده و محمدخانی و درخشان و باقی نبوده‌اند. حتی لگد کریمی در تیم ملی برانکو و پاس ندادن به دایی و این‌ها را هم فراموش کرده‌اید. هوادار بودن ایراد ندارد، بی انصاف بودن چرا.
jamal
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۵۲
سعید جان عالی بود .
سید مظفر
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۳۷
کاری به متن بالا ندارم اما جریانی در رسانه ها هست که میگه رفتگان استقلال مثل منصورخان و حجازی و غلامحسین مظلومی و ... خوبند و زندگان بد اند هر چی اون استقلالی موثر تر و محبوب تر باشه بیشتر از نظر این رسانهفارسی ها بد تلقی میشه آدم بد ها از نظر این مبصران رسانه ای رنگی در دهسال گذشته کیا بودند: همه آبی های موفق 1- امیرخان چون پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ ایرانه 2- آقا رضا عنایتی چون رکوردار گلزنی لیگه 3- آرش برهانی چون گلزن دوم تاریخ لیگه 4- فرهاد مجیدی چون همیشه عالی بود 5- مهدی رحمتی چون دروازه بان فیکس و موثر تیم ملی بود 6- جواد نکونام چون معتبرترین لژیونر تاریخ ایرانه و یکی از دو تن ایرانی که به لالیگا راه یافتند 7- وحید طالب لو چون بهترین دروازه بان تاریخ ایرانه و ... حق اکثر این افراد هم در تیم ملی خورده شد
اینها کاری با دهها بازیکن متوسط استقلال ندارند علیه اونها مطلبی نمی نویسند اما با سرمربی های موفق استقلال با گلزن های رکوردار استقلال و با دروازه بان های کلیدی استقلال و با همه کاپیتان های کلیدی آبی مشکل دارند طبعا این افراد افراد محبوب ما هستند و بین بزرگان هر خانواده هم اختلاف درون خانوادگی اجتناب ناپذیره هست از قدیم گفتند دو پادشاه در یک اقلیم نمیگنجند و تا ابد این درسته ما استقلالی ها باید هوشیار باشیم که ولو علاقه زیاد و محترمی به هر یک از این 7 ابرمرد داریم همزمان به دیگر بزرگان و اعضای خانواده هم با علاقه و احترام فراوان برخورد کنیم هوادار واقعی نه به اختلافات اجتناب ناپذیر درون خانوادگی ورود میکنه و نه اهل کینه شتری میشه
یک بعدی فکر نمیکنم به قرمزهای بامعرفت هم همین توصیه را دارم پروین عابدزاده دایی درخشان مهدوی کیا کریمی و ... با همه اختلافاتشون که بنا بر اون ضرب المثل اجتناب ناپذیره بزرگان قرمز اند و ...همین طور سپاهانی ها و تراکتوری های عزیز
۸
محمد
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۱۷
سید مظفر شما از برزو هم متوهم تری!!!
جواد نکونام معتبرترین لژیونر تاریخ ایران؟؟؟؟بعد ایشون اسطوره استقاله؟با این استدلال وحید هاشمیان هم میشه اسطوره پرسپولیس!!
طالب لو بهترین گلر تاریخ ایران؟؟؟جک 2017 بود این دیگه.
۱
SirNic
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۳۹
نوشته جالبی بود نیلو... خوشم اومد... ادامه بده...
۱
یوهان کرایف
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۵۰
از نظر فنی بازیکن قابل دفاعیه ولی از نظر اخلاق و منش یه نون به نرخ روز خوره خودشم اعتراف کرد که همه چیزو یاد گرفتم این سری ضربه نمیخورم
۴
حج
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵، ۰۲:۳۷
دمت نويسنده خوش قلم گرم واقعا فردوسي پور هم رفته سمت حواشي بي معني !!! حتي تو برنامه اش يه اشاره كوچك به بحث تجاوز در فوتبال پايه نكرده !!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر